Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Eljöhet az idő, amikor a robotok az ember versenytársai lesznek akár a munkaerőpiacokon is. Minden jel szerint Japán az az ország, ahol legelőször léphetnek föl komoly konkurensként azok az önjáró, úgynevezett humanoid ("emberszabású") robotok, amelyek bizonyos foglalkozási körökben helyettesíteni tudják az embert.
Ennek hátterében a szigetország több évtizedes robotkutatási múltja, illetve a robotfigurák népszerűsége áll, amelyek a képregények, a rajzfilmek révén váltak elfogadottá, sőt közkedveltté. A felkelő nap országában nem idegenkednek tőlük (nem úgy például Nyugat-Európában), segítőtársat, barátot látnak bennük.
Az egyik első humanoid robot (a TMSUK betűszóval jelölt sorozat első darabja) 1993-ban "látta meg a napvilágot". Kifejlesztői szállodaportásnak szánták. Szívélyes géphangján köszöntötte az érkezőket, elirányította őket a nyilvántartóba, a vendégek távozásakor pedig "Köszönjük, hogy eljött, reméljük, hamarosan újra látjuk" mondattal búcsúzott tőlük. A fejlesztés következő állomásaként beszédfelismerő rendszerrel látták el a "portást", "aki" így harmincöt vendéget tudott azonosítani - és persze nevén szólítani. 2002-ben jelentek meg az első úgynevezett őrző-védő gépek, amelyeket házőrzésre, az otthon védelmére konstruáltak. Egyes típusait például olyan érzékelőkkel látták el, amelyekkel hangokat, szagokat "fogott", érzékelte az időjárás-változást és persze a behatolókat is. Észlelései pedig azonnal megjelentek a tulajdonos mobiltelefonján, aki így akár minden pillanatban tájékozódhatott otthona biztonságáról. Az egy helyben álló őrző-védőket a két lábon lépegetők, majd pedig a kezükkel nagy terhek emelésére alkalmas gépek követték. Ez utóbbiak voltak a robotápolók első darabjai.
A humanoid robotfejlesztések csúcsa ma az Ubiko, amelyet a napokban mutattak be Japánban. A kamerával és infravörös érzékelőkkel is fölszerelt, 113 centiméter magas robot már most is versenytárs lehetne a munkaerőpiacon. Ügyfeleit szépen tagolt beszédhangon köszönti, a fejébe szerelt kivetítőn pedig mindenféle tudnivalót megjelenít a cégről. Az Ubiko vezeték nélkül távirányítható kezei sokféle feladatra alkalmasak. Például a legkülönbözőbb ajándéktárgyak (luftballon, cukorka) osztogatására, de akár mobiltelefon árusítására is. Nem csoda hát, hogy számos cég munkaügyise érdeklődik utána. A legújabb hírek szerint az egyik japán kórház mindjárt három darabot is rendelt belőle. Portásként "foglalkoztatják" őket, teljes munkaidőben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu