Anyanyelvi őrjárat

KultúraGrétsy László2007. 02. 09. péntek2007. 02. 09.
Anyanyelvi őrjárat

Az Anyanyelvápolók Szövetsége és az EU-33 Vállalkozás- és Közösségfejlesztő Egyesület, mint 2000 óta minden évben, úgy a múlt év decemberében is közzétette a legszellemesebbnek, legötletesebbnek talált cégelnevezéseket, s egyúttal értékes jutalmakat adott át részben a legjobb cég- és üzletnév-tulajdonosoknak, részben pedig az ötletes nevek megtalálóinak, beküldőinek. Öröm olvasni az olyan, valóban szellemes, eredeti cégneveket, mint amilyen a BrinGáspár kerékpár-kereskedés, a FantÁzsia ázsiai népművészeti bolt, a Hajdejó fodrászat, az Íz-lelő csokoládé- és borszaküzlet, a Lak-Hatás lakberendezés, az Olvas-Lak könyvkuckó meg a Szükség Kft. mobilvécé-szolgáltató, az örömbe azonban egy kevéske üröm is vegyül, amikor észrevesszük, hogy a hét díjazott elnevezés közül hat budapesti, s csak egy a vidéki illetőségű.
Miért van ez így? Mi lehet az oka, hogy a múlt évben elapadt a vidéki cégek névalkotó kedve? Átnézve a korábbi évek nyerteseinek listáját, azt látom, hogy a vidék szinte mindig versenyben volt a fővárossal, leleményes, sőt sziporkázó elnevezések sorával bizonyítva, hogy a vidéki magyarság is mestere a jó cégnevek alkotásának. Olyan korábbi díjnyertes nevekre gondolok, mint az Épkézláb Bt. munkavédelmi szakkereskedés (Hajdúböszörmény), a ZAMATHÁZ élelmiszer-feldolgozó és -kereskedés (Kaposvár), a Zár-Ba-Zár lakat, zár, vasalat szaküzlet (Miskolc), a Kulcsember kulcsmásoló (Békéscsaba) vagy a Ládafia ajándékbolt (Pécs). Ezek az utóbbi két-három év "terméséből" valók. A korábbiakból annak idején, csaknem fél évtizede, már kötöttem egy kis csokrot e rovatban.
Most úgy érzem, újból szükség van egy kis biztatásra. Márpedig erre alkalmasabb helyet a Szabad Földnél, amely a címe alatt olvasható fejléc szerint is - és természetesen a valóságban is - "A vidék családi hetilapja", hiába keresne bárki is. Arra buzdítom hát olvasóinkat: vegyenek részt a pályázaton!  Kitalált elnevezéssel - bármilyen szellemes is az - nem lehet pályázni, azazhogy éppenséggel lehetne, de az ilyen pályázat érvénytelen. Olyan cégelnevezéseket tessék beküldeni, amelyek a valóságban is léteznek, s ennek igazolásául meg is kell jelölni a talált cégelnevezések pontos helyét. Pályázhatnak azok is, akik saját falujukban, városukban bukkannak a versenybe való benevezésre érdemesnek tartott cégelnevezésre - akár többre is -, de azok is, akik a lakóhelyüktől akár több száz kilométerre akadnak egy-egy talpraesett, szellemes elnevezésre. Természetesen maguk a cégelnevezések kitalálói is pályázhatnak saját cégük, bétéjük, káeftéjük stb. nevével, szintén pontosan megjelölve, hogy a cég hol tevékenykedik. Az elnevezés mellett mindenképpen fel kell tüntetni a cég tevékenységének tárgyszerű megnevezését is, ahogy az általam idézett példákból is látszik, tehát kerékpár-kereskedés, fodrászat, ajándékbolt stb. És magától értetődően az is szükséges, hogy a pályázó a saját pontos címét is beküldje, hiszen pályázata csak így lesz érvényes, értékelhető.
Írásomban az elmúlt évi pályázatról szóltam, legalábbis annak ismertetéséből indultam ki, de, mint látható, biztatásom már erre az évre vonatkozik. Az ez évi pályázatokat 2007. szeptember 30-áig kell elküldeni, mégpedig a következő címre: "Az én cégérem" pályázat, EU-33 Vállalkozás- és Közösségfejlesztő Egyesület, 1463 Budapest, Pf. 953. Sok sikert!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek