Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tizenévesen már azon agyalt, milyen zenéket tudna kicsiholni egyszerű számítógépéből, élvezettel piszkálgatott bele a kész felvételekbe, saját képére formálta mindegyiket. Fogarasi Laci felfedezte magának szülei bakelitlemezeit is, a hetvenes évek legjobb rock- és dzsesszzenéit a Pink Floydtól Rhoda Scottig. Mernyén, egy pici somogyi faluban külön világban élt. Imádta például a sci-fit, William Gibson kultuszregényét, a Neurománcot rongyosra olvasta. Tetszett neki az a furcsa, posztmodern világ és annak karakterei. Volt egy mellékszereplő, aki különösen felkeltette a figyelmét, egy titokzatos urbánus aktivistacsoport vezetője, aki a regény összes kulcspontján feltűnik. Ezt a fickót Yonderboynak hívták.
Ő, kis változtatással, Yonderboi lett.
Kaposvári gimnazistaként még jobban kitágult számára a világ. Hasonló érdeklődésű haverjaival egyre többet tudott meg az elektromos zenéről, maguk is remixelgettek, és saját számokat is készítettek, elő is adták a legjobbakat egy családi ház garázsában, fényképezőgép vakujából eszkábáltak stroboszkópot. Remek kis csapat verbuválódott össze, még közönségük is volt. Időnként felutaztak a fővárosba friss lemezzsákmányt remélve. Yonderboi kezébe került egy újságcikk a Future Sound of Budapest című válogatáslemezről, nem is hiányzott a bemutató partijáról. Ennek hatására egyértelművé vált számára, hogy érdemes folytatnia, amit elkezdett. Amikor legközelebb Pestre ment, magával vitte demokazettáját, és megmutatta a minikiadónak. Ezen szerepelt a legendás The Doors együttes nem kevésbé legendás Riders On The Storm című számának átdolgozása, ami aztán a következő Future Sound... albumra fel is került. Ezt a kompozíciót több német válogatáslemezre is licencelték, és az időközben ötszáz (!) példányban, bakelitként kijött ötszámos EP-je, a Cinnamon Kisses is sikeresnek bizonyult, a németek figyelmét ez sem kerülte el.
Yonderboi önálló album elkészítésére kapott felkérést a Mole kiadótól. Először azt hitte, csak vicc az egész. Nyilván külföldön nem tudják, neki még felszerelése sincs igazán, saját stúdióról meg legfeljebb ábrándozhat; mi az, hogy ő lemezt csináljon. A németek persze komolyan gondolták.
- Előbb érettségiznem kell... - próbált egérutat nyerni Yonderboi.
Ez igaz is volt, tényleg érettségi előtt állt. Kicsit meg is ijedt, nem gondolta, hogy ilyen gyorsan valóra válik az álma. A suli befejeztével újabb fordulópont következett az életében: Kaposvárról Budapestre költözött. Szülei unszolására jelentkezett ugyan két egyetemre, az ELTE tanítóképző szakára fel is vették, egy év után azonban ott kellett hagynia. Akkoriban a zene teljesen kitöltötte az életét, semmi másra nem maradt ideje. Egyre több barátja lett a művészvilágból, zenei pályája is kezdett beindulni. Ami a lényeg: tudta, mit akar. Azóta is tisztában van saját képességeivel és korlátaival. Azt vallja, a tartalom, a zene az elsődleges, a forma meg majd jön magától.
Megszületett a lemez is. Augusztusban kezdte, december elejére készült el. A németek már nagyon várták. A címe Shallow and Profound lett, azaz - Kosztolányi előtt tisztelegve - Felszín és mély. A borítóra édesapja esküvői öltönyében, barátjától kölcsönzött indiai nyakkendőben fotózták. Semmit nem túloztak el. Életrajzát sem írták át: egy magyar srác, aki nemzetközi porondra lépett, tizenévesen már zenét barkácsolt, aztán jött az első lemez, amit egy romhalmazzal hozott össze, nincs mit tagadni. A neve pedig misztikus: Yonderboi. Nem éppen tipikus magyar név, jelentése "odaátról jött fiú" vagy "messziről jött fiú". Ezt külön értékelték a kintiek, mert tényleg "odaátról" jött. A keleti blokkból.
- Ez nagyon bejött! - lelkendeztek a kiadóban.
Valóban, az album sikeres lett. A "mi fiunk" nem is tudta mire vélni. Jó helyen, jó időben jót csinált. Yonderboi meghódította Európa nyugati felét, még Ausztráliába is eljutott a híre. A lemezt élőben is akarta hallani a közönség. Joggal, hiszen az album tele van élő hangszeres részekkel. Németországból, Hollandiából egyre csak jöttek a koncertmeghívások. Ezek aztán végképp váratlanul érték Yonderboit, ő ugyanis soha nem szerepelt színpadon, legfeljebb csak rövid időre állt be a DJ-pult mögé. Visszavágott az élő zene is: kétszáz kilós cuccokkal, nagydarab hangszerekkel turnézni nem lehet, önmagában véve a számítógépes szett sem elég. A számokat át kellett hangszerelni. Aztán összeállt a műsor: az első három bulit Zságer Balázs billentyűssel és Kuczor Edina énekesnővel tartotta, majd a gitáros Kovács Andorral és a szkreccsmester DJ Bootsie-val kiegészülve folytatták Yonderboi Quintet néven. Három év alatt százhatvan fellépésük volt, bejárták a kontinenst Moszkvától Lisszabonig, Tel-Avivtól Oslóig. Yonderboi szerepelt a MIDEM-en is, s bekerült az MTV Europe klipműsorába. Az album számait rengeteg rádió játszotta, és legalább száz válogatáslemezen is szerepelt. Mindez azonban még kevés volt ahhoz, hogy betekintsen a kulisszák mögé, hogyan is működik a zeneipar.
Yonderboi neve határainkon túl ismert és elismert lett. A zenei sajtó is foglalkozott a hozzá kötődő jelenséggel, számos interjú és fotó jelent meg róla. Nemzetközi sikereiről Magyarországra is eljutottak hírek, néhány hónapos késéssel a lemez is megjelent. Ha valakit külföldön felkapnak, attól kezdve nálunk sincs kifogás ellene. Sőt. Yonderboi lemezéről felsőfokon írtak azok a kritikusok, akik korábban azzal utasították el, hogy érdektelen produkcióról nem szoktak hírt adni.
- Íme, Yonderboi, aki külföldön jobban ismert, mint idehaza - így mutatta be a szakma, ránk jellemző önostorozó felhanggal.
Egy idő után ez már unalmas volt. És persze nem is igaz. Yonderboi vállain egyre nagyobb a teher, végérvényesen megérkezett a zenei élet sűrűjébe. Továbbra sem bírja a kötöttségeket, nehezen tűri a mások diktálta iramot, holott a gyakorlat éppen azt mutatta meg számára, milyen kegyetlen is ez a szakma. Ez bizony kőkemény hivatás. Splendid Isolation című második lemezével még magasabbra tette a mércét, amit persze neki kell majd újra és újra átugornia.
Mostanában egyre gyakrabban fordul meg a fejében: nem kellene-e még elmélyültebben zeneelméleti és összhangzattani kérdésekkel foglalkoznia? Hogy a lehető legtöbbet tudja mesterségéről.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu