Isten ajándéka

KultúraDr. Tanács Gábor2007. 02. 02. péntek2007. 02. 02.
Isten ajándéka

Boldog születésnapot, fogadja el kórházunk ajándékát, ha felépül, majd otthon megihatja, mondta Nővér nővérke, és egy üveg pezsgőt adott át a férfinak. A férfi már évek óta nem kapott semmilyen alkalomból semmiféle ajándékot, jólesett neki most ez a gondoskodás. Talán a két palack bor miatt van, gondolta, amit a Doktor doktor úrnak adott, meg amit Nővér nővérke férjének. Lassan egy hónapja feküdt már bent, azt hitte, ez lesz a végállomás, majd lassul a test, aztán vége. A születésnapján szeretett volna meghalni, hatvanévesen, meg a névnapján. Vincének hívták, Vince-napon született, szegények voltak a szülei a háború után, az ünnepeken is spóroltak. Ő nem spórolt a munkával, meglett mindene, család (egy asszony, két gyerek), ház, autó, nyaraló kis szőlővel, akkor még azt hitte, ez a boldogság.
A negyvenkettedik születésnapjára készülődött, 1989-et írtak. Ő főzött a születésnapján, mint ahogy a névnapján is, meg általában mindennap. Éppen hámozta a krumplit, amikor a krumplihéjak alól előbukkant egy hír, aznaptól a névnapját a magyar kultúra napjának hívják. Nem tudta, miért pont a Vince-nap lett az, miért nem a Béla-, a Kálmán- vagy valamelyik László- vagy Pál-nap. Olvasta tovább a cikket, megértett mindent: 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey a Hymnust.
Most, amikor ott feküdt a kórházi ágyában, elkezdte dúdolni. Csak úgy magában, fel ne keltsen valakit. Szeretett volna felállni, mindig felállt rá, még ha egyedül nézte a meccset, akkor is, de most nem tudott, némán csöpögött a nafta a kezébe. Évek óta gondolkodott azon, hogy milyen lehetett, amikor Kölcsey pontot rakott a jövendőre. Megbűnhődte már e nép a múltat s jöveendőt. Miért nem csak a múltra rakott pontot? A múltra, ami dicsőségesen rossz volt? Miért pont a jövendő mögé került az a pont, amiről még nem tudhatta, milyen lesz. Nagy költő volt, az igaz, de félvak; nem jövendőmondó.
Az utolsó boldog születésnapja már jó tíz éve lehetett, akkor adta utoljára a felesége oda a testét, ajándékba. Azóta semmi, csak a betegségek meg a hátrahagyatottság. Néha eszébe jutott még, ahogy a fiát tanította focizni, a lányát meg biciklizni, nekik is már csak a kényelmetlen múltat és az öröklendő jövendőt jelentette. Kényelmetlen lett a számukra. Pontot tettek az életére. Kölcseyre gondolt, hirtelen nem jutott eszébe, hogy neki volt-e gyereke. Az ő fiai már csak egyet vállaltak, ebbe a világba minek, mondták. Ha az unokáira gondolt, legalább nyugodt volt. Néhány nap múlva meghal, megöröklik a lakást, nem kell majd kótert fizetni az egyetemre.
Mert hogy meghal, abban biztos volt. Jobb is így. Amikor először kérdezte az orvos, hogy jobban van-e, akkor már tudta. Nézte az orvos szemét, és látta benne a reménytelenséget, mint amikor a vágóhídon aláhull a letaglózott állat feje, még kinyitja a szemét, aztán lassan elhalkul, és az ember csontjáig hatol az a meleg tehetetlenség. Ezt látta az orvos szemében.
Valamit adnia kellett neki.
- Van férje? - kérdezte Nővér nővérkét.
- Van - mondta az ápolónő.
- Tegyen meg nekem egy szívességet - mondta -, van két palack borom kint a szőlőben. Még akkor raktam el, amikor a gyerekek születtek. Hozza el nekem, kérem.
Odaadta a kulcsot, másnap az egyik üveg bort odaadta a Doktor doktor úrnak, a másikat Nővér nővérkének.
Vince úr hajnalban ébredt. Bekapcsolta a Krónikát, bemondták, ki kapott kitüntetést a magyar kultúra napján. Nem haltam meg, állapította meg keserűen. Nem lett kerek az életem. Nem került pont a végére.
Vince úr nem tudta még akkor, hogy néhány nap múlva hazaengedik, és miközben Doktor doktor úr aláírja a szabadulólevelét, csak úgy megkérdezi Nővér nővérkét, na milyen volt az öreg bora?
- Isteni volt - mondta Nővér nővérke.
- Isten ajándéka, hogy a férjem nem halt meg tőle.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek