Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A magyar puszták és vizes élőhelyek táplálékban gazdag és viszonylag biztonságos telelőhelyet nyújtanak a környező országokból érkező sasok számára, így hazánk az egyik legjelentősebb telelőterületüknek számít Európában. Az ornitológusok szerint biztató jel, hogy évről évre egyre több sas tölti a telet hazánkban, de persze ez fokozott természetvédelmi felelősséget is ró ránk.
Hazánkban 150 rétisas, 80 parlagi sas, 35 békászó sas és 5 szirtisas-pár költ, a törpe- és a fekete sasok csak ritka vendégek nálunk. A békászó sasok télire Afrikába vonulnak, a réti- és parlagi sas párok ellenben egész évben a költőterületek közelében tartózkodnak, sőt január végén már sokszor az új fészküket építik. A rétisasok tél végén gyakran már a tojásrakást is megkezdik. A fiatalabb, még nem költő madarak kóborolnak, néha nagyobb távolságokra is elvonulnak. Így például 2005 telén egy műholdas jeladóval felszerelt parlagi sas Szudánig jutott, egy színes gyűrűs példányt pedig Görögországban azonosítottak.
Külföldről is sok ragadozó madár érkezik hozzánk télire, amit számos gyűrűzési adat is bizonyít. Nálunk telelnek például parlagi sasok Szlovákiából, rétisasok Skandináviából, a Balti-tenger környékéről, fekete sasok Kelet-Európából, szirti sasok a környező magashegységekből.
Mind a hat, hazánkban rendszeresen előforduló sasfaj már több mint fél évszázada fokozottan védett. A parlagi, a réti- és békászó sasok természetvédelmi eszmei értéke a legmagasabb, egymillió forint, a szirti-, a fekete és a törpesasoké feleennyi.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu