Mozaik

Kultúra2007. 03. 23. péntek2007. 03. 23.
Mozaik

Jobb matekból, aki nem izgul
Tipikus iskolai konfliktushelyzet a matematikadolgozat-írás. Amerikai kutatók kísérletekkel bizonyították, hogy a matematikai dolgozattal föllépő szorongás lefoglalja a helyet az agyban, gátolja a nagyobb aktivitást, amire éppen a nehezebb matematikai problémák megoldásához lenne szükség. (Az ilyenfajta szorongás még az egyébként jó matematikusnak számító diákokat is megbéníthatja.) A kutatók szerint a dolgozatírásra való csoportos fölkészülés sokat segíthet a matematikával kapcsolatos szorongás legyőzésében. Ugyanakkor arra is fölhívják a figyelmet, hogy - többek között éppen a föllépő stressz miatt - a diákok aktuális teljesítménye nem föltétlenül tükrözi tényleges matematikai tudásukat.

Folyó a föld alatt
A mexikói Yucatán-félsziget leghosszabb föld alatti folyójára bukkant egy búvárcsoport. A két barlangrendszert öszszekötő folyó hosszát mintegy 150 kilométerre becsülik, de mivel nagy valószínűséggel két további barlangrendszerrel is érintkezik, hossza újabb kétszáz kilométerrel is növekedhet. Ha bebizonyosodik, akkor ez a világ leghosszabb föld alatti folyója. Az új fölfedezésre a félsziget Playa del Carmen üdülőhelyén bukkantak a búvárok, ahol a Karib-tengert övező partszakasz puha mészkőrétege tele van olyan mély forrásokkal, amelyek alagutakat vájnak vizüknek. Nem csoda, hogy a terület vonzza a búvárokat, a barlangászokat.

Távirányított galambok
Igen durva beavatkozást végeztek el a kínai Sandong Egyetem robottechnikai kutatóközpontjának munkatársai: távirányíthatóvá tettek élő galambokat. Ezt úgy érték el, hogy mikroelektródákat ültettek be a madarak agyába. Az elektródák feszültségének változtatása útján ingerelni tudják a galambok különböző agyi területeit, azaz képesek irányítani a madarak repülését. Így a galambok a tudósok kénye-kedve szerint fordulnak jobbra vagy balra, illetve szállnak föl vagy le.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek