Anyanyelvi őrjárat

KultúraGrétsy László2007. 05. 04. péntek2007. 05. 04.
Anyanyelvi őrjárat

A keltez aránylag fiatal, nyelvújítási szavunk. Első adatát 1842-ből ismerjük. Azt jelenti: 'dátummal ellát'. Ötletes szóalkotás, amelyre a hagyományos kelt (itt meg itt, ekkor meg ekkor) levelezési formula ihlette a megalkotókat. Ám nekem ezúttal nem a cikkem címébe kivetített keltezés szóval van dolgom, hanem azzal a cselekvéssel, amelyet a szó jelent. Horváth Béláné debreceni olvasónk ugyanis azt szeretné megtudni, hogy amikor egy levél alján feltünteti a megírás időpontját, akkor kell-e pontot tennie a napot jelölő szám után vagy nem. Azért kérdezi ezt, írja, mert a hozzá írt levelekben akad október 20.,  március 10.-én forma, de van ilyen is: november 8, március 4-ikén.
A választ azzal kezdem, hogy beküldött példái közül az utolsót megkurtítom egy kissé, így: március 4-én. Bár a Hányadikán? kérdéshez igazodó -án, -én végződés a keltezésekben olykor valóban ma is feltűnik terebélyesebb -ikán, sőt még -dikán formában is, ezek már elavultak. Bezzeg régen nem így volt! Mikes Kelemen, II. Rákóczi Ferenc hű kísérője például így kezdte törökországi száműzetéséből írt egyik mondatát: "Az elmúlt holnapnak a 27-dik napján..." Ám az ­ik-ezés, -dik-ezés helyett a múlt század eleje óta már ez a szokásos forma: 4-e, 4-én.
Bár e kis kitérő némileg már válasz levélírónk kérdésére, a lényeget pontosabban, alaposabban is megfogalmazom. A keltezésekben szereplő számok - az évnek, a hónapnak és a napnak a száma - mind úgynevezett sorszámok. Ha ezeket számjegyekkel írjuk le, nem betűkkel, akkor pont jár utánuk. Tehát például: 2007. IV. 11. (vagy a hónapot is arab számmal írva: 2007. 4. 11.). Ehhez azonban, noha a szabályzat nem foglalkozik vele, hozzáteszem: nyilvánvaló, hogy amikor a különböző nyomtatott űrlapok négyzetes mezőibe kell beírnunk születésünk pontos idejét, akkor nem teszünk pontot a négyzetekbe beírt számok után.
A sorszámneveket tehát az említett kivételtől eltekintve pont illeti meg. Ha azonban az évet és a napot megjelölő számhoz valamilyen toldalék (képző, jel vagy rag) kapcsolódik, akkor ezek pont nélkül, kötőjellel járulnak a számhoz, így: 2007-ben, 11-én. Tehát nem 10.-én, mint egyik példájában írja, hanem 10-én, pont nélkül.
S ha levelünket valamelyik hónap első napján keltezzük? Nos, akkor nem 1-én, hanem 1-jén a helyes forma. Sokan fennakadnak ezen, de nincs igazuk, mert ez az írásmód egyúttal a kiejtésre is utal. Nem azt mondjuk: [egyedikén], mint a [tizenegyedikén] kiejtésű 11-én forma esetében, hanem ezt: [elsején]. Azaz: a hónap első napján.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek