Iránytű

KultúraBorzák Tibor2007. 05. 25. péntek2007. 05. 25.
Iránytű

Lemez
Feltámadás
Sokan hisznek benne, hogy a legendás The Doors együttes nem kevésbé legendás énekese, Jim Morrison ma is él. Persze 1971. július 3-án belépett a mennyországba (ha ugyan nem a pokolba), a hivatalos közlemény szerint szívroham végzett vele fürdés közben. Zseniális elme és kirívó tehetségű fickó volt, de hiába, a kábítószer, a szex, az alkohol benyújtotta a számlát, pedig ha megelégszik a filozófiával, a lélekboncolással és a rock and rollal, akkor zenekarának korszakalkotó muzsikáját is tovább élvezhetjük. Morrison párizsi sírja zarándokhely, kései hippik járnak oda emlékezni. Képletesen szólva az énekes ma is él, vitathatatlan. Most például a The Doors jubileuma kapcsán (első lemezük 1967-ben jelent meg) kiadták a banda hat stúdióalbumát, természetesen digitálisan feljavítva. Egy, illetve két CD-s verzióban készült el a zenekar válogatáslemeze, melyen pályafutásuk legjobb dalai sorakoznak, köztük az örökzöld Break On Through (To The Other Side) és a sokak által feldolgozott Light My Fire. (Warner Music)

Pestiesen
Heti műsorajánlatok, aktuális kritikák a Pesti Műsorban
"Szikora János szolnoki Szentivánéji álom-rendezésében a mesteremberek és a látvány igazán elementáris" - "Cserhalmi György első rendezése az évad egyik legjobb előadása lett Zalaegerszegen. A Pillantás a hídról szép, hagyományos, pontos előadás" - "Nemcsak a pótszék tartott ébren a Vesztegzár a Grand Hotelban kaposvári előadásán" - Bóta Gábor a Vidéki Színházak Találkozója előadásairól. · "Kodályt folyton körbeveszi a gyanakvás, nemcsak Bartók mellé kellett valaki, hogy ne magányosak legyenek a lángelmék? És Bartók árnyéka sajnos nagyon nagy, nagyon sötét, így aztán sokszor úgy tekintünk Kodályra, mintha ő lenne a házi használatra szánt Bartók, a magyar narancs mintájára legalább csak a miénk" - Fáy Miklós a Magyar Rádió Gyermekkórusa és a Danubia Szimfonikus Zenekar zeneakadémiai Kodály-koncertjéről.

Kiállítás
Mongol örökség
Még mindig fókuszban vannak a múzeumok, a napokban a Múzeumok Majálisa rendezvény keltett figyelmet a fővárosban, Az év múzeuma díjat pedig két vidéki intézmény, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum és a mezőkövesdi Matyó Múzeum kapta. De folytatódnak a reprezentatív kiállítások is: lapunk megjelenésével egy időben nyílik a budapesti Magyar Nemzeti Múzeumban a Dzsingisz kán és öröksége című tárlat, mely tisztelgés a 800 éves államiságát ünneplő Mongólia előtt. Bonn, München, Schallaburg és Isztambul után kerül a magyar közönség elé szeptember 2-áig. A legjelentősebb mongol múzeumok kiemelkedő művészeti alkotásai mellett a híres kelet-ázsiai és európai gyűjtemények is képviseltetik magukat. A bronzkortól a XX. századig ívelő anyag a mongol történelem két kiemelt témájával is foglalkozik: a buddhista művészet és a buddhizmus szerepe lenyűgöző műalkotások formájában jelenik meg, ezen kívül fényképek, egyedi műtárgyak viszik el az érdeklődőt az egzotikus világba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek