Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szenzációs régészeti lelettel rukkoltak elő egyiptomi régészek: azonosították az ókori Egyiptom legjelentősebb női uralkodója, Hatsepszut királynő földi maradványait, aki 3500 évvel ezelőtt élt és 21 évig ült a trónon. Az azonosítást DNS-vizsgálattal, valamint egy, a nevével feliratozott temetkezési edényben talált fogtöredékkel sikerült elvégezni. A fogtöredék tökéletesen illett a királynő felső állkapcsának egyik őrlőfogába, kitöltötte az abból hiányzó részt.
A királynő múmiáját egyébként már több mint száz éve megtalálták egy egyszerű sírban a Királyok Völgyében. Rögtön átszállították a kairói múzeumba, de félretették, évtizedeken át senki nem foglalkozott vele. Nem vélték valami jelentős leletnek, hiszen nem feltűnően gazdagon díszített sírkamrában találtak rá, ráadásul nem is a szarkofágban, hanem mellette.
Nemrégiben, amikor egy régészcsoport tüzetesen megvizsgálta a múmiát, érdekes dolgokra lett figyelmes: a tetem jobb karjának nem mindennapi tartása az uralkodókéra emlékeztetett, a bal kezén a körmök pirosra voltak festve, a koponyája elöl kopasz, hátul viszont hosszú hajú. Mindezek felkeltették a gyanút, hogy mégiscsak uralkodóról lehet szó. A beható vizsgálat alapján utóbb a kutatók arra is fényt derítettek, hogy Hatsepszut minden bizonnyal cukorbajos lehetett, és májrákban halhatott meg ötvenéves korában.
A 18. dinasztia uralkodónőjének nem volt egyszerű az élete. I. Thotmesz fáraó lányaként féltestvéréhez, a későbbi II. Thotmesz fáraóhoz ment férjül, annak halálát követően azonban már nem adta át az uralkodói széket mostohafiának, régensként uralkodott Egyiptomon. A róla készült ábrázolások sokat mondanak Hatsepszut ambícióiról: szinte kivétel nélkül férfiként ábrázolják az uralkodónőt, szakállasan, csupasz mellkassal és mellek nélkül. Mostohafiának, III. Thotmesznek a bosszúja, amiért sokáig megakadályozta abban, hogy a trónra lépjen, halálában érte utol: a díszes sírhelyéből eltávolíttatta múmiáját. Megnehezítette ezáltal a régészek munkáját, akiknek azonban most végre mégis sikerült egyértelműen azonosítani Hatsepszut földi maradványait.
(pethes)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu