Nők a tükörben

Budapestet is meghódította a napokban Jean-Claude Danaud Női kézimunka című komédiája. A vérbő darab éppen harminc éve kezdte hódítóútját. Nálunk a minap volt az ősbemutatója a Kettős Tükör Társulatnál. A francia szerző az előadás után a Szabad Földnek is adott interjút.

KultúraCsontos Tibor2007. 11. 22. csütörtök2007. 11. 22.

Kép: Budapest, 2007. november 13. Jean-Claude Danaud francia író sajtótájékoztatót tart a Thália Színházban, amikor a Kettős Tükör Társulat bemutatja a Női kézimunka című darabját. MTI Fotó: Kollányi Péter, Fotó: MTI Zrt. Fotószerkesztõség

Danaud, Jean-Claude;
Budapest, 2007. november 13. Jean-Claude Danaud francia író sajtótájékoztatót tart a Thália Színházban, amikor a Kettős Tükör Társulat bemutatja a Női kézimunka című darabját. MTI Fotó: Kollányi Péter
Fotó: MTI Zrt. Fotószerkesztõség

– Járt már valaha hazánkban?
– Soha nem voltam még önöknél, ez az első budapesti kirándulásom is. Meg kellett írnom a Női kézimunkát, hogy eljöhessek végre Magyarországra…
– Lehet, hogy a magyar színházi világban, a magyar drámában sem ismerős?
– El kell szomorítanom, nem ismerem a magyar drámát.
– Kézimunkái  felvidítják a színházi nézőket.
– Ha arra gondol, hogy a Női kézimunka, amelyet Varga Kata színtársulata, a Kettős Tükör Társulat mutatott be a Thália Színházban, igazi francia komédiának készült, akkor igen. Ugyanakkor rendhagyó krimi is egyben, sőt szexparódia és a francia politikai kabaré számos elemét is tartalmazza.
– Mit kell tudnunk a francia kabaréról, és miként hímezték bele ezt a szálat a nők a kézimunkájukba?
– A francia kabaré jellegzetessége a bulvárhumort felvonultató színház és az intellektuális kabarét bemutató teátrum, az előbbi persze jóval népszerűbb nálunk, különösebb, ha sztárokat szerepeltetnek. Jómagam a kettő közötti kabarévonalat képviselem, a darab poénjai egyaránt táplálkoznak mindkettőből, de ezúttal a bulvárkabaré nagyobb hangsúlyt kapott.
– Részt vett a darab budapesti ősbemutatóján. Hogy tetszett az előadás?
– Nem udvariasságból mondom, de a rendező és a színészek kitűnő munkát végeztek. Ráadásul jubileumi ősbemutatót tartottak Budapesten, hiszen ezt a darabot éppen harminc éve mutatták be Párizs legjobbnak tartott úgynevezett „café-théatre”-jában.
– A Női kézimunka szélsőséges női karaktereket vonultat fel. Mondja, honnan ismeri ennyire a nőket?
– Mi sem egyszerűbb ennél! Kivételesen nagy a családom, melyben szinte valamennyi női típus megtalálható. Könnyű dolgom volt tehát a szereplők megformálásakor, csak ránéztem családom nőtagjaira, felidéztem a családi legendáriumot és máris előpattantak a karakterek. Egyébként nem árulok el újdonságot: a nők a világon mindenütt egyformák…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek