Életmentő lapok

Mi a közös pont Jacqueline Kennedy, Audrey Hepburn, Peter Ustinov és a hétéves cseh Jitka életében? Ne töprengjenek: a UNICEF. Ők is hozzájárultak a világ legnagyobb gyermekvédelmi szervezetének munkájához. Ahogy teszik azt a mai jószolgálati nagykövetek is.

KultúraSzijjártó Gabriella2007. 12. 21. péntek2007. 12. 21.
Életmentő lapok

Mikor a hétéves cseh kislány, Jitka 1949-ben elküldte rajzát a UNICEF-nek, aligha gondolta, műve olyan híres lesz, hogy még hatvan év múlva is emlékezni fog rá a világ. A kislány festményével szeretett volna köszönetet mondani azért a segítségért, melyet a szervezet a világháborút követően a falujának nyújtott. New Yorkban, a UNICEF központjában Jitka rajzát képeslapokra nyomták – így született az egyik legsikeresebb segélyakciójuk. 1950-ben még csak százezer, tíz év múlva 15 millió, ma pedig már évente csaknem 160 millió darabot adnak el a lapokból szerte a világon.
S hogy mire elég a befolyt összeg? Egy képeslap árából elvégezhetik egy terhes nő AIDS-tesztjét Haitin vagy beolthatnak egy gyereket kanyaró ellen Angolában.
Sok-sok neves művész, például Chagall, Miro, Picasso, Monet, Klimt és Van Gogh alkotásai kerültek fel a lapokra, a magyarok közül Moholy-Nagy László festményei, André Kertész fotói, Reich Károly és Réber László grafikái. Ám nemcsak a képeslapok tervezői, hanem a vásárlók között is akad jó néhány világhíresség. Amikor Jacqueline Kennedyről kiderült, hogy magánlevelezésében szívesen használ UNICEF-képeslapokat, jócskán megemelkedett a lapok forgalma.
A számok is bizonyítják, hogy ha neves személyek nemes ügyek mellé állnak, az képes nagy tömegeket megmozgatni – pontosabban segítségre vagy adományozásra ösztönözni másokat is. Éppen ötven éve, hogy a UNICEF nagykövetévé nevezte ki Danny Kaye-t, s ezzel megszületett a jószolgálati nagykövet intézménye. A népszerű amerikai színész-komikus távol-keleti utazásairól készített, a segélyakciókat bemutató filmjét becslések szerint százmillióan látták az ötvenes években. Sajátos, kifejező humorával komoly betegségekre, a gyermekeket fenyegető problémákra hívta fel az emberek figyelmét. Lelkes tevékenységét 1983-ban humanitárius Oscar-díjjal jutalmazták.
Példáját számos híresség követte. Közülük talán Audrey Hepburn volt a legnépszerűbb. Ő személyesen is kötődött a UNICEF-hez. „Magam is tanúsíthatom, hogy milyen sokat tett és tesz a szervezet világszerte a gyermekekért, hiszen én is részesültem élelmiszer- és gyógyszersegélyeikből a II. világháború után” – mondta 1988-ban nagyköveti kinevezésekor. Magát nem kímélve, még halálos betegen is fáradhatatlanul járta Szudán és Szomália menekülttáborait, vigasztalta a szenvedő gyerekeket, biztatta a nehéz körülmények között élő és dolgozó segélymunkásokat.
A UNICEF sokasodó feladataival párhuzamosan egyre több neves személyiség kapcsolódott be a szervezet munkájába. Sir Peter Ustinov Oscar-díjas színész, rendező interjúk százaiban emelt szót azért, hogy a világ ne fegyverekre, hanem az éhező, beteg gyerekekre fordítsa anyagi forrásait. Sir Roger Moore 007-es ügynökként szerzett közkedveltségét elsősorban a jódhiány megelőzésének elősegítésére használja. Lord Richard Attenborough filmrendező a hetvenes években meggyilkolt dél-afrikai diák, Steve Biko életéről forgatott Cry Freedom, illetve Gandhi című filmjeinek bevételével támogatta a UNICEF-et; utóbbi premierje több mint egymillió dollár adományt jelentett a szervezetnek. Napjaink nemzetközi jószolgálati nagykövete többek között a színésznő Mia Farrow, Whoopi Goldberg, Jessica Lange, Susan Sarandon, a rockénekes Ricky Martin és a futballista David Beckham.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek