Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Leheletfinom vonalak, aprólékos megfigyelés, élethű állatábrázolás jellemzi mindegyik alkotását. Magyarország egyik legtehetségesebb grafikusművésze legszívesebben habzó szájú vaddisznókat, agancsukat hegyező szarvasbikákat örökít meg. Valaczkay Erzsébet tarnaleleszi műtermében jártunk.
Kép: Valackai Erzsébet festő grafikus tarnalelesz erdő látcső művész természet 2007 12 06 Fotó: Kállai Márton
Azt mondják, Magyarországon kétfajta vadász létezik. Az egyiknek van, a másik szeretne Valaczkay-képet. De nemcsak a vadászok vannak így ezzel. Hanem úgy általában a természetjárók is – már akik otthonosabbak a természetfestők világában. Valamikor Csergezán Pál volt, aztán Muray Róbert lett a legismertebb magyar természetfestő; most – talán nem túlzunk, ha azt mondjuk – Valaczkay. Igen ám, de amíg Csergezán és Muray két robosztus, árkon-bokron átcsörtető férfi, addig Valaczkay Erzsébet ötvenkilós, törékeny asszony, akiről azt gondolná az ember, hogy a széltől védett városi flaszteren érzi a legjobban magát. És semmi pénzért nem dideregne át magányosan fél éjszakákat dühös vadkanokra vagy éppen egerésző rókafikra várva.
Márpedig ő ezt teszi, egészen kicsi lány korától kezdve. Orosháza közelében, Pusztaföldvár határában nőtt fel egy tanyán, ahol elég volt felmásznia a házuk padlására, hogy belássa az egész határt. Igaz, ott nemigen látott habzó szájú vaddisznókat meg agancsukat hegyező szarvasbikákat – de látott mást, és az se volt lekicsinylendő. Nyulakat, fácánokat, rókákat például. Meg valódi körvadászatokat.
Ő fent kuksolt a padon, és nézett ki a padláslyukon. Környes-körül a nagy alföldi síkság, csatornákkal, nádasokkal, erdőfoltokkal tarkított mezők. Itt nyúl baktat, ott fácán kapirgál, amott gatyás ölyv egerészik, s amikor leestek a havak, itt is megszólalt meg amott is a puska… Az orosházi gimnázium után természetesen vezetett tehát az útja a szegedi tanárképző főiskola biológia meg rajz szakára.
Mert azok a padláslyukból megfigyelt mezei képek nem múltak el nyomtalanul. Ha elrepült a madár, ha elmentek a vadászok, ő szaladt le a házba, és rajzolta a foglyokat, a kutyákat, a szikrázó tollú vadkacsákat. És nem értette, tíz év múlva miért csodálkoznak a biológia szakos társai azon, hogy ő kapásból meg tudja különböztetni a gyöngytyúk tollát a vadgalambétól – vagy a berki tücsökmadár hangját a nádi tücsökmadárétól.
No, de hagyjuk az Alföldet, ahol minden világos, tiszta, egyenes!
Mostani lakhelyén, Tarnaleleszen sokkal bonyolultabb a helyzet. Itt hegyek vannak és komoly erdők, itt sokszor nagyobb hasznát veszi az ember a fülnek, mint a szemnek. De ezért találták ki a magasleseket. Hogy többet lásson, jobban halljon az ember.
A leleszi ház nappalijában üldögélve mi is ezért mondjuk talán, hogy menjünk feljebb, a tetőtérbe, a műterembe. A nappali is lenyűgöző egyébként. A falakon körben tömérdek őzagancs, kicsik, nagyok, görbék meg hegyesek, dámlapátok meg szarvasagancsok, a sarkokban vadkansörték és -agyarak, de ilyet látni minden puskát sütögető újgazdag nappalijában. Meg Valaczkay-képet is egyet-egyet.
Ám ötvenet!?
Bocsánat. Itt lent is csak kettőt. Fent van a többi, a galériában.
A leleszi ház egyébként nem nagy. Olyan, mint egy jobb, húsz-harminc éves falusi ház Ópályiban, Kiskunmajsán vagy mondjuk Drávatamásiban. De az a padlástér…! Meg azok a lapjára fektetett képek! Külön-külön is megér mind egy misét. Nem lapjukra fektetve persze, hanem egyenként a falnak támasztva, és öt-hat métert hátrálva szemrevételezve őket. Őzek, disznók, récék, rókák, szarvasok csipkednek, bóklásznak, lopakodnak rajtuk – mintha csak egy jól elrejtett magaslesről figyelnénk őket. Mindegyikük él, figyel, az ember önkéntelenül is halkabban lélegzik, nehogy elriassza őket a szuszogásával.
Valaczkay „tanár néni” jó húsz éve került fel Észak-Magyarországra, és amikor azt kérdezzük tőle, hogyan fogadták az itteni hegyek, azt feleli, ő rögtön szerelmes lett beléjük. És ez tart ma is. A teraszról is pompás látvány tárul a szeme elé, körben mindenütt szelíd dombok, erdők, hegyek. Ki se kell mozdulnia a házból, hogy gyönyörködhessen bennük. Ám alig múlik el nap, hogy kedves vizslája társaságában nyakába ne venné a határt. Házuk előtt folyik egy kis patak. Hosszan felnyúlik a hegyek közé, arrafelé szeret a legjobban csatangolni. Százszor, ezerszer látta már azokat a fákat, bokrokat, hegyoldalakat, mégse tud betelni velük.
Minket is elcsábít egy kiadós sétára. Még bent járunk a faluban, mikor felmutat a kerteket övező dombgerincre. „Ott szoktak bőgni a szarvasbikák.” A szűk völgy a falu alatt futballpályányira kiszélesedik, nemrég szántották fel. Tavaly ő művelte a párjával, forgó és kukorica volt benne. De mikor a termés után érdeklődünk, elneveti magát. „Az jó volt. Csak megették az összest a vadak.” Hamarosan szabályos kis tóhoz érünk, ami a hegyekben igencsak ritka vendég. Meg is becsülik a lelesziek. „Huszonkilenc vadkacsánk volt még nemrég. Sajnos befagyott, s elmentek. De a vidránknak itt kell lennie valahol.” A vékony jégen könnyű porhó, a hóban nyomok. Itt nyest merészkedett a jégre, amott varjak kíváncsiskodhattak, arrébb pedig róka szaglászott a parton.
December havában járunk. A völgyben csípős szél nyargalász, elszáradt leveleket zörget. Állunk a tó partján, gyönyörködünk a szikrázó napsütésben, és a kedvenc évszakáról kérdezzük. Sokáig nem mond semmit, majd körbemutat, „Hát kell ennél szebb látvány…?” Néhány pillanat múlva azonban elmosolyodik. „De májusban vagy augusztusban is ugyanezt mondanám. A természet az én szememben mindig gyönyörű.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu