Bűntudat és bűnbocsánat

Néha az előre eltervezett riportból nem lesz semmi, mivel közben más irányt vesz a történet. Szécsi Pál táncdalénekes nővére, Szécsi Katalin először nem akart beszélni életének keserű időszakáról, de első találkozásunk után olyasmit élt át, ami miatt nem hallgathatott tovább.

KultúraBorzák Tibor2008. 02. 29. péntek2008. 02. 29.

Kép: Kecskemét, 2008. február 14. Szécsi Pál. Reprodukció: Ujvári Sándor

Bűntudat és bűnbocsánat
Kecskemét, 2008. február 14. Szécsi Pál. Reprodukció: Ujvári Sándor

Régóta kíváncsi vagyok Szécsi Katalinra. Hogyan éli mindennapjait a Nagy Találkozás után…
Ki ne emlékezne rá, hiszen az egész országot szíven ütötte évekkel ezelőtti televíziós szereplése. A Sváby-stáb elvitte Amerikában élő édesanyjához, akiről hosszú évtizedekig semmit nem tudott. Kicsi volt még, akárcsak öccse, Palika, amikor 1956-ban külföldre távozott. Csak nagyobb lányát cipelte magával, de tőle is megszabadult, a bécsi vasútállomáson egyszerűen „elvesztette”. Hogy ki miként élte az életét, milyen sok megaláztatást és nélkülözést kellett elviselniük az itthon hagyott árva gyerekeknek, hogyan tudott sikeres énekessé válni az anyai szeretetet nélkülözni kényszerülő, öngyilkosságból öngyilkosságba menekülő fiú, miféle láthatatlan szálak kötötték össze a két testvért – mindezeket Szécsi Katalin részletesen megírta Palika című könyvében. A riportfilmben pedig láthattuk a világ legérdesebb lelkű édesanyjának vívódását, ahogyan lánya fokozatosan feltárja előtte eldobott gyerekeinek múltját, és feltettük magunkban a kérdést, létezik-e bűnbánat és bűnbocsánat.
Természetesen ezt is szóba hoztuk beszélgetésünk során. Választ kerestünk arra, mi lehet Szécsi Pál titka, hogy halála után több mint harminc évvel még mindig szeretik az emberek, a róla írott színdarab sikeres, dalait újra és újra előveszik. Nem hagyhattuk ki a tragédiákat sem, az énekes nagy szerelme, Domján Edit, majd Palika elvesztését Szécsi Katalin máig nem tudta feldolgozni, élete végéig nyomni fogja a lelkét. Azt gondoltam, ezekről írok majd, de egy lényegtelennek és túlságosan egyszerűnek látszó kérdés után megváltozott az eredeti tervem. A kérdés pedig így hangzott: „Miért költözött Kecskemétre?”
Szécsi Katalin arra kért, kapcsoljam ki a magnót. Gyakori, hogy ilyenkor meséli el a riportalany azt a történetet, amit valójában érdemes lenne megírni. Most is így esett. Megdöbbenve hallgattam őszinte életmeséjét, ami rettenetesen hasonlít egy másik életmeséjére. Egyre csak az járt a fejemben, hogy jó lenne olvasóinkkal is megosztani. Megittuk a kávét, elköszöntünk egymástól. Abban maradtunk: alszunk rá egyet, és néhány nap múlva visszatérünk a témára.
Mintha a sors akarta volna úgy, hogy Szécsi Katalin hazafelé tartva véletlenül összefusson a lányával. Andreával, aki miatt Kecskemétre költözött, és akivel finoman szólva sosem volt felhőtlen a kapcsolata. Hosszú ideje nem találkoztak már, most azonban egy virágboltban nem tudták és nem is akarták kikerülni egymást. Este még telefonáltak is, aztán megint. Volt mit megbeszélniük egymással.
Szécsi Katalin úgy döntött, szembenéz a múltjával. Hálás azért, hogy beszélgetésünk napján „visszakapta” a lányát. Ha aznap nem mozdul ki otthonából miattam, ez nem történik meg. Bizalmába fogadott, és már ő szeretné, ha megírnám, sorsa kicsit hasonlít az édesanyjáéhoz. A tét mindkét esetben az eldobott és megtalált élet.

*

Az állami gondozásban felnövő Katalin nagyon szeretett volna gyereket. Első házasságának gyümölcse, Andrea koraszülöttként jött a világra. Eleinte boldogan éltek a férjével, aztán elmérgesedett köztük a viszony. Másfél éves volt a kicsi, amikor elváltak. Rettenetes időszak következett, az asszony néha úgy érezte, nem bírja tovább. Egész életében nélkülözött, ismerte az ezzel járó érzést. Egy napon azonban elhatározta, rendbe rakja az életét, több állást vállalt egyszerre, éjjel-nappal munka várt rá. Ekkor kérte meg volt férjét, amíg összeszedi magát, gondoskodjon a kislányukról. A férfi igent mondott, gondolván, így könnyebben jut majd lakáshoz.
Ám Szécsi Katalin végzetes hibát követett el. Közel ötévesen adta át gyermekét, és többé nem kapta vissza, hiábavaló volt minden erőfeszítés a részéről. Egy idő után már a kislány sem akart az anyjához költözni, sőt egyre elutasítóbb lett vele szemben. Ritkán találkoztak. Aztán Andrea a kecskeméti kertészeti főiskolára került, ahol megismerkedett egy fiúval, akihez feleségül ment, nemsokára megszületett a kislányuk, Emese is. Az újdonsült nagymama már ekkor szeretett volna minél többet a családjával lenni, pótolni az adósságát, de csak néhány éve határozott úgy, hogy felszámolja budapesti életét és Kecskemétre költözik. Gondolataiban végig ott motoszkált, nem akar az édesanyjáéhoz hasonló sorsra jutni. Nem követett el jóvátehetetlen bűnt. S nem hordozhat élete végéig tüskét magában.
A terv majdnem sikerült: néhány évre helyreállt anya és lánya kapcsolata. De megint jöttek a viharfelhők, elsötétült körülöttük a világ. Nem adtak elég időt egymásnak, hogy tisztázzák a múltat. Újabb csend következett, ami jó hosszúra sikeredett. Csupán egyetlenegyszer futottak össze az utcán, az is feszültségekkel teli volt. Szécsi Katalin cselekedeteivel messzire el akart menni, elszánta magát arra, hogy büntesse a gyermekét. Ám idejében magához tért, egy anya nem tehet ilyet. Szerencsére nem engedett az indulatainak, mert egy újabb végzetes hibát már nem lehetett volna semmissé tenni. Szenvedett. Úgy érezte, végérvényesen eltávolodott tőle a lánya. Ezzel pedig lelkének egy darabját is elveszítette.
Mindketten mélyen sérültek. Küzdöttek a múlttal.

*

És a napokban megtört a jég. Szécsi Katalin találkozásunk után néhány órával a lakásához közeli virágboltban újra a lánya szemébe nézhetett, véletlenül összefutottak. Zavarban volt, pedig titkon már régen várta ezt a pillanatot, az ilyen helyzetekre azonban nincs előre megírt forgatókönyv. „Majd telefonálok!” – köszönt el Andrea. És este tízkor megcsörrent a készülék. „Andrea vagyok...” – hallatszott halkan. „Az én Andreám?” – kérdezett vissza az anya, mint aki nem akar hinni a fülének.
Vádaskodásnak nyoma sincs. Helyrebillent a múltjuk. Mintha sosem lett volna szakadás az életükben. Szécsi Katalinnál nincs most boldogabb ember a világon. Már akkor kezdett gyógyulni a lelke, amikor édesanyjával sikerült rendezni a kapcsolatát. Visszament hozzá a riportfilm után, hogy kamerák nélkül beszélgessenek, s tiszta lelkiismerettel engedhesse el utolsó útjára. Nem turkáltak egymás életében. Nem volt szükség szavakra sem, puszta jelenlétükkel adtak egymásnak felmentést. Ahogyan most is: egy másik anya és egy másik lány.
Első beszélgetésünk végén volt még egy kérdésem Szécsi Katalinhoz: „Milyen ajándékra vágyik?” Rövid csend után mondott valami általánosat. Pedig ő igazából azt akarta válaszolni, hogy szeretné a lányát átölelni. És ez még azon a napon megtörtént! Azóta gyakorolja a megszólítást: „Édes, egyetlen pici lányom...” Semmivel sem vágyik többre, mint amit az élettől kap. Várja az újabb együttléteket. Nem sietteti a pillanatot, még „csak” 67 esztendős. Jól tudja, többé nem vétheti el a lépéseit.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek