Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Amikor pár hete olyan anyagok, eszközök, találmányok elnevezéséről szóltam, amelyek megalkotójuk, kigondolójuk nevét is megőrzik az utókor számára, már éreztem, hogy ehhez a témához legalább még egyszer vissza kell térnem. Akkor a bakelittől a dízelmotorig jutottam el. Most betűrendben haladjunk tovább.
Drezina. A vasúti hajtány neve. Elég ritka szó, de a vasutasok jól ismerik, csakúgy, mint azt, amit jelent. A vasúti sínen gördülő négykerekű jármű ősének feltalálója Karl Drais német erdőmérnök (1785–1851). Nevét egy másik találmánya, a valamiféle futógépet jelentő francia draisienne szó is őrzi, de ez a magyarba nem került át. Ez utóbbi szerkezet egyébként a kerékpár egyik elődje.
Manzárd. A szó François Mansart francia építész nevét őrzi. A manzárdtető olyan megtört síkú tető, amely alkalmas bizonyos padlásterek lakóhelyiséggé alakítására. A magyarban a manzárd szón kívül, amely az említett típusú tetőt és az ilyen tető alatti szobát, lakást egyaránt jelentheti, a manzárdszoba, manzárdlakás és a már szintén említett manzárdtető összetett szavak is használatosak.
Röntgen. A szó fontosabb jelentései: ’röntgenkészülék, röntgenfelvétel, röntgenkezelés, röntgensugár’. Mindezeket a Nobel-díjat is kiérdemlő Wilhelm Conrad Röntgen német fizikusnak, a röntgensugárzás felfedezőjének köszönhetjük. Ő maga az általa felfedezett sugárzást egyszerűen, szerényen x-sugárnak, x-sugárzásnak nevezte. A kiváló tudós neve olyannyira fogalommá vált, hogy már képzővel ellátott formákban is használjuk: röntgenes, röntgenez, összetett szó részeként pedig olykor még átvitt értelemben is előfordul. Ha például valaki azt mondja: „Nekem röntgenszemem van!”, ezzel tréfásan arra utal, hogy minden előle elrejteni akart dolgot észrevesz.
Wurlitzer. Pénz bedobására működő zenegépet jelent. Rudolph Wurlitzer észak-amerikai hangszerkészítő nevéből köznevesült. Noha ez a szerkentyű szorította ki – vagy legalábbis háttérbe – a rögzített dallamokat hajtókar forgatásával lejátszó verklit, ma már ennek a divatja is leáldozóban van. Helyét sok helyen félkarú rablónak becézett nyerőgépek és különféle játékautomaták veszik át.
Ma ennyit sikerült bemutatnom a névőrző alkotásokból. Meg kell vallanom, csak válogattam, mazsoláztam, hiszen a bilgeritől a morzén és a rabicfalon át még hosszasan sorolhattam volna az ideillő példákat, de most már úgy érzem, ideje, hogy egy zsilettel, vagyis az amerikai feltalálónak, King Camp Gillette-nek a nevét számunkra megőrző borotvapengével elvágjuk ennek az olvasóink számára reményeim szerint nem érdektelen elmefuttatásnak a fonalát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu