Anyanyelvi őrjárat

Eszter és társai

KultúraGrétsy László2008. 07. 04. péntek2008. 07. 04.
Anyanyelvi őrjárat

Alig pár hete jelent meg lapunkban egy cikk az Eszter Alapítvány által működtetett szakrendelő tevékenységéről. Bizonyára nagy visszhangja volt a tanulságos írásnak, én azonban csak egy e-mailen hozzám érkezett nyelvi észrevétellel foglalkozom. Ennek küldője afelől érdeklődik nálam, hogy az ambulancia dolgozói között van-e Eszter nevezetű munkatárs is, vagy puszta véletlen, hogy az alapítvány, illetve a rendelő tevékenységének kezdőbetűi (erőszakos szexuális támadást elszenvedettek rehabilitációja) éppen ezt a női nevet adják ki.
Mint az ambulancia egyik munkatársától megtudtam, nincs ilyen utónevű kollégájuk.
Csöppet sem csodálkoztam ezen. Ugyanis tapasztalatból tudom, hogy ha alkalom kínálkozik ilyenfajta értelmes betű- vagy mozaikszó-alkotásra, az érintettek általában szívesen élnek vele. Mondanom se kell, van is ilyen intézmény-, alapítvány­, szervezet- vagy egyesületnevünk bőségesen. Olyanok, mint EMMA (= Egységes magyar munkaügyi adatbázis), ERIK (Erőművek Ipari Központja), sőt, még az Eszter becéző változata, az ESZTI (Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet) is létező betűnév. És nemcsak nevek, hanem köznévi fogalmak is bőven találhatók, főleg olyanok, amelyek valamilyen módon összhangba hozhatók a szóban forgó szervezet tevékenységével. Köztudomású, hogy a Fészek Művészklub nevének első szava a Festők, Építészek, Szobrászok és Egyéb Komédiások elnevezés kezdőbetűiből alakult ki már sok évtizede. A Magyar Színészkamara mozaikneve stílusosan Maszk. Úgy vélem, semmi okunk megróni azokat, akik az ilyen esetekben megragadják a kínálkozó lehetőséget. Már csak azért sincs, mert ezek a „beszédes” betű- és mozaiknevek jobban megmaradnak az emberek fejében, mint amelyek nem hordoznak efféle többletjelentést.
Jól emlékszem: bő négy évtizede az egyik minisztérium egy új kereskedelmi fogalom, a szupermarket találó elnevezésére hirdetett pályázatot. A beérkezett csaknem kétezer javaslatból vagy százötven ilyen beszédes név volt. Olyanok, mint VEGYÉL, MINDEGY, ÉVIKE, BEMÉK (mármint ’bemegyek’, ebből: Beszerezheti Edényeit, Mindenfajta Élelmiszereit és egyéb Közszükségleteit). E pályázat eredményeként született meg az ABC-áruház elnevezés, amelynek első tagja szintén beszédes, ugyanis a pályadíjnyertes beküldő szándéka szerint ebből alakult: Alapvető Bolti Cikkek!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek