Kincsek a fiók mélyéről

November a fényképeké. Országszerte több mint ötven fotókiállítás nyílt a Fotóhónap 2008 – Dialógus című fesztivál keretében, újabb hódolókatszerezve eme fiatal művészeti ágnak.

KultúraSzijjártó Gabriella2008. 11. 13. csütörtök2008. 11. 13.
Kincsek a fiók mélyéről

Immár hetedik alkalommal rendezi meg a Magyar Fotóművészek Szövetsége nagy sikerű fényképfesztiválját. A szervezők a vizuális párbeszéd elindítását tűzték ki célul, hogy a hazánkban is rendkívül népszerű, de külföldön már régóta a legprogresszívabb művészeti ágként jelen lévő fotográfia nagyobb nyilvánosságot és visszhangot kapjon. Mert hiába dicsekedhetünk világhírű magyar fotóművészekkel André Kertésztől Moholy-Nagy Lászlóig, itthon még mindig nincs kellő megbecsültsége e művészeti ágnak.
Igazi kincsek kerülnek elő – képletesen és szó szerint is – a fiókok mélyéről. Hogy milyenek voltak azok a híres-hírhedt ötvenes évek, arról árulkodnak a Kinyílt fiókok című tárlat fekete-fehér, megsárgult fotográfiái a fővárosi VAM Design Centerben, melyek 30-áig láthatók. Az akkori mindennapokról számos fotóriporter készített a kor propagandisztikus elvárásainak megfelelően képeket, amelyek eddig az MTI hatalmas archívumában részben rejtve voltak – a kiállításon ezekből mintegy száz felvételt mutatnak be. A Keleti Éva fotóművész által válogatott tárlaton megtekinthetők például Langer Klára bányászokról készített fotói, Vadas Ernő városképei, az Árpád- (akkori nevén Sztálin) híd építését megörökítő képek, valamint Sándor Zsuzsa, Reismann Marian, Kálmán Kata téeszfelvételei. Farkas Tamás munkái az Erzsébet híd Dunába esett roncsainak kiemelésénél készültek. Bemutatják még Várkonyi László több művészportréját is, köztük egy Móricz Zsigmondról készült fotót.
A VAM Design Center emeleti termeiben egyébként két meghatározó irányvonal kapott helyet. Az archív képanyagok a látogatókban felidézhetik a múlt század egy-egy emlékezetes pillanatát, míg a kortárs alkotások a vizuális nyelv fejlődését mutatják be. Hát, kérem, ez utóbbi fényképekhez jócskán próbára kell tennie a látogatónak a képzelőerejét. Vajon mit ábrázol, ne adj’ isten: mit akar üzenni az alkotó?! Talán épp attól olyan izgalmas kihívás ez a fiatal művészeti ág, hogy az alkotó és a befogadó közötti dialógusért „meg kell szenvedni”. Remélhetőleg nemcsak a fotóhónapban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek