Csala Zsuzsa hajléktalanokkal szilveszterezik

Tiszteletbeli rendőrezredes, szabad idejében lopott autókat keres, szilveszterekkor hajléktalanokkal pezsgőzik, és a közönség szeretetét tartja az igazi Kossuth-díjnak. Csala Zsuzsa színésznő az idén töltötte be hetvenötödik életévét. Ugye, hihetetlen?

KultúraCsontos Tibor2008. 12. 30. kedd2008. 12. 30.
Csala Zsuzsa hajléktalanokkal szilveszterezik

Milyen címet adna eddigi életének?
A rohanás.

Értsük ez alatt a színészi pályáját jellemző tempót?
Szó szerint. Attól a pillanattól kezdve, hogy 1960-ban a Vidám Színpadhoz kerültem, ahová egyébként cseppet sem vágytam.

Olyannyira snassz volt egy vidám színház társulatába bekerülni?
Prózai színésznőnek tartottam magam. Meggyőződésem volt, hogy belőlem jó drámai színész lesz, de ezzel valamennyien így voltunk a főiskolai osztályban, melybe Domján Edittel, Kaló Flóriánnal, Avar Istvánnal, Szabó Gyulával jártam. Az egyik osztályfőnököm, Bánki Zsuzsa azt mondta: Csala, ha leadnál öt kilót, drámai színésznő lehetnél. Miközben nem voltam kövér, csak olyan kis gömbölyű.

Öt kilón múlt minden?
Persze, hogy nem, de ez belém ivódott. Ráadásul harmadéven kirúgtak. Egy másik osztályfőnököm, a Nemzeti Színház igazgató-főrendezője meglátta, hogy őt utánoztam a többiek előtt. Közölte, alkalmatlan vagyok a pályára. Azóta gyötörnek kétségek, ott bujkált bennem, alkalmas vagyok-e színésznőnek, s minden premier örök vizsga és drukk volt.

Nehéz elhinni.
Pedig igaz. A Vidám Színpad előtt Garcia Lorcát, Moliére-t, Brechtet játszottam, operettekben szerepeltem, s azt gondoltam, mindent tudok a színészmesterségről. Majd jött a távirat, várnak a Vidám Színpadon, ahol negyvenkét évet töltöttem el. Kezdetben nem könyveltek el komikaként, hiszen a tévében Gogolt játszottam és Csehovot. Majd beskatulyázták a Vidám Színpad színészeit, azt mondták, krepliszínészek vagyunk.

Az ön skatulyázását elősegíthette az is, hogy évtizedekig szerepelt a Rádiókabaréban.
Végigéltem Marton Frigyes, Farkasházy Tivadar Rádiókabaréját. Eljött Major Tamás és Sinkovits Imre is játszani, s elájultak, hogy mi mennyire értjük a kabarét.

Még mindig nem tudom tetten érni A rohanás című Csala-életregényt.
Volt idő, amikor tíz-tizenkétszer is felléptünk egy nap, még az éjszakában is elmentünk Lorán Lenkével szerepelni. Mindent elvállaltam, a férjem egyedül maradt otthon, nem volt magánéletem, nem lett gyerekem, húztam, most ez a szerep vár, majd az a szerep. Azért rohantam, hogy építsek egy házat. Ha most összerogynék, mindennek az utóhatása lenne. Mindig azt hittem, hogy fontos vagyok. Most jöttem rá, hogy senkire nincs igazán szükség.

Már a Vidám Színpad is megszűnt, Centrál Színház lett belőle. Mintha a születésnapjára időzítették volna a változásokat…
A Bodrogi Gyula utáni első igazgató az összes addigi színész képét kidobatta a kukába, egye fene, én még bele is törődtem. De hogy Kellér Dezső, Salamon Béla, Kabos László, Kibédi Ervin, Kazal László, Alfonzó képe is ott landolt... Mondván, új élet kezdődik a színházban.

A Vidám Színpad után Szomorú Színpad következett az életében?
Nem. Tovább játszottam másutt, ma is dolgozom, pedig már nem kellene, kicsit kezdek fáradni. Ezért csinálom mellette az autóvadászatot.

Ja, kérem, tiszteletbeli rendőrezredesként könnyű...
Még egyenruhát is kaptam, de ezúttal nem rendőrt játszom, hanem a Zsaru-Carnak segítek a lopott kocsikat megtalálni. Három nemzetközi körözés alatt álló bűnözőt is elkaptunk a közelmúltban. Nyolc-tíz órában teljesítek szolgálatot, ugyanúgy, mint a többiek, itt nincs olyan, hogy művésznő... Hóban, fagyban, melegben, esőben keresem én is a cinkelt kocsikat.

Elképzelem, amint a megtalált lopott autók pilótáit megszólítja.
Inkább ők szólítanak meg, mondták már: Csókolom, Zsuzsika, de jópofa ebben az egyenruhában! Azt hiszik, rosszul látnak... Szerelemből csináljuk, szabadidőnkben, minden fillér nélkül.  Egyébként, ha megvan a tulaj, én adom vissza az autóját.

Újpesten bizonyára otthonosan mozog ilyenkor, hiszen ott nőtt fel.
Nagyon szeretem Újpestet, hiszen a fiatalságomat is jelentette. A Vécsey utcában laktunk, majd a Dessewffy-ben, de emlékszem az egykori Dózsa György utcai házra, ott, ahol a Szülőotthon is volt. Újpestinek tartom magam, ott születtem, a Kanizsai Gimnáziumba jártam, de csak két évet, hiszen tizenhat évesen már mentem a színművészeti főiskolára, úgyhogy érettségim sincs... Pártos Géza, a Madách Színház főrendezője látott egy amatőr előadásban és behívott a főiskolára. Addig nem akartam színész lenni, pedig sokat bohóckodtam, mindenkit utánoztam. Építészmérnöknek, kertészmérnöknek készültem, meg apácának...

Ambrus Attila, a viszkis rabló is Újpesten jégkorongozott. Krimibe illő, ahogyan összehozták önöket.
Amikor letartóztatták, láttam a kutyáját a tévében, amint vonítva sír. Elhatároztam, örökbe fogadom, s ezt az újságok is megírták. A viszkis olvasta és üzent, ha kiszabadul, bekopog hozzám egy tányér húslevessel, és megköszöni a gesztusom. Amikor megszökött a Gyorskocsi utcából, jöttek a nyomozók, s kérdezték, Attila elhozta-e már a levest... Figyelték a házamat, elnézést kérve lehallgatták a telefonomat is. Később azt nyilatkozta Juszt Lászlónak, hogy  a második sorból nézte végig a Vidám Színpadon a rendőrkabarénkat, melyben róla is szó volt, s én tetszettem neki legjobban a rendőrkutyás jelenetemben.

A hajléktalanoknak is tetszhetett, amikor szilveszterekkor megjelent köztük a minipezsgős üvegeivel.
Az aluljárókban látogattam őket végig korábban is, s volt, aki megismert. Akadtak köztük értelmiségiek is, s Moldova Györgynek való történetek, ahogyan hajléktalan lett belőlük. Öt éve járok közéjük az év utolsó napján.

Tudja, azért furcsa, hogy interjúnkban cinkelt kocsikról, viszkis rablóról, hajléktalanokról is szó esett. Én most itt miért nem a Nemzet Színésznőjével beszélgettem?
Jászai Mari-díjas és Érdemes Művész vagyok. Kabos, Kazal és a többiek is csak eddig vitték ebben a műfajban. Rendben. De hogy egy Kellér Dezső nem kapott Kossuth-díjat... De Fényes Szabolcs, a huszadik század egyik legnagyobb zeneszerzője sem lett Kossuth-díjas.

Lehet, hogy a színházi könnyű műfajjal van gond?
Igen. A díjakról döntő bizottságok másként ítélnek meg bennünket. Egy klikk adja a díjakat, amely fenntartásal kezel bennünket. Egyébként pedig engem nem érdekelnek a díjak.

Ki hiszi ezt el önnek?
Amikor el kellett adnom a házamat, levelet kaptam egy fiatal csongrádi házaspártól. Életjáradékot ajánlottak, hogy ne kelljen eladnom az otthonomat. Megmutattam a levelüket Bodroginak: Látod, Gyula, ez a Kossuth-díj! Melyik Kossuth-díjas kapott ilyen levelet? Megköszöntem nekik, de nem fogadhattam el, egyébként tartjuk a kapcsolatot. Lorán Lenke nyolcvanegy éves, máig játszik, csak Jászai Mari-díjas... Tudja, mikor ment el a kedvem az egésztől? A Halhatatlanok Társulatának tagjai otthagyják a lábnyomukat a Nagymező utcában. Láttam, amint valaki beletörülte a lábát az egyikbe, mielőtt belépett az Operettszínházba. Megnéztem, Darvas Iván lábnyoma volt.  Hát belém senki ne törülje a lábát... Semmit nem érnek ezek a díjak. Az ér valamit, ha odajönnek, s megkérdezik, hogy vagyok? Az ér valamit, hogy szeret a közönség.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek