Siket Rómeó, halló Júlia

Különleges előadásnak ígérkezik az a Rómeó és Júlia, amelyet modern változatban és jelnyelven adnak elő az Új Színházban. Ebben az előadásban Rómeó és családja siket, Júlia és családja halló.

KultúraCsontos Tibor2008. 12. 17. szerda2008. 12. 17.
Siket Rómeó, halló Júlia

Ebben az előadásban Rómeó és családja siket, Júlia és családja halló. Magyarország első jelnyelvi társulata szokatlan módon szeretné érzékeltetni, milyen is az, amikor egy egészséges és egy hallássérült pár szerelmi élete bonyolulttá válik. A Beszédes Kezek Kulturális és Oktatási Egyesülete által létrehozott Rómeó és Júlia című dráma és modern színházi előadás az esélyegyenlőség jegyében született.

– Júlia és családjának hangját színészképzősök szinkronizálják majd, Rómeó és családtagjai eljelelik a szöveget – magyarázza  Gyevi Bíró Eszter, a BEKE társulatának tanácsadója, koreográfusa, és a hasonló előadásokról ismert  Ergo Sum Jelszínház vezetője. A dráma szövegét a szereplők szerint „siketesen" fordították le, nem véletlenül, hiszen a társulat nyolcvannyolc százaléka siket.

A produkcióban újdonságnak számító vizuális elemek is megjelennek: Verona terei helyett Budapest, elsősorban Terézváros történeti helyszínei szerepelnek a cselekvések színtereként, melyeket korabeli fényképek és diák felhasználásával vetítenek a háttérben.

Shakespeare darabjával a hallássérült, illetve más fogyatékossággal élő sorstársaknak szeretnének elsősorban segíteni, visszaadni a szórakozás boldogságát a színházon keresztül. A halló közönséget pedig ráébresztenék arra, hogy a megszokott, már ismert világon kívül miféle ezerszínű másság és szépség létezik.

A Júlia szerepét is alakító Mázló Tímea rendezésében színre kerülő előadást jelnyelvi tolmács és hangszinkron segítségével élvezhetik a fogyatékkal élő nézők, az egészségesek pedig hagyományos mozgásszínházat láthatnak. A premierre ma 17 órától az Új Színházban kerül sor.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!