Egri alkoholisták

Vedelnek a színpadon – előbb csak az asszony, aztán meghúzza a flaskát a társa is, aki arkangyalként vigyáz a mámorba süppedő nőre. Mégse megvetést, hanem együttérzést ébresztenek. Az Egri Gárdonyi Géza Színház stúdiószínpadának ősbemutatója ugyanis nem más, mint egy alkoholista szenvedéstörténete. Legalábbis annak szánta az erdélyi szerző, Visky András, aki a középkori misztériumjátékok világát merészen az abszurd színház formanyelvével keresztezi. Visky, akinek darabjait Amerikában is játsszák, a gyökerekig nyúl vissza: nemrég például Bali szigetén tanulmányozta a legősibb színpadi „mágiákat”.

KultúraPalágyi Edit2009. 02. 26. csütörtök2009. 02. 26.
Egri alkoholisták

„Nem azért járunk színházba, hogy megnézzünk egy történetet, hanem hogy együtt legyünk. Különben senki se ülne be olyan unásig ismert sztorikra, mint például Shakespeare Hamletje” – ezt fejtegette a szerző az egri premier után. Az Alkoholistákat először vitték színre, ám most készül egy kolozsvári bemutató is. Dosztojevszkij óta tudjuk, hogy egy újsághírből születhet regény, lásd a Bűn és bűnhődést. Ezt a művet is egy cikk ihlette. A szerző olvasott egy székelyudvarhelyi nőről, aki hajdan a város szépe volt, még színésznői babérokra is tört, majd az alkohol rabságába került. A férje nemcsak azt nézte el, hogy az asszony négy gyereket szült különféle férfiaktól, de még a nő alkohollal vívott küzdelmében is mellette állt. Miből fakad e nem hétköznapi hűség? Igaz volna, hogy a védőangyalaink köztünk járnak? – ezeket boncolgatja a darab, melyet Szegvári Menyhért rendezett.
A főszerepben Nádasy Erika bebizonyítja, hogy egy kötéltáncos merészségével lépked a józanság és az őrület határán. Párja, az idős angyal, azaz Venczel Valentin megrázó pillanatokkal lep meg: mozdulatai hideglelősen egyensúlyoznak lét és nemlét mezsgyéjén.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek