
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Százötven tárgy és rengeteg fénykép idézi a walesi hercegnő életét a Diana: a celebration című új kiállításon. A kontinensen először Budapestre hozta el a Spencer-család a tragikus sorsú Lady Di ruháit, ékszereit, használati tárgyait.
Nem tudom, mi játszódhatott le Horváth Éva magyar exszépségkirálynő fejében, miközben a Diana: a celebration című kiállításon nézelődött. Biztosan pompás dolog, ha valakit tizenegy évvel a Miss World Hungary-győzelme után még mindig szépségkirálynőként emlegetnek. Mindenesetre egyhamar nem rendeznek nálunk olyan címmel kiállítást, hogy Horváth Éva: a celebration (bár ki tudja?!), pedig hát többedmagával belőle is celebet gyúrtak a kereskedelmi televíziók. Persze, nem kívánom még távolról sem egymás mellé állítani a mi szépségkirálynőnket és a walesi hercegnőt. De a celebség világa is kétpólusú: üresség, mesterkéltség, teljesítménynélküliség az egyik, míg egyéniség, tehetség, érték, kultúrateremtés, jótékonyság a másik oldalon.
Százötven tárgy idézi a háromszáz éves királyi családból származó Diana Frances Spencer életét. Gyermekkori játékai, személyes emlékei, családi ékszerei, ruhakölteményei. Itt van az a gyémántokkal kirakott tiara, amit esküvőjén viselt, és – több más estélyis, koktélos, kosztümös ruhakölteménye mellett – az uszályos, krémszínű csipkebetétekkel is ékesített esküvői ruhája, amely a világ leghíresebb ruhadarabjává vált. Utólagos bizonyítékként arra, hogy Dianát nem véletlenül kiáltották ki a divat hercegnőjévé is. Amikor ezt az 1981-es királyi esküvőjén viselte, több mint egymilliárd tévénéző gyönyörködhetett benne. Kiállították a Kalkuttai Teréz anyától 1993-ban kapott imakönyvét, az útlevelét, még zimbabwei látogatásának hivatalos programját is.
Láthatunk ritka családi videofelvételeket, számtalan híres és kevésbé ismert fényképet. Lady Di, a nép hercegnője volt a világ egyik legtöbbet fényképezett híressége, volt hát miből válogatni. Kéziratok és kézírások, levelek és iratok, cipők és dobozok – utóbbiak között azok, melyekben az esküvői vendégek kaptak emlékbe egy-egy szeletet az esküvői tortából.
Szóval, van itt minden, amit a nők megcsodálnak, megkönnyeznek. A gyűjtőknek ez maga a kincsesbánya, bizonyára millió fényképet is készítenek majd a tárlókban elhelyezett tárgyakról, melyeket a londoni bemutató után az Egyesült Államokban és Ausztráliában is mintegy kétmillióan láttak. Az európai kontinensen elsőként Budapestre hozta el a kiállítást a Spencer-család, a ShowTime Budapest és az RTL Klub közös szervezésére bízva a tárlatot, amit a Károlyi-Csekonincs Rezidencián (VIII. kerület, Múzeum u. 17.) hoztak tető alá.
Diana hercegnő egyébként 1991-ben a magyar fővárosban is járt. A Pető Intézetben látogatta meg azokat az angol gyerekeket, akiket itt gyógyítottak a fejlesztő pedagógusok. Akkor az intézet munkatársainak elmondták, hogy nem szabad megszólítani a hercegnőt, de a kérdésekre válaszolhatnak, nem érinthetik meg és nem közelíthetnek hozzá. A protokoll persze hamar felborult.
Százötven tárgy. A világ közkedvelt hercegnője életének csupán jelképes foglalatai. Ez a kiállítás arról az egyedi jelenségről és előkelő humanitárius személyiségről szól, akit máig csak Lady Di-ként emlegettek. És aki már életében is legendává vált.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu