Radnóti nem mártír költő!

Sportos, életvidám, igazi társasági ember volt Radnóti Miklós. Születésének századik évfordulóján a Magyar Televízió sorozatot indít lírájának, személyiségének bemutatására.

KultúraSzabad Föld Online2009. 03. 12. csütörtök2009. 03. 12.
Radnóti nem mártír költő!

Az MTV új, kilenc részes sorozatában, Veiszer Alinda műsorvezetésével színészek, írók, közéleti személyiségek idézik Radnóti Miklós líráját a költő születésének századik évfordulója alkalmából. Immár hatvanöt éve annak, hogy a nyugat-magyarországi Abda községnél tarkón lőtték fasiszta gyilkosai.

Radnóti Miklósról, a katolikusról, a zsidóról, a magyarról, az ikertestvérről, a szerelmesről, a barátról, az áldozatról, s legfőképpe a zseniális költőről szól a Magyar Televízió március 14-én induló sorozata, a Radnóti 100 éve. A Radnóti Színház színpadján felvett műsorban bemutatnak egy-egy jelentős korszakot, érzést vagy élethelyzetet a költő életéből. A versekhez naplórészletek, levelek, visszaemlékezések, kép- és hanganyagok kapcsolódnak.

A verseket többek közt Anger Zsolt, Csányi Sándor, Eszenyi Enikő, Fenyő Iván, Karalyos Gábor, Kováts Adél, Mácsai Pál, Nagy Ervin, Stohl András és Tóth Ildikó tolmácsolják. Radnóti születésének 100. évfordulóján, a május 5-i látványos gálaműsorban a nézők által kiválasztott művészek együtt ünneplik Radnóti Miklós születésnapját. A nézők ugyanis a műsor honlapján szavazhatnak, melyik művész előadása nyerte meg legjobban a tetszésüket, sőt videóüzenet formájában rögzített Radnóti-versekkel maguk is részt vehetnek a záró adásban.

A műsor állandó házigazdái Bálint András színművész, a Radnóti Színház igazgatója és Ferencz Győző költő, kritikus, irodalomtörténész, a Radnóti Miklós élete és költészete című monográfia szerzője. Az első epizódot március 14-én, 17 óra 5 perckor láthatjuk a költő születésének körülményeiről, gyermekkoráról, vagyis az Ikrek hava eseményeiről szól. A verseket előadó művészeken kívül dr. Angster Mária pszichoterapeuta és dr. Czeizel Endre orvos-genetikus elemzik Radnóti életének korai éveit. Szóba kerül Radnóti költővé érése, családjával való kapcsolata, s az, hogy miért tévedés „mártír költőnek” tartani a sportos, életvidám, társasági emberként ismert Radnóti Miklóst.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek