Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Néhány hete a rádió egyik hírműsorában egyszer csak arra figyelek fel, hogy illetékes szakemberek egy több mint százéves vidéki kórházunkról szólva azt állapítják meg, hogy az intézmény az igényeket csak felerészben tudja kielégíteni, de „ott bővítési lehetőségre nincs lehetőségünk”.
Ugye, olvasóim előtt sem ismeretlen ez a pongyola szerkesztésmód? Legalábbis én gyakran bukkanok, különösen az élő beszédben, tehát a rádióban, televízióban olyan mondatokra, amelyeknek bizonyos részei, szavai zavaró módon ismétlődnek, ráadásul úgy, hogy egymásra vonatkoznak, egymás hatását gyengítik, sőt semmisítik meg. Egy ilyen típusú kifejezésforma már harminc-negyven évvel ezelőtt is „divatozott”, a célkitűzések kitűzése. Amit jelent, ostobaság, hiszen nem a célkitűzéseket, hanem magukat a célokat kell kitűzni. Annak idején helytelenítettem is ezt a kifejezésmódot, s mintha ez a hivatali nyelvhasználatból, ahol leginkább tenyészett, idővel ki is kopott volna. Ám az ugyanilyen típusú egyéb példák azóta is fel-feltünedeznek, s ezek közé tartozik a rádióban nemrégiben hallott „bővítési lehetőségre nincs lehetőségünk” forma is. Vagyis ez a hibafajta nem tűnt el a nyelvből. Szemléltetésére bemutatok még néhány közelmúltbeli példát!
„Lassan körvonalazódnak az alku körvonalai.” Szebben, stílusosabban, a körvonalazódást eltüntetve így mondhatnánk: lassan kirajzolódnak az alku körvonalai.
„A személyi problémák megoldása megoldhatónak látszik.” Itt egyszerűbb a javítás: a személyi problémák megoldhatónak látszanak.
„Most bizonyos feltételekkel kialakulhatnak a megállapodás feltételei.” Itt is könnyű az egyszerűsítés: most bizonyos feltételekkel létrejöhet a megállapodás.
„A menetjegy megváltása az indulás előtt ennyi és ennyi nappal váltható meg.” Az egyik megváltás teljesen fölösleges, hiszen elegendő ennyi: a menetjegy az indulás előtt ennyi és ennyi nappal váltható meg.
Ami pedig címadó példámat illeti: mint egy társadalmi szervezet elnöke többször is kaptam már olyan statisztikai célzatú felmérőlapokat, amelyeken arra kellett felelnem, hogy szervezetünk rendez vagy rendezett-e ilyen vagy olyan rendezvényeket az év folyamán vagy az elmúlt évben. A címben föltett kérdésre itt is és felmérőlapokon is csak ezt válaszolhatom: Nem rendeztünk, és nem is kívánunk rendezni! Ellenben rendezünk nyelvi versenyeket, táborokat, tanácskozásokat, de rendezvényeket inkább szervezünk, tartunk, kezdeményezünk, előkészítünk. Így mindenki jól jár, s a mondanivalónk sem lesz stílustalan!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu