Telítve a piac Petőfivel!

Súlyos pénzekért cserélnek gazdát értékes Petőfi-relikviák. Fülöpszállási Székely Gábor az ecseri piacon lelt kincsekre, most rendezgeti magánmúzeumát kunszentmiklósi házában.

KultúraBorzák Tibor2009. 03. 15. vasárnap2009. 03. 15.

Kép: Kunszentmiklós, 2009. március 09. Fülöpszállási Székely Gábor Petőfi relikvia gyüjtő. Fotó: Ujvári Sándor

Telítve a piac Petőfivel!
Kunszentmiklós, 2009. március 09. Fülöpszállási Székely Gábor Petőfi relikvia gyüjtő. Fotó: Ujvári Sándor

Mi lesz az értékes gyűjteménnyel, ha meghal a tulajdonosa? A kérdés kunszentmiklósi vendéglátónkat, Fülöpszállási Székely Gábort is foglalkoztatja. Történt ugyanis, hogy Dunavecse megszállott helytörténésze, Vasberényi Géza halála után a hozzá közelállók elherdálták azokat a Petőfi Sándorral kapcsolatos értékeket, melyeket hosszú évtizedek során gyűjtött össze. Mondhatnánk úgy is: egy élet munkája landolt egyik pillanatról a másikra az ócskapiacon.

A szó szoros értelmében. Fülöpszállási Székely Gábor egyik reggel telefonhívásra ébredt. Az ecseriről hívták, ott ugyanis minden kereskedő tud a szenvedélyéről. „Telítve a piac Petőfivel!” – hallotta a varázsszót, s máris autóba vágta magát. Egész délelőtt alkudozott a kollekcióra, amiről számára már néhány darab szemrevételezése után kiderült, hogy azok a dunavecsei kincsestárból származnak. Értékes festmények, grafikák, szobrok, kisplasztikák, gobelinek, könyvek. Szép summát fizetett értük, hogy mennyit, azt nem árulja el. De bárki megtekintheti, ugyanis ebből az anyagból nyílt kiállítás Kecskeméten, a Katona József Emlékházban.

Beszélgetőpartnerünk húsz éve él Petőfi Sándor bűvöletében. Ha valaki, ő méltóképpen ápolja a költő és családja kultuszát. Különleges relikviákat, értékes művészeti alkotásokat, ritka könyveket őriz a lakásában. Szenvedélyéről azt mondja: kezdetben nagyobb esélye volt annak, hogy eredeti holmikra bukkan.  Néha azért ma is szerencséje van, mint nemrég is, amikor egy szabadszállási hagyatékban fellelte azt a bőrkötéses füzetecskét, melynek belső borítóján ott díszeleg Petrovics Sándor neve – gyerekírással. Gyaníthatóan a költő keze nyoma lehet, mivel a dokumentum a Baranyai-Rozsnyai család tulajdonát képezte, ők pedig rokonságban álltak Petrovicsékkal. A kunszentmiklósi gyűjtőnek van egy 1847-ből származó könyve is, melyben szintén megtalálható Petőfi Sándor aláírása, s ennek eredetisége már bizonyított. Amint a nappali falán lógó Madarász Viktor- és Orlai Petrich Soma-festmény, vagy a párkányon álló Izsó Miklós- és Kisfaludy Stróbl Zsigmond-szobor sem csupán másolat.

Nagy tervek vannak készülőben: Fülöpszállási Székely Gábor lakása felső szintjén külön bejáratú múzeumot akar nyitni a nyárelőn. Hat szobában rendezi el a gyűjteményét, Petőfi-anyagát, néprajzi tárgyait, fülöpszállási és kunszentmiklósi helytörténeti értékeit, egy eszperantó hagyatékot. Meglepetés-kiállításra is készül. Mindent saját erőből valósít meg, s a látogatás ingyenes lesz. Attól nem fél, hogy ne kopogtatnának be hozzá, ugyanis már most is szinte átjáróház az otthona. Eddig legalább ötven kiállítást rendezett az ország legkülönbözőbb helyein, s a vendégkönyv bejegyzései szerint mintegy hatvanezren voltak kíváncsiak a kincseire.

De most már hamarosan efejezi a vándorlást, s végleg hazatér.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek