Van élet a halál után!

Legendás előadókat vesztünk el sorban, de nem kell búslakodnunk, továbbra is köztünk élnek. Ugyanis egymás után jelennek meg válogatáslemezeik, régi slágereiket új ruhába öltöztetik, és díszkiadásokat készítenek. Frank Sinatra, Johnny Cash és a Bee Gees szellemét idézzük meg.

KultúraBorzák Tibor2009. 03. 10. kedd2009. 03. 10.

Kép: Frank Sinatra at a Capitol Records recording session circa 1954 © 1978 Sid Avery, Fotó: © 1978 Sid Avery / MPTV.net

Van élet a halál után!
Frank Sinatra at a Capitol Records recording session circa 1954 © 1978 Sid Avery
Fotó: © 1978 Sid Avery / MPTV.net

Frank Sinatra: Seduction Sinatra Sings of Love
Tizenegy éve nincs köztünk az amerikai színész-énekes, Frank Sinatra, akit egyszerűen „csak” Hangnak becéztek. Népszerűsége mindmáig töretlen, egymás után jelennek meg lemezei. De hát tudjuk: újszülöttnek minden vicc új. És az újszülött talán még azt is elhiszi, a bársonyos hangú fickó itt él köztünk. Szóval felemás érzés az, ha valaki a halála után is népszerű. De az sem utolsó szempont, hogy sokat lehet keresni a róla szóló kiadványokkal és a hagyatékában talált felvételekkel. Frank Sinatra életében is feltűnően termékeny volt, nehéz lenne összeszámolni nagylemezeit, a kislemezekről nem is beszélve; annyi bizonyos, sok százra tehető. Aki tehát válogatni akar a legjobb számokból, még sokáig teheti. Mostanában nem múlt el év úgy, hogy ne lásson napvilágot újabb összeállítás. Legutóbb éppen karácsonyra jelent meg Sinatra-lemez, és most itt a soron következő. Ha tavasz, akkor szerelem: ennek jegyében készült a válogatás. S az egészben az a dicséretes, hogy egy-két kivételtől eltekintve, nem ismétlődnek a más lemezeken is hallható számok. (Warner/Reprise)

Johnny Cash Remixed
Hasonlókat írhatnék Johnny Cashről is, az amerikai countryzene egyik legnagyobbjáról, aki hat éve távozott el az élők sorából. De ő is itt van a körünkben, legalább is hangjával. Halála utáni népszerűségéért sokat tett az életéről forgatott film, A nyughatatlan. Aztán piacra dobták kiadatlan felvételeit, illetve válogatásait. És itt van a remixlemez – tizenhárom slágeréből. Ez már „alapból” meghökkentő, hiszen a countrytól és az elektronikus zene közt fényévnyi távolságok vannak, mondhatni, szentségtörés a kettőt ötvözni. Még akkor is, ha a legendás énekes fia azt nyilatkozta, apjának bizonyára tetszene az ötlet. Csakhogy a végeredményt ismerve, nem vennék rá mérget, hogy ugyanezt mondaná. Azért is nehéz modernizálni örökzöldeket, mert eleve mások a zenei eszközök, s egy olyan ősműfaj, mint a country önmagában is állja a sarat. Hozzátenni nem sokat lehet, elvenni viszont rengeteget. Ez történt a nagymester remixlemezén is. Pedig a producerek nem akárkik: a rapper Snoopy Dogg, az énekes fia, John Carter Cash, és Beyoncé apja, Mathew Knowles. (Warner/earMusic)

Bee Gees: Odessa
Amikor az ember kezébe veszi a vörös bársonyba „öltöztetett” dobozt, az az érzése, mintha valamilyen kitüntetést tartana a kezében. Persze nem az, hacsak azt nem vesszük különleges ajándéknak, hogy ilyen exkluzív formában adták ki újra a Bee Gees együttes tizedik nagylemezét és annak minden fellelhető verzióját. Éppen negyven évvel ezelőtt került forgalomba a legendás ausztrál poptrió albuma, melynek címét a Fekete-tenger partján lévő ukrán városról, Odesszáról kapta. A díszkiadásban három lemez rejlik, az eredeti anyag mono és sztereo változata, illetve olyan demók, mixek, alternatív verziók, melyek csak itt hallhatók. Tartalmas a kísérő füzet, ajándékként pedig egy poszter és öntapadós matrica van a dobozban. Ezt a projektet tovább már nem lehet ragozni. A negyven évvel ezelőtt lemez minden elismerést megkapott ezzel az újrázással. Noha a Bee Gees már nem támad fel (ez azért sem lehetséges, mert Maurice Gibb hat éve halott), de emlékük tovább élhet, megint csak a jó üzlet reményében. (Warner/Reprise)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek