Cseh Tamás indián díszpolgár!

Bakonybél díszpolgárának választják szombaton Cseh Tamás előadóművészt. Ez a hír különös jelentőségű, ha tudjuk: a gitáros-énekes e szépséges falu határában játszott véresen komoly indiánosdit ötven éve, sőt az egykori bikaistállóban otthont is teremtett. A legendás dalnokkal telefonon beszéltünk.

KultúraBorzák Tibor2009. 04. 17. péntek2009. 04. 17.
Cseh Tamás indián díszpolgár!

Szomorú hírek keringenek Cseh Tamás egészségi állapotáról. Nem titok, hogy súlyos beteg, de szerencsére vannak olyan napok, amikor kicsivel jobban érzi magát – így remélhetőleg szombaton is ott lehet Bakonybélben a díszpolgári cím átadásán.

Amikor telefonon hívtuk a legendás gitáros-énekest, természetesen először hogyléte felől érdeklődtünk. „Gyenge vagyok, fájdalomcsillapítókkal élek…” – hallottuk a rövid választ. Szerencsére legalább fél órát tudtunk diskurálni, s nagy boldogság volt tapasztalni, hogy a művész mintha kicsit megfeledkezett volna a kínjairól, amikor bakonybéli élményeire tereltük a szót.
– Nagyon szeretem ezt a mesebeli falut, ötven éve kötődöm hozzá – meséli Cseh Tamás. – Hajdanán egy turistatérkép alapján választottunk helyszínt az indiántáborunkhoz. Mondhatom: ide nőtt legerősebben a szívem.

Bakonyi betyárok helyett lakota indiánok vertek gyökeret a háborítatlan vidéken. Hatalmas erdőség, kristálytiszta vizű patak, rókalyukak… – tényleg, mint a mesében. Gyerekkori játékból felnőtt életforma lett. A falubeliek is elfogadták őket. Senkinek nem tűnik fel, ha Tamás ágyékkötőben bemegy a boltba és vesz két vekni kenyeret. S ő is nagyon megkedvelte az ott élő embereket, akiknek szikár tartását nagyra becsüli. Megvette a faluszéli elhagyott bikaistállót és felújította. Vagyis otthont teremtett, otthonra lelt. „Én már be vagyok ide fészkelve” – mondogatja. Rokoni viszonyban áll  e vidékkel.

Cseh Tamás a Duna Tv Szerelmes földrajz című sorozatában tavaly nyáron vallott arról, mennyire imádja választott faluját és a bakonyi tájat. Látható az a boldogság, ahogyan végigkalauzolja a stábot a településen. Nagyon sok élményt gyűjtött pályája során az ország határain belül és kívül, de a legerősebb emlékei Bakonybélhez kötődnek. „Amikor egészséges és fiatal voltam, az erdő minden ösvényén végigszaladtam. Most már bölcsebben szemlélődöm, de a táj változatlanul fogva tart és nem enged el. Innen rosszat nem lehet elvinni.”

Amikor a művész megérkezik a faluba, sms-t küld a családjának. Ezt írja: „Jobbra tőlem Petőfi!” – s ebből egyértelműen tudni lehet, hogy honnan indult útjára az üzenet. Tamás kedvenc kocsmája teraszának falán ugyanis ott lóg egy Petőfi-festmény. Ismerik, szeretik a helyiek, nem véletlenül választották most díszpolgárnak.

– Kedves kitüntetés ez számomra – mondja Cseh Tamás telefonbeszélgetésünk során. – Egyebek közt kaptam már Liszt-díjat, Kossuth-díjat, Tiszti keresztet, valójában ezekre sem számítottam. De az végképp meglepett, hogy egy olyan falu fogad bizalmába, ahol nem is lakom. Persze, Bakonybél ötven éve a szívem választottja, mindenkit ismerek ott az orvostól a vadászon, az erdészen át a kocsmárosig. Egyébként nem ez az első díszpolgári címem, tavaly május végén a budapesti VIII. kerületben is díszpolgárrá avattak.

Jó lenne hallani arról is, hogy Cseh Tamás újra énekel. Betegsége miatt azonban erre nem vállalkozhat. De nemrég mégis gitárt fogott a kezébe, s a Bárka Színházban meglepetésként előadta a Tangó című dalát abból az alkalomból, hogy tízéves jubileumához érkezett a Mrozek darabjából színpadra állított legendás előadás, a Mulatság, melyet Bérczes László rendezett, a főszerepekben pedig Mucsi Zoltán, Scherer Péter és Szikszai Rémusz látható.

A Hungarotonnál nemrég jelent meg Cseh Tamás és Bereményi Géza munkásságának „esszenciája”, vagyis egy dupla válogatáslemez. Újabb album is van a láthatáron, ami a gitáros-énekest is meglepte!

– Derült égből villámcsapásként ért a hír, miszerint rövidesen kapható lesz a Dal nélkül című lemez, ami lényegében a hajdani Ad Libitum nevű zenekar produkciója volt – újságolja Cseh Tamás. – Márta István billentyűsökön, Novák János csellón, Kecskeméti Gábor fuvolán játszott, én pedig énekeltem. Nem is tudtam, hogy az idők ködében maradtak fenn hangfelvételek. Az biztos, mindez még a Levél nővéremnek megjelenése előtt történt...

Tekintse meg a Duna Tv honlapján a Szerelmes földrajz 2008. július 12.-i adását!
Kattintson ide: http://www.dunatv.hu/musor/videotar?vid=448306&pid=321658

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek