Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia titkárságának vezetőjétől kaptam egy levelet, amely a következő nyelvi vonatkozású panaszt tartalmazta: „Kedves Tanár Úr! Ha már alkalmam nyílt rá, hogy válaszoljak Önnek, hadd panaszoljam el egy régi bánatom.
Sérti a fülem, meg mintha a fogamat húznák, amikor azt hallom televízióban, rádióban, és persze olvasom is újságokban (de ezen már nem is lepődöm meg): ez alapján, az alapján. Az ilyenfajta fordulat már nem a szavakat érinti, hanem a nyelv szerkezetét. Terjed, mint a parlagfű, és nem látom a kaszálás eredményét. Ha mi az egyetemen hasonló »ékességeket« pötyögtettünk volna a dolgozatainkba, biztosan megkaptuk volna a magunkét. Most úgy látszik, a hivatásos beszélők sem tudják, hogy lehet ezt másként is mondani, és nem is nehéz: ennek alapján, annak alapján. Lehet, hogy az én tűrőképességemmel van egyre nagyobb baj?”
Kedves Ügyvezető Titkár Aszszony! Kérdésfelvetése jogos. Pár évtizeddel ezelőtt valóban mindketten megkaptuk volna a magunkét – legalábbis egy fejcsóválás vagy a beszédpartner csodálkozó pillantása formájában –, ha írott vagy kimondott mondatunkban egy-egy ez alapján, az alapján díszelgett volna a megszokott, természetes ennek alapján, annak alapján helyén. Ezúttal azonban egy olyan sodró erejű és bizonyos fokig valóban szerkezeti változásról van szó, amelyet egy ideig persze még bírálhatnánk, de valójában nem érdemes, mert kiirtani úgysem tudnánk, ráadásul erre nem is lenne sem okunk, sem jogunk. Jómagam már három évtizede figyelem az ez alapján, ami alapján stb. terjedését, Sebestyén Árpád nyelvész kollégám pedig már 1965-ben (!) megjelent, A magyar nyelv névutórendszere című művében ezt írta a kötet Alapján című szakaszában: „A névutóvá válás során a szerkesztésmód fokozatosan egyszerűsödik: elmarad a -nek a mutatónévmási alapszókról is, ha azok többes jelűek: ezek alapján, sőt újabban már ilyen is akad: ez alapján, amely alapján…”
Csaknem fél évszázaddal ezelőtt megindult ez a változás! Tudomásul kell vennünk, hogy ez ugyanolyan belső átalakulás, mint amilyen az annak előtte –> azelőtt, minekutána –> miután módosulás volt még jóval régebben. Ez már nem pongyolaság, hanem egy olyan, mélyről fakadó változás következménye, amely az újabb nemzedékek számára már természetes formának számít.
Ezért azt ajánlom: tekintsük inkább korjelzőnek ezt az ez alapján formát! Az új generáció az alapján-t már nem ragos névszói névutónak érzi, mint amilyen a folytán vagy a nyomán, hanem egyszerű névutónak, amilyen az alatt vagy a szerint: ez alatt, e szerint, ez alapján…
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu