Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Négy év alatt huszonkét országból hozta haza határainkon túl élő és alkotó magyar írók, költők, képzőművészek, zenészek portréját Kaiser Ottó fotóművész, akinek képeiből kiállítás nyílt a Duna Tv székházában. A Határtalan irodalom című arctárlaton ezúttal negyven író és lírikus tekintetével és választott hazájának otthoni környezetével találkozhatunk.
Ha mindenki itt lenne a megnyitón azok közül, akiket négy év alatt fényképezett, több mint kétszázan jöttek volna el Londontól, Amszterdamon és Rómán keresztül Marosvásárhelyig. Kaiser Ottó különleges vállalkozása során elkészítette a határainkon túl élő alkotóművészek portrés európai térképét. Eleddig a kiállítással azonos című, Határtalan irodalom című könyvsorozatban jelentek meg e felvételek, s már készül a negyedik kötet, melyben Észak- és Közép-Amerikában élő magyar írók szerepelnének. A fotóművész e portréinak jellegzetessége, hogy az alkotók lakhelyét, szellemi műhelyét, olykor sajátos atmoszférát idéző enteriőrjét is megörökítették.
– Bevett fotográfiai fogás egy arc megmutatása, az viszont kevésbé megszokott megoldás, hogy a portrék mellett a fényképek az otthoni környezetet is közel hozzák – mondja Kaiser Ottó. – Az írók egyébként is nehezen megnyíló emberek, már az is nagy szó, ha közel engednek az íróasztalukhoz. Úgy véltem, mindenképpen meg kell mutatnom azt is, mi a kedvenc könyvük, hogyan fest a könyvespolcuk, íróasztaluk, ha úgy akarják, a feleségük, a gyermekük. Mi több, a tágabb lakókörnyezetük, a városuk, hogy még jobban megmutathassam, hol is élnek ezek az emberek a nagyvilágban. Ezért látható ezen a kiállításon is néhány táj- és városkép.
Kaiser Ottó megjegyzi, hogy a megkeresést három-négy kivétellel kedvezően fogadták: ők nem szerettek volna benne lenni a könyvben, jobbára a múltban elszenvedett sérelmeik miatt. Olyannal is találkozott, aki nem volt hajlandó megszólalni magyarul, pedig biztatta, nyugodtan beszéljen csak a fotóművész magyarul, ő megérti, de csak franciául vagy németül volt hajlandó válaszolni.
– Legendás figurák portréi szerepelnek ezen a kiállításon is, fantasztikus élettörténetekkel, nem könnyű sorsokkal olykor kimagasló teljesítményekkel – magyarázza. – Találkozhattam a Hollandiában élő és Görög Etelkaként született, kilencvenöt éves fotóssal, Ata Kandóval, Rómában az ugyanennyi idős Giovanni Hajnallal, akit a pápa festőjének neveznek, s akinek fantasztikus üvegablakai fellelhetőek a világ sok templomában. Hihetetlen magas színvonalon végzi munkáját, és olyan harmóniában él a környezetével, a feleségével, hogy számomra megközelíti a tökéletes ember típusát. Barátaim között említhetem a vajdasági Domonkos Istvánt, aki Svédországban él, s legutolsó verseskötetét illusztrálhattam. Éppen vele volt a legnagyobb szervezést igénylő találkozás: Stockholmtól négyszáz kilométerre lakik, költő, de soha nem írt egyetlen sort sem, zenészként élt, de sem a telefonszámát, sem a lakcímét nem tudtuk. Egy kinti könyvtáros barátom kérdezte végig a vidéki svéd közkönyvtárakat, nem jár-e valamelyikbe egy Domonkos István nevű költő-zenész. Járt...
A legkülönlegesebb lakókörnyezetként George Szirtes házát említi. Az Angliában élő költő egy kisvárosban megvett egy 1600-as években épült háromszintes hentesüzletet és ezt alakította át otthonává, melynek mennyezeteit festő feleségének freskói díszítik.
A kiállítást Koltai Lajos világhírű operatőr és filmrendező nyitotta meg. Kaiser Ottó elmeséli, hogy néhány éve sajtófotó-kiállítást rendezett, melynek nyitóünnepségén Koltai Lajos zsebre dugott kézzel, fejből mintegy tíz percet beszélt. Kaiser emlékezett rá, hogy Koltai milyen hihetetlen érzékkel emlegette a fotográfiát, a jelentőségét és az árnyalatait. Így most megpróbálta ismét megnyeri a filmest, aki boldogan elvállalta. Kaiser megjegyzi, szívesen megnyitna egyszer egy Koltai Lajos képeit bemutató kiállítást...
Kattintson a fotóra és megnyílik képgalériánk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu