Tony Curtis: Író lett belőlem! (Videóval!)

Kertész Tóni, azaz Tony Curtis dalra fakadt: Az a szép, az a szép… S az ő szeme tényleg kék… Budapesti látogatásának első napján kollégánknak legmegrázóbb élményéről beszélt: neki kellett azonosítania az öccsét egy baleset után… A magyar származású világsztár könyvének megjelenése alkalmából látogatott el hozzánk, immáron harmadszor.

KultúraBorzák Tibor2009. 04. 23. csütörtök2009. 04. 23.
Tony Curtis: Író lett belőlem! (Videóval!)

„Én beszélek most magyarul” – és tényleg magyarul beszélt, ennyit és még néhány aprócska mondatot. Tony Curtis hosszú repülőút után érkezett Las Vegasból Budapestre, annak apropóján, hogy megjelent életrajzi könyve, Hollywood hercege címmel. Sűrű lesz a programja az elkövetkezendő napokban, de ahogyan elnéztem a sajtótájékoztatón, nem okoz számára problémát a megterhelés. Előbb a média rohamát tűrte, majd kiállításának megnyitóján állta a sarat. Úgy volt, hogy a két esemény között pihen egy fél órácskát, de ebből nem lett semmi. Nem is bánta persze, mert sok szép fiatal hölgyet csodálhatott…


Tony Curtis ugyanis ebben a tekintetben semmit sem változott. „Nincs annyi magyar a világon, mint amennyi nőt már csókoltam” – mondta egyszer, s ezt el is hisszük neki. Még Marilyn Monroe-t is meghódította, hosszabb ideig jártak együtt. Mostani felesége, Jill Ann Curtis ugyancsak szőke, fiatal és csinos, elkísérte férjét a budapesti látogatásra.


Fotósok, tévéstábok kereszttüzében érkezett a Virág Judit Galériába a cowboy-kalapos filmszínész, festőművész és mostantól író, aki a sajtótájékoztatót azzal kezdte: nagyon örül, hogy újra Magyarországon lehet, hiszen gyökerei ide kötik, szülei innen vándoroltak ki. Az első nyelv, amit öt-hat évesen megtanult, a magyar volt, az amerikai angolt sokáig nem is tudta tökéletesen elsajátítani. Hogy bizonyítsa, miszerint mindmáig nem felejtette el a magyar nyelvet, két nótába is belekezdett: Lányok, lányok, lányok a faluban..., és Az a szép, az a szép, akinek a szeme kék, akinek a szeme kék! Tapsot kapott érte.


– Öröm és büszkeség számomra, hogy magyar vagyok – vallotta be Tony Curtis már a tolókocsiban ülve, amelyben teljes biztonságban érzi magát, ha elfárad. – Mindig a tenyerén hordozott az élet, az pedig külön ajándék a sorstól, hogy jóképűnek születtem. Persze most már idősödöm, de azért még mindig szívesen utazom, s élvezem azt, hogy milyen sokan érdeklődnek irántam. Mindenkire úgy tekintek, mint a testvéremre. Nincs más dolgom, mint jót tenni, amíg itt vagyok a bolygón és figyelnek rám.


Tony Curtis több mint ötven évet töltött a filmes pályán, százhuszonkét produkcióban játszott. Azt gondolta, nem nagy kunszt megírni az élményeit: legalább elmeséli az életét, megosztja másokkal a világról alkotott képét, örömeit és bánatait. Az írás persze nem olyan egyszerű, segítségére volt benne Peter Golenbock, aki járatos a bestsellerekben. Nálunk most az Alexandra adta ki a könyvet, ami nagy sikerre számíthat, az biztos.


A sajtótájékoztatón sokáig a hátsó sorban üldögélt Sztankay István, Tony Curtis magyar hangja. Egy alkalmas pillanatban azonban ő is főszereplővé vált: odament amerikai kollégájához, s az ajándékát a feleségnek adta oda, majd elmondta, hogy Tony Curtis filmjeinek hetven százalékát ő szinkronizálta, köztük van az emlékezetes sorozat, a Minden lében két kanál is. A világhíresség kedvesen válaszolt: „Most melyikünk a sztár, és melyikünk a hangja?" Később megjelent a kiállításon a világsztár egyetlen még élő budapesti rokona, Kertész György, akivel kedvesen összeismerkedtek, noha már korábban is találkoztak.


Tony Curtis a Szabad Föld Online kérdésére, hogy mi volt a legmegrázóbb élménye, amit fel kellett idézne könyve megírásakor, a következőket válaszolta:


– Az a pillanat, amikor meghalt az öcsém… Nagyon szerettük egymás, szinte össze voltunk nőve, annál is inkább, mert szüleink nemigen törődtek velünk, nagyon elfoglaltak voltak. Öcsémet elütötte egy teherautó. A rendőrök bekopogtattak édesapám szabóüzletébe, hogy valaki menjen be a kórházba azonosítani. Édesanyám engem lökött előre, apám csak ott állt mozdulatlanul. De hát még én is gyerek voltam… Rettenetes látvány volt, alig ismertem fel a testvéremet, olyan sok sérülést láttam rajta. Azt hiszem, ekkor léptem be a felnőttek világába…


Vidámabb témára térve, a színész elmondta: idős fejjel már nem akar filmeket forgatni, a festészet tölti ki az életét. Magyarországon a budapesti Virág Judit Galériában láthatók először a munkái: grafikák, festmények, kollázsok. Az utóbbi négy-öt hónap termése, ami arra enged következtetni, hogy igen termékeny művésszel van dolgunk.


Tony Curtis pár éve forgatott egy reklámfilmet Magyarország külföldi turisztikai népszerűsítésére. Ezzel elkötelezettségét, tiszteletét fejezte ki irántunk, sok magyar számára okozott örömet. Elárulta: a tervek szerint lesz még egy kampányfilm, de abban több fiatal lány is szerepel!


Bármelyik fotóra kattintva megnyílik Bohanek Miklós felvételeiből összeállított képgalériánk!


Videónkon Tony Curtis érkezése és dedikálása látható!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek