Csepregi Éva nem titkolózik tovább!

Édesapja orvosnak szánta, mégis Koncz Zsuzsa-dalokat tanult a rádióból. A japánokat megigézte a szőkesége, a Newton Family-vel igazi sztároknak számítottak a szigetországban. Új zenekara dobosának, Dávid fiának édesapja egy skót zeneszerző. Csepregi Éva Napraforgó című önéletrajzi kötetében énekesi pályafutásának és egy sikerzenekarnak a története fonódik össze szelíd és őszinte vallomásban.

KultúraCsontos Tibor2009. 05. 02. szombat2009. 05. 02.
Csepregi Éva nem titkolózik tovább!

Bizony, régen volt már, amikor Csepregi Éva Stockholmban rácsodálkozott arra, hogy Koós János zsákszámra vásárolt a nálunk akkor még ismeretlen eldobható pelenkából újszülött kislányának, Rékának. Mindez 1973-ban történt, amikor az énekesnő a Kócbabák tagjaként, mellesleg a Chinoin Gyógyszergyár titkárnőjeként a Paradicsomban érezte magát a svéd főváros utcáin bóklászva. Bevallja, megszédült a káprázatos árukínálattól, de egy fillérje sem volt, hiszen a napidíját itthon kapta forintban, s nem bizonyult dörzsöltnek ahhoz, hogy valutát csempésszen. Tíz évvel később a Neoton Família japán turnéján viszont már annyi pénze volt, hogy nem okozott gondot a bevásárlás.

 Csepregi Éva Napraforgó című, önéletrajzi kötete persze nem arról szól, mikor, mennyi pénzt költött a fellépések után, sokkal inkább bemutatja, miként lett a két hónaposan éneklő csecsemőből az ország egyik máig népszerű popsztárja. Igaz, édesapja orvosnak szánta, de ő inkább a rádióból tanult, főként Koncz Zsuzsa-dalokat énekelt, háta mögött a Sztereó együttessel, alkalmanként 250 forintos fellépti díjért.1972-ben pedig Babits Marcellinával és Fábián Évával kitalálták a Kócbabákat, s elindultak a Ki mit tud?-on úgy, hogy másnap a matek érettségi várta. A Kócbabáknak futott a szekere, énekeltek Szécsi Pál lemezén, s önálló műsoruk volt a Csóri Csuka Csárdában.

A Komszomol kifogásolta a miniszoknyáját
Persze 1973 nem csupán Koós Réka eldobható pelenkái miatt volt érdekes Csepregi Évának: ezen a nyáron ajánlott közös munkát Pásztor László, a Neoton együttes vezetője. Jártak Olaszországban, a Szovjetunióban. Az 1976-os kijevi koncert emlékezetes marad: a bulin valaki megjegyezte, hogy a lányok szoknyája túl rövid, túlságosan is riszálják magukat a színpadon, s ez ellenkezik a szocialista erkölccsel. Az oroszul jól beszélő Pásztor László elküldte az illetőt a francba, de kiderült, hogy a Komoszomol egyik helyi vezetője védte a szocialisa erkölcsöt. Ezután évekre kitiltották a Neotont a Szovjetunióból.

A Kócbabákkal és a Neotonnal eltelt néhány év, amikor dr. Erdős Péter, a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat popmenedzsere ABBA-feelingbe mártotta az együttest, amely Neoton Família néven 1979-től tarolni kezdett a diszkóműfajban. Tíz év alatt ötvenmillió forintot termeltek az MHV-nak, s volt olyan esztendő (1984), amikor egymillió kazettát és lemezt adtak el. Igaz, ebből ötszázezret a nagy sláger, a Sandokan című kislemez jelentett. 1980-ban ötször jártak Spanyolországban, egy fesztiválon százezer ember előtt játszották a Don Quijote-t és a Santa Mariát. Madridban bikaviadalra is elvitték az együttes tagjait, akik a díszpáholyban kaptak helyet, ahová a viadal végén a torreádor feldobta a kalapját, benne a bika levágott fülével. A kísérő megjegyezte, hogy illik némi készpénzt a kalapba tenni és úgy visszaadni a matadornak. Volt is kaparászás a zsebekben, s Csepregi Éva úgy emlékszik, rajtuk aztán nem gazdagodott meg a bikaölő...

Gázsi helyett túlsúlyt kaptak a repülőgépen
Ebben az évben megjárták Kubát is, s ekkor mehettek először Japánba, ahol olyan számítógépes szolgáltatás várta őket, amely napra készen mutatta, mennyi fogyott a lemezükből. Az énekesnő megemlíti azt is, mennyire szokatlan volt a zenekar tagjainak, hogy ő szerepelt a legtöbbet a sajtóban, őt sztárolták a leginkább. Szerinte a kitüntető figyelem a szőke hajának szólt, ami különlegességnek számít Japánban.

A tokiói promóciós út egyetlen élő hangversenyt is hozott a konyhára, ezt a szovjet nagykövet meghívására adták a rezidenciáján. Gázsit ugyan nem fizettek, de azt mondták, cserébe annyi túlsúlyt vihetnek a hazafelé tartó Aeroflot-gépre, amennyit csak akarnak.

Kovács Katinak nem kellett a Neoton
1981 nyarán 42 két koncert várt Japánban a Newton Family-ra. Hatalmas sztárok voltak, egyágyas szobában laktak a legjobb szállodákban, a koncertek előtt mindegyikükkel megbeszélték, mit szeretnének enn-inni a fellépések előtt, s valamennyi helyszínen terített asztalok várták őket a megrendelt finomságokkal.

Kovács Kati évekkel később mesélte el Csepregi Évának, hogy őt is megkérdezte Erdős Péter, eljönne-e a Neotonba, de mint kiderült, Kovács Kati nem vette jó néven az ajánlatot, úgy gondolta, szólistaként sikeresebb utat járhat be. Tehetségéhez méltatlan feladatnak tartotta, hogy – miként Csepregi emlékszik – „elsüllyedjen” egy zenekarban. Nemet mondott Szűcs Judit is, Eszményi Viktória pedig azért nem vállalta a felkérést, mert gyermeket várt. Végül Erdős doktor az egyik Váci utcai fodrászatban megszólított egy gyönyörű fodrászlányt: „Mondja, kislány, tud maga énekelni?” Másnap pedig már ott volt a Neoton próbáján a tizenhét éves Lukács Erzsi, akinek az útlevelében a magasságához ez volt beírva: növésben...

Yamaha-nagydíj tízezer dollárral
1982-ben azonban még nem mehetett Japánba a Family-vel, mert csak Csepregi Évát hívták meg a Yamaha Fesztiválra a Time Goes By (Holnap hajnalig) című dallal. Az együttes nem örült, hogy Csepregi szólóban, pontosabban csak Végvári Ádámmal lép fel, de Erdős alkut kötött a zenekarvezetővel, Pásztor Lászlóval: ha Csepregi és Végvári Ádám megnyeri a nagydíjjal járó tízezer dollárt, ezt a pénzt felajánlják a dal szerzőinek. Ádám és Éva nyert, aminek eredményeként a Newton Familyt meghívták a következő évi Yamaha Fesztivál gálájára egy negyven perces koncertre.

A Napraforgó persze nem elsősorban a Neoton együttes története, hanem Csepregi Éva magánéleti fordulóinak eseménylistája is. Ízléssel és mértékkel idézi élettársi kapcsolatát dr. Erdős Péterrel, akinek halála után Csepregi Évának szerelemmé nőtt az Edinburgh-ban élő skót zeneszerzővel, Bob Heatlie-vel való barátsága. Szerelmükből született David Heatlie, akit máig az énekesnő nevel, s aki Éva zenekarának a dobosa.

Kattintson bármelyik fotóra és megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek