Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Újabb nagy lépés történt az esélyegyenlőség megvalósítása terén. A legújabb elektronikus kutatások „szülötte”: a Braille e-könyv. Ezek az elektronikus könyvolvasók forradalmasíthatják a gyengénlátók és vakok olvasási lehetőségeit.
Négy kutató (Seon-Keun Park, Byung-Min Woo, Sun-Hye Woo és Jin-Sun Park) megtervezte és bemutatta az első Braille e-könyv olvasót, melynek elektroaktív polimer felületén elektromágneses jelekkel dinamikus módon lehet előállítani a Braille írásra jellemző tapintható írásjeleket.
Bár az EAP technológiát alkalmazó Braille e-könyv olvasó kicsit vaskosabb, mint a már-már papírvékonyságúra karcsúsított „hagyományos” e-könyv olvasók, a speciális eszköz így is hihetetlen segítség lehet látásukban korlátozott embertársaink számára.
Egy Braille írással készülő könyv átlag kétszer annyi lapot tartalmaz, mint a látóknak készülő változat, így előállítási költsége is az egekbe nő. Ez nyilvánvaló korlátja jelenleg is annak, hogy fogyatékkal élő embertársaink akár csak a legalapvetőbb irodalmi művek teljes választékát is elérhessék a „saját nyelvükön”.
A még csak elképzelésként bemutatott e-Braille olvasó, ha valaha megvásárolható lesz, az oktatásban is jelentős szerepet kaphat, valódi esélyegyenlőséget adva ezzel a hátránnyal élő gyerekeknek.
Forrás: Interaktív Oktatástechnika Portál
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu