Százhúsz éves az Öreg hölgy!

Az 1889-es világkiállításra készült, és az eredeti tervek szerint a seregszemle vége után lebontották volna. Az 1930-as évekig glóbuszunk legmagasabb építményének számított. A franciák híres gyöngyszeme, az Eiffel torony, most ünnepli 120. születésnapját.

KultúraCzank Lívia2009. 05. 21. csütörtök2009. 05. 21.
Százhúsz éves az Öreg hölgy!

A torony összmagassága 322 m, ebből maga a torony 300 m, rászerelve 22 m-re magasodik egy tévé-adóantenna. Első emelete 58, a második 116, a harmadik 276 m magasban van. Négyzet alapú, 1,6 ha alapterületű, 8600 tonna tömegű, 12 ezer acéldarabból, csavarozással állították össze, átmeneti jelleggel. Évente csaknem 10 tonna festék kell felülete karbantartásához.

Az 1880-as évek végére több építészt is hajtotta a becsvágy, hogy olyan monumentális építménnyel nyűgözze le a világot, amelyet még nem látott addig senki. Háromszáz méternél magasabb toronyról álmodoztak a tervezők, de ötleteik a technikai problémák miatt sorra romba dőltek. A sedani vereség és Elzász-Lotaringia elvesztése után az újjászületett, de még gyenge francia köztársaságnak az 1789. évi fo
rradalom 100. évfordulóján valami nagyszabású, dicsőítő emlékműre volt szüksége. Jules Ferry kormánya 1878-ban kezdte szervezni a világkiállítást, melynek a megnyitását 1889. május 5-ére rögzítette. Amikor a világkiállítás tervét 1883-ban véglegesítették, az Eiffel et Cie két mérnöke, Émile Nouguier és Maurice Koechlin éppen egy fémtorony ötletével állt elő. Elképzelésüket 1884. június 6-ig Stephen Sauvestre építész együttműködésével formába is öntötték, aki finomította és díszítette az építményt. Gustave Eiffel 1884-ben megvásárolta a torony szabadalmát. Az ötlet eladása is komoly kihívást jelentett Eiffelnek. Végül - sok hiábavaló próbálkozás után - 1886. május 1-jén a francia kormány elfogadta a tervet, és 1887. január 8-án aláírták a szerződést is.

Eiffel zsebből fizette a költségek nyolcvan százalékát, 8.5 millió arany frankot. 1887. január 28-án kezdődött el az építkezés. Olyan újdonságnak számított a torony tervrajza és a munka kivitelezése, hogy szinte minden egyes fázisban feltaláltak valamit.

A torony igen hamar - már az első hónapban - heves tiltakozást váltott ki. Számos művész és író írt petíciót a kormányhoz a torony ellen tiltakozva, így ifj. Alexander Dumas és Guy de Maupassant is. A torony azonban hihetetlen sebességgel épült: havonta 12 méterrel lett magasabb 1888-ban készült el a második, majd 1889-ben a harmadik emelet. 26 hónap alatt készült el a csodaépítmény. A határidőt betartó Eiffel a Becsületrend lovagja lett. 1889. május 15-én nyitották meg a nagyközönség előtt.

Párizs tökéletesen párhuzamos utcái, a Louvre és a Szajna akkor lett látható először ilyen magasságból. A világkiállítás hat hónapja alatt 2 millióan voltak kíváncsiak a toronyra. Az Eiffel-torony első emeletén a kiállítás alatt éttermeket rendeztek be, amelyek Párizs legelőkelőbb vendéglátó helyeinek számítottak akkoriban. A második szintet tudományos kísérletek színhelyének szánták, ám később a Le Figaro című francia lap költözött oda. A harmadik szintet pedig meghagyták a látogatóknak.
Sokféle színben pompázott már: arany, világos bézs.

Az Eiffel-torony mind a mai napig megosztja a franciákat. Egyesek Párizs gyöngyszemének tartják, mások egyenesen csúfságnak nevezik. Többször szerették volna le bontatni, mások megpróbálták felrobbantani. A második világháborúban a németek fegyvereket akartak belőle készíteni.

A sok megpróbáltatás ellenére a torony áll, s immár 120. születésnapját ünnepli. Minden éjfélkor egyperces fényben fürdetik meg. Aki Párizsban jár, ne hagyja ki ezt az egy percet! A legszebb rálátás a Sacré Coeur-ről nyílik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek