Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lakatos Lúcia első helyezést ért el vers és próza kategóriában a Pest Megyei „Ki Mit Tud?” - 2009-en, jelenleg pedig már egy önálló szavalóestre készül a 13 éves sóskúti diáklány.
Fotó: GABOR FENYES
Lúcia a sóskúti Andreetti Károly Általános és Művészeti iskola 7. osztályos tanulója. Kedvenc tantárgya a matematika és a magyar. Már versét is publikálták, de nem költő, hanem színésznő szeretne lenni. Lúciáról felkészítő tanára, Málnási-Szász Myrtill mesélt.
– Lúcia Ady Endre: Köszönöm, köszönöm, köszönöm című versével nyerte meg a Pest Megyei Ki Mit Tud? 2009 versenyét. Mi alapján választották ezt a verset?
– Hallottam Lúciát tavaly, amikor még gyermekverseket szavalt. Anno én nyertem versenyt Adynakm ezzel a költeményével. A verset korábban még senkinek „nem adtam oda”, de most rá esett a választásom.
– Hogy érezte magát Lúcia a Ki Mit Tud-on? Mi volt számára a verseny legemlékezetesebb pillanata?
– Amikor a döntőben a színpadra lépett, még nagyon izgult, de amint elkezdte mondani a verset, megnyugodott és élvezte, hogy minden szempár rá szegeződik. Lúcia szeret szerepelni. Mivel még soha nem véleményezte az előadását ilyen szakértői gárda, a kritikát várta a legjobban.
– Elismert művészek ültek a zsűriben. Kinek a szavai, gondolatai hatották rá a leginkább?
– A népszerű Ghymes együttes alapítójától ugyancsak 8 pontot kapott, de Szarka Tamás felhívta a figyelmét arra is, hogy a hosszú magánhangzókat röviden ejti. Lúcia nagyon komolyan veszi a figyelmeztetést. Egy másik zsűritag, Szarvas József színművész Lúcia hitelességét emelte ki, aminek ő rendkívül örült, s azóta is csillogó szemekkel meséli.
– Hogyan fogadta, dolgozta fel a sikerét?
– A döntő napján, a helyszínen még nem fogta fel, hogy mi is történt vele, csak később, otthon tudatosult benne, amikor tanárai, barátai és a családja nagy elismeréssel fogadta az eredményét. Büszke magára, de saját bevallása szerint nem változott meg. Titkos füzetébe már hónapokkal a döntő előtt beírta, hogy meg akarja nyerni a versenyt.
– Mennyi munka áll tanítványa eredménye mögött?
– Három és fél év munkája van a teljesítménye mögött. Járt színjátszókörökbe és szeptember óta folyamatosan feladatokat kapott tőlem. Bár nem vagyok az iskolában a tanára, de én foglalkozom vele. Minden létező versenyre jelentkezünk, ahol előadói és kommunikációs készségét fejlesztheti a felkészüléssel és szerepléssel.
– Van Lúciának kedvenc színésze, költője?
– Nincs kedvenc színésze. A hitelességet tartja fontosnak a színészi játékban, s szerinte fontos megélni a szerepet. Kedvenc költője Babits Mihály.
– Ön jól ismeri a tanítványát. Milyen szerepet kaphat a későbbiekben Lúcia életében a művészet és az irodalom?
– Lúcia jelenleg egy általános és művészeti iskola diákja, felvételizni is dráma tagozatos gimnáziumba szeretne, mivel színésznő akar lenni. Még csak 13 éves, de már most önálló szavalóestre készül: 25 költeményt fog előadni a népköltészettől, az Ómagyar-Mária siralmon át, a reneszánsz, a szentimentalizmus, a romantika és a 20. század eleji lírának egy-egy jellegzetes alkotásából.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu