Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kivételes büszkeség töltheti el a magyar festészet rajongóit: hatalmas sikerrel zárult a Magyar Vadak Nagybányától Párizsig, 1904–1914 című kiállítás francia körútja. Az egy év alatt három helyszínen is bemutatott gyűjteményt 130 ezren tekintették meg.
De kik is ezek a különös elnevezésű művészek? A francia „fauve” kifejezés megfelelője a „vadak” – a szó eredete Louis Vauxcelles francia kritikushoz fűződik, aki 1905-ös kiállításuk idején vadakként jellemezte a modern festészet képviselőit. Az 1900-as évek elején kezdődő irányzat résztvevőire nagy hatással volt Vincent van Gogh, Henri-Edmond Cross, Georges Seurat, Paul Signac és Paul Gauguin művészete. A múlt kultúrája ellen lázadva, legfőbb irányelvük a színek intenzív kifejezése volt. Sohasem keverték a színeket, s durva, vastag ecsetvonásokkal fejezték ki az érzékelt világot – úgy, ahogyan ők látták. A francia fauvisták vezéregyénisége pedig Matisse, aki a színeket és vonalakat ritmikusan helyezte el, így teremtve nyugalmat és harmóniát a képben.
A fauvizmus magyar képviselői nem tömörültek csoportba, céljuk a legújabb francia irányzat megismerése és követése volt. A teljesség igénye nélkül a legnagyobb magyar vadak: Czóbel Béla, Berény Róbert, Tihanyi Lajos:– műveik ebben a sorrendben láthatók képeinken –, Bornemisza Géza, Galimberti Sándor, Perlrott-Csaba Vilmos, Ziffer Sándor.
A kiállítás először itthon – 2006 márciusától júliusig. – kápráztatta el a közönséget, a Magyar Nemzeti Galériában. A tárlat legjobbjait közösen válogatták ki a francia és a magyar szervezők, s indították útjára 2008-ban, hogy június 21-én megnyílhasson az első tárlat Céret városában. Noha a kisváros alig 8000 lelket számlál, 60 ezren nézték meg a kiállítást! Itt és Le Cateau-Cambrésis-ben, a tárlat második színhelyén, Martisse szülővárosában – ahol 2008. október 25. és 2009. február 22. között állomásoztak a magyar fauve-ok – csak magyar képeket állítottak ki. Nem úgy Dijonban, a bemutatósorozat harmadik színhelyén, ahol a magyar művészek mellett helyet kaptak francia kollégáik is. Így, egymás mellé állítva a két ország alkotóit, vesszük csak észre, mennyire tehetségesek hazánkfiai.
A szenzációs tárlat tehát az idén, június 15-én zárta kapuit, a történet azonban még nem ér véget. A magyar szervezők már most újabb kiállítás tervein dolgoznak, amelynek témája a Nyolcak művészcsoport munkássága.
A bemutató anyagából francia nyelven katalógus is megjelent az Adam Biro Kiadó segítségével (amelynek tulajdonosa a magyar származású Bíró Ádám). A kötet hatalmas népszerűségnek örvend, már a második kiadáson dolgoznak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu