Bedől

Panaszos, majdhogynem szemrehányó hangú levelet kaptam egyik olvasónktól, Hertelendi Jánosnétól. Idézek is belőle néhány sort: „Elképesztő, hogy a sajtó mit enged meg magának! Újabban szinte naponta tapasztalom, hogy ha valamilyen intézmény csődbe jut, valamilyen vállalkozás meghiúsul, azt írják róla: »bedől«. De hiszen ilyen szavunk nincs is! Nekem kedvenc olvasmányom a Magyar értelmező kéziszótár. A legújabb kiadását is megvettem. Bedől címszó szerepel benne, de az azt jelenti: ’befelé dől’, például egy építmény. Arról, hogy egy cég bedőlhet, mint napjainkban mondják, egy árva szó sincs a szótárban!”

KultúraGrétsy László2009. 08. 19. szerda2009. 08. 19.
Bedől

Levélírónknak az az észrevétele, hogy a bedől szó használata az általa említett jelentésben manapság csakugyan szinte mindennapos, tökéletesen helytálló. Leggyakrabban öles betűkkel szedett címekből harsog felénk, amiből látszik, hogy az olvasók érdeklődését mindig felcsigázni akaró sajtóguruk maguk is érzik, hogy ez napjainkban a legnépszerűbb „húzószavak” közé tartozik. Íme, néhány cím legnagyobb példányszámú, legismertebb napilapjainkból: „Rekordszámban dőlnek be nálunk a cégek”, „Bedőlt a HospInvest kórházbirodalma”, „Bedőlhetnek a kórházak” stb. De nemcsak címekben, hanem cikkekben, rádió- és tévéinterjúkban, főleg beszélgetős műsorokban is folyvást ilyeneket hallunk: „Akár 7000 lakásvásárlási hitel is bedőlhet”, „hetente százával dőlnek be a vállalkozások” stb.

Ismétlem: annak megállapításában, hogy a sajtóból csőstül érkezik hozzánk, zúdul a nyakunkba a sok bedől, teljesen egyetérthetünk olvasónkkal. Abban is igaza van, hogy a bedől szónak erre a használatára még nem utal legfrissebb értelmező szótárunk sem. Összeomlik, tönkremegy szavunk vagy a csődbe jut kifejezés megtalálható benne, s ezek mindegyike jól helyettesíthetné is a bedől-t az idézett sajtónyelvi példákban. De a bedől sem rossz, noha egyelőre még sokan idegenkednek tőle, talán éppen azért, mert hirtelen tört ránk, divatszóként. Régen az összeomlik igét is csak konkrét értelemben használták, de már évtizedek óta él átvitt, ’felbomlik, erkölcsileg megsemmisül’ jelentésben is.

A következő szótárban már minden bizonnyal a bedől igének is lesz ’(cég, vállalkozás, szervezet) összeomlik, tönkremegy’-féle jelentése is.

Annak a gyakran hallható, de velejéig téves kijelentésnek pedig, hogy ami nincs benne az értelmező szótárban, az már eleve rossz is, még véletlenül se higgyünk, azaz ne dőljünk be!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek