Élő királyi örökség

Betonban és aranyban mérve minden eddiginél nagyobb felújítási munkák zajlanak a Gödöllői Királyi Kastélyban. Sissy kultusza mellett több új turistacsalogató lesz, megnyitják például Horthy Miklós háborús bunkerét.

KultúraBorzák Tibor2009. 09. 26. szombat2009. 09. 26.
Élő királyi örökség

Európai és hazai viszonylatban is valóságos ékszerdoboznak számít a gróf Grassalkovich Antal által építtetett gödöllői kastély, amely nemcsak méreteiben lenyűgöző, hanem stílusteremtésében, valamint külső-belső pompájában is. Csakhogy ez a pompa az idők során alaposan megkopott, néhol szinte teljesen eluralkodott rajta az enyészet. A felújítások a kilencvenes években felgyorsultak, de ezeket olykor rosszindulatú viták kísérték. Szerencsére a csatározások időközben elmúltak, és 2003-ra az épületegyüttes huszonhat százaléka megszépült. Most, negyedik szakához érkezve újabb lendület vett a rekonstrukció: állami és uniós forrásokból történnek fejlesztések a kulturális örökségvédelmi és turisztikai attrakciók növelése érdekében.

Révész T. Mihály, a Gödöllői Királyi Kastély Nonprofit Kht. igazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy az Európai Unió elsősorban a gazdasági versenyképességet elősegítő fejlesztéseket támogatja, így olyan tervekkel és ötletekkel kellett előállni, melyek megsokszorozzák az épületegyüttes látogatottságát. Ez már csak azért sem elhanyagolható szempont, mert az intézmény lényegében csak a turizmusból képes önfenntartóvá válni.

A mindenkori uralkodó pihenőrezidenciájául szolgáló barokk kastélyban kialakított múzeum kínálata eddig a királyi enteriőr bemutatására, Ferenc József, illetve Erzsébet királyné gödöllői éveinek megismertetésére szorítkozott. Természetesen erre továbbra is kíváncsiak a látogatók, de ennél mindenképp több néznivalót kell nyújtani nekik. Ehhez két dolog szükséges: hely és ötlet.

– A kétszeresére növekszik a kiállításra alkalmas terület – avat be terveikbe az igazgató. – A Gizella-szárnyban bemutatjuk a kastély XX. századi történetét, lakói közül IV. Károly és Horthy Miklós emlékét idézzük fel. A Rudolf-szárnyban pedig nemzetközi viszonylatban is jegyezhető időszaki kiállításokat rendezünk majd. Tudomásul kell vennünk, hogy versenyhelyzet van, mi sem maradhatunk ki belőle.

Nagy felbolydulást látni a gödöllői kastély körül. Elkezdődött ugyanis az 5,2 hektáros park rekonstrukciója. Nemcsak a központi tér nyeri vissza eredeti formáját, hanem az előkertek is. Megnyitják a közönség előtt azt a bunkert, melyet Horthy Miklósnak építettek a második világháború idején, de soha nem vette igénybe. Már most nagy az érdeklődés iránta, s valóban különleges látnivalónak ígérkezik, berendezéseivel visszaidézi a régi időket. A szükséges szakmai viták lefolytatását követően helyreállíthatják a kastélyparkban található úszómedencét is, melyet ugyancsak az egykori kormányzó használt.

Mint megtudtuk, látványosan bővül a múzeumi tematika. Nyomon követhetjük Magyarország fürdőkultúrájának fejlődését, a hajózástörténeti állandó kiállításon pedig interaktív tablók is segítik majd a tájékozódást. Nem beszélve arról, hogy a már eddig is láttatott fegyvertörténeti tárlat ugyancsak méltó helyre kerülhet. Berendezik a régi hangszerek múzeumát, amivel hozzájárulhatnak ahhoz, hogy Gödöllő a régi magyar zene központjává váljék. A felújított üvegházban a XIX. századi kert- és virágkultúrát lehet majd tanulmányozni. Mindezeken túl pedig már készülnek a következő tervek: a lovardából és a barokk istállóból kulturális rendezvényközpontot alakítanak ki, amely hivatalos európai uniós tárgyalások és más protokolltalálkozók céljaira is alkalmas lesz.

– Hogy mennyibe kerülnek a fejlesztések? – kérdez vissza Révész T. Mihály. – Jelenleg 1,7 milliárd forint áll rendelkezésünkre, a további pályázatokkal pedig mintegy hárommilliárdot szeretnénk elnyerni. Ha sikerülne magántőkét is bevonnunk, talán elérhetnénk, hogy végre az egész épületegyüttes és környezete visszanyerje eredeti formáját. A várossal együtt eltökélt szándékunk, hogy Gödöllő rákerüljön Európa kulturális térképére. Ebben a néha tapasztalható kicsinyes érdekek sem akadályozhatnak meg bennünket. Azt mondhatom, életem legnehezebb megbízatása a mostani, de ha sikerül ezt a nemzeti örökségünket megőrizni, akkor minden vágyam teljesül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek