Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miután Sas Józsefet a bíróság elmarasztalta, felállt a Mikroszkóp Színpad igazgatói székéből. A társulat állandó szerzőtagja, Selmeczi Tibor lett a megbízott direktor, aki továbbra is együtt dolgozik elődjével, de változtatásokat tervez. Bár sejti már, milyen ülés esik benne, mégsem pályázza meg januárban az igazgatói széket.
–Az előzmények ismeretében: az igazgatói tiszte kissé kényes, vagy jelentős reklámértékű pozíció? – kérdeztük Selmeczi Tibor megbízott igazgatótól.
– Ugyanezt kérdeztem én is magamtól. Ez az igazgatói szék egyszerre finom hely, hiszen elértem egy „magas” pozíciót, és hálátlan, hiszen a világ rákényszerült, hogy engem ültessen bele.
– Ebből persze még nem derül ki, hogy a háta közepére sem kívánta, hogy színidirektor legyen, vagy a Mikroszkóp és Selmeczi Tibor szempontjából is az bizonyult a legkézenfekvőbbnek, hogy önt válasszák meg a kabarészínház első emberének.
– Sokan ácsingóznak arra, hogy jachtot vezessenek, hiszen a partról nézve minden olyan csillogó és elegáns. Miközben a valóság az, hogy a jachton lyukak vannak, több helyen ömlik be a víz, leszakadt a vitorla, nem működik a motor, a hajósinas felmondott, ráadásul ott van a régi hajóskapitány, akit valahogyan kezelni kell.
– Ez utóbbival nyilván Sas Józsefre céloz.
– Pontosan. Majd‛ harminc évig vezette Mikroszkóp Színpadot, és én a jobbkeze, a balkeze, vagy valamelyik más testrésze voltam, s nagyon jól együttműködtünk. Kellemes produkciókat készítettünk, voltak persze bukásaink, de összességében sikeres időszakot éltünk meg. Mígnem megszületett a döntés, hogy ő nem lehet hajóskapitány. Nehéz is nekem úgy az utódjának lennem, hogy látom, milyen szomorú, ami érthető is, hiszen több évtizedes munkája van a színházban.
– Hasonlatánál maradva, Sas József hajósinas lesz a Mikroszkóp nevű jacht fedélzetén, vagy első tiszt?
– Sokan azért jöttek ki a Nagymező utcai „vitorlásversenyre”, mert Sas is részt vett rajta, a Mikroszkóp szilveszteri adásait a televízióban több millióan nézték. Isten ellen való vétek lenne azt mondani neki, hogy Józsikám, menj ki a partra és onnan integess nekünk! Változatlanul meghatározó tagja a társulatnak, színészként és rendezőként is részt vesz majd a munkában, ahogyan eddig, továbbra is becsülettel teszi majd a dolgát. Más kérdés, hogy távol került attól az igen irigyelt pozíciótól, melyből megmondható, hány kiló vécépapírt lehet venni, mennyit szabad költeni takarításra, függönyvarrásra, kik lehetnek a színészek és így tovább.
– Önt sokan figyelik most sasszemmel, hogy kitéríti-e majd valamelyest a Mikroszkóp megszokott irányvonalát?
– Lesznek változások, melyekkel igyekszem, igyekszünk előre menekülni. Valamennyien tartunk attól, hogy erős támadások érik a színházat, melyről azt hiszik, önfenntartó, miközben állami támogatás nélkül a Mikroszkóp sem létezhet. Félünk, hogy a szókimondó kabaré helyett valami mást terveznek, mondjuk, csak stand up comedyt, melynek során kiáll valaki és a családjáról, az anyósáról beszél, vagy arról, hogy a barátja leette magát. Ez most nagy divat. Ebben pedig nincs politika. Most éppen úgy csinálok, mint a kínai cirkuszban a tányérpörgető, aki az egyik pörgő tányértól rohan a másikig, hogy le ne essenek. Eddig heti négy előadás volt, ezentúl hétfő kivételével minden nap játszunk, Galla Miklóssal, Éles Istvánnal, Maksa Zoltánnal dolgozunk egy-egy kabarén, behozom a fiatalokat, lesz stand-up comedy, de szeretném megtartani a Mikroszkóp régi közönségét, a Sas-rajongókat is. Igyekszem visszanyúlni a gyökerekhez, Komlós János-Hofi Géza időszakához, amikor színdarabokat is játszottak, de Sas igazgatása idején is bemutattak ilyeneket, például Bethencour: A nap, amelyen a pápát elrabolták című művét. Szeretnénk elindítani a Mikroszkóp Színpad színházát. Elővesszük például Sartre-nak a negyvenes években írt A tisztességtudó utcalány című drámáját, amely annyira időszerű, mintha a mostani magyarországi viszonyokra rendeltük volna.
– Azt mondta, szomorúnak látja Sas Józsefet. Alkalmasint azért egyezteti vele ezeket a terveket, hogy kicsit felvidítsa?
– Mindenképpen, ráadásul novemberben előlép egy vadonatúj kabaréval. Harminc éven keresztül kölcsönösen ötleteltünk.
– Elődje irodájának ajtaján ott volt a felirat: Mecénáskutató művész. Otthagyta?
– Leszedtem. Aki Sast bevitte az erdőbe, az is szponzor volt.
– Gondolja, hogy a szponzorkeresésben a Selmeczi név nem cseng olyan jól, mint a Sasé?
– Az én nevem egyáltalán nem cseng olyan jól a szponzorok között. Az életutam is más, alapvetően író ember vagyok. Ezért sem pályázom meg januártól a Mikroszkóp igazgatói székét. Én az írással szeretnék továbbra is foglalkozni, amiért – szerintem – a világon vagyok.
– Ha valaki megírja majd a magyar kabaré következő száz évének történetét, mi szerepel majd benne a Selmeczi-vezette Mikroszkópról?
– Ha valóban megírja majd valaki a magyar kabaré következő száz évének történetét, a Mikroszkóp Selmeczi-vezette időszaka abban jó lesz. Ha nem lenne a kabarénak következő száz éve, akkor nyilván nem sikerült.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu