Táncra perdült kerámiák

Szülei messze földön híres korondi keramikus népművészek. Nem véletlen tehát, hogy a nyomdokukba lépett. Bár a székelyudvarhelyi születésű Józsa Judit egészségügyi szakoktatónak tanult, s Magyarországra áttelepülve dolgozott is egy kórházban, mindig tudni lehetett, hogy előbb-utóbb a művészi pályán köt ki. Ennek első jele még tizenegy esztendős korában megmutatkozott, akkor került ki kezei közül az első megmintázott figura.

KultúraBorzák Tibor2009. 09. 04. péntek2009. 09. 04.
Táncra perdült kerámiák

Józsa Judit 1994 óta él Magyaországon. Elvégezte a Pázmány Péter Katolikus Egyetem művészettörténet szakát, miközben az alkotást sem hagyta abba. Ellenkezőleg: nagyon is tudatosan építi művészetét. Első kiállítása 1995-ben volt, azóta több mint ötven alkalommal mutatkozott be. Külföldre is meghívták már, az Amerikai Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában szerepelt. A budai várban kisgalériát nyitott, ahol szülei korondi remekei mellett saját kerámiaszobrai is láthatók. Józsa Judit immár hetedik alkalommal rendez tematikus kiállítást a Magyar Kultúra Alapítvány székházában. Az évek során hagyománnyá vált, hogy legújabb műveit a patinás várbeli épületben tárja először közszemlére. A szobrász jól behatárolható témákat dolgoz fel: táltosok és szentek, honfoglaló magyarok, Árpád-házi királyok, magyar nagyasszonyok, irodalmi múzsák, mesefigurák után most a magyar táncok kerültek sorra.
 
Az ötletet Izsó Miklós Táncoló paraszt című, 150 évvel ezelőtt készült terrakottasorozata adta. Egyáltalán nem gyakori, hogy kerámiaszobrászok a táncot választják témául, mivel nem könnyű megörökíteni a mozgás pillanatait. Józsa Judit technikai vonatkozásban is kihívásnak tartotta a feladatot. Már korábbi kisplasztikái sem hagyományos módon készültek, hanem az általa kifejlesztett módszerrel: agyaglapokat hajtogat és mintáz, amit archaikus felületkezeléssel varázsol véglegessé. Legújabb szobrai is színesek, mattak vagy selyemfényűek, apró részletekig kidolgozottak. Bemutatják a magyar tánc történeti fejlődését, érzelmekkel teli egyéni és csoportos változatait. Allegorikus formában megjelenik Magyarország és Erdély is.
 
A kiállítás – melynek egyik médiatámogatója a Szabad Föld – szeptember végéig látogatható a Magyar Kultúra Alapítvány székházában (Budapest I. ker., Szentháromság tér 6.), ahol előzetes egyeztetés alapján vasárnap délutánonként zenés tárlatvezetést tartanak.

  

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek