A kíváncsiság jegyében

Színházi szempontból kimerítőn mozgalmas és rendkívüli év az idei. A tavaszt és a nyárelőt uraló 10. Színházi Olimpia záróakkordjaként, szeptember végétől október 23-ig zajlik a jubileumi, 10. Madách Nemzetközi Színházi Találkozó a Nemzeti Színház rendezésében. Mottójául Az ember tragédiájának prágai színéből vett intelmet választották a szervezők: „Ne vedd el a művészetben hitem.”

KultúraSzijjártó Gabriella2023. 10. 17. kedd2023. 10. 17.

Kép: Bajka Bábtársulat: Gulliver hihetetlen kalandjai során megismerkedhetünk Lilliput parányi lakóival is

Bajka Bábtársulat: Gulliver hihetetlen kalandjai során megismerkedhetünk Lilliput parányi lakóival is
Fotó: Eőri Szabó Zsolt

Hazánk még sosem látott vendégül az olimpiához hasonló léptékű színházi programsorozatot, áprilistól júniusig három hónapon át egész Magyarországon zajlottak az események. Jólesik elismételni a számokat: 58 ország, 400 társulat, 750 előadás, országszerte 100 helyszín, 200 ezer néző. Az olimpia szervezőbizottsága Vidnyánszky Attilát, a Nemzeti Színház vezérigazgatóját bízta meg az esemény művészeti vezetésével; csak a Nemzetiben több mint 40 társulatot láttak vendégül.

A 10. Madách Nemzetközi Színházi Találkozóval voltaképpen ott folytatták szeptember végén, ahol június végén abbahagyták: a 200 évvel ezelőtt született Madách Imrével. Minden évben az ő egyik mondata határozza meg azt a szellemi horizontot, amelyet a róla elnevezett színházi találkozó körüljár. Az ember tragédiájának prágai színéből vett intelem – „Ne vedd el a művészetben hitem” – szövegkörnyezete is izgalmas, hiszen az álomból ébredő Kepler/Ádám szembesül ezzel a szorongással, ami bennünket is jellemez.

Éppen harminc évvel ezelőtt alapította meg társaival Vidnyánszky Attila a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színházat (mai nevén Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színházat), az ukrajnai magyar kisebbséget szolgáló társulatot. A háború miatt jelenleg Magyarországon kénytelenek működni.

„Miközben a felszínen dübörög a színházi kultúripar menő fesztiválokkal és harsány intrikákkal, külföldi vendégeinktől is tudjuk: a valódi művészet szabadságát egyre több veszedelem fenyegeti. A pénz hatalma, a korlátozó, időnként cenzúrára emlékeztető nemzetközi tendenciák, a szomszédunkban zajló háború réme, a profitéhség és sorolhatnám tovább azokat a tényezőket, amealyek a pezsgő színházi élet egészséges működését megronthatják – mondta el Kulcsár Edit dramaturg, a MITEM főszervezője. – Az, hogy ez az aggodalom nem új, hanem Madách gondolkodásában is megjelent, megerősít bennünket abban, hogy foglalkoznunk kell vele, mert nem természetes a létezése. Nincs értelme művészet nélkül élni! A színház a színész, a néző és a mű jelen idejű találkozása, ami lélekemelő erővel bír. Nagy szükségünk van erre az erőre a mai időkben.”

A nemzetközi találkozónak a Nemzeti Színház ad otthont – az 1837-ben alapított intézmény korokon átívelően máig a magyar nyelvű színjátszás meghatározó központja. Vidnyánszky Attila vezetése alatt a teátrum rendkívül széles nemzetközi kapcsolatrendszert alakított ki, többek között a Madách Nemzetközi Színházi Találkozó 2014-ben történt megalapításával. Magyarország legnagyobb nemzetközi színházi fesztiválja évente a nyitottság és a párbeszéd jegyében szerveződik. Olyan művészeti találkozóhely ez, ahol különböző kultúrák, ideológiák, színházesztétikák képviselői szabadon, az egymás iránti kíváncsiság és tisztelet jegyében mutathatják meg alkotásaikat, képviselhetik nemzetük színjátszását.

Az elmúlt tíz évben több mint félszáz országból mintegy 300 előadás érkezett a találkozóra. Lehetetlen felsorolni a neves társulatokat és jeles alkotókat, a színházi világ színe-javát – inkább egy jó tanáccsal szolgálunk: még nem késő belekóstolni az őszi kínálatba!

Fotó: Eőri Szabó Zsolt

Gulliver bábos utazásai

Český Těšín város kétnyelvűsége történelmileg adott: az 1920-as Lengyelország és Csehszlovákia közti területi felosztás eredményeként jött létre a település, mely addig Teschen városának déli külvárosa volt. Az új határ meghúzása után Český Těšín mai területe Csehszlovákiához került, de lakossága kb. fele-fele arányban a mai napig vegyes. Ebből következőn az 1945 óta működő színház elsődleges feladata, hogy kiszolgálja a kétnyelvű közösséget, így három tagozata működik: cseh és lengyel társulat, valamint gyerekszínház; utóbbi mindkét nyelven játszik. A nemzetközi találkozóra a Bajka Bábtársulat Jonathan Swift főhőse, Gulliver jól ismert történetének új, eredeti változatával érkezett, Jiry Hajdyla rendezésében.

A fantasztikus események és a különböző világokból származó lényekkel való találkozások szatirikus képet festenek a hétköznapi valóságunkról. A hajóorvos hihetetlen kalandjai során megismerkedhetünk Lilliput parányi lakóival, Brobdingnag óriásaival, az égen úszó Laputa szigetén élő tudósokkal, végül pedig a nyi­ha­hák országának bölcs lovaival. A társulat különféle bábok, maszkok, színházi eszközök segítségével játszik az arányokkal. Az előadás ihlető gondolata, hogy a távoli véleményekkel, gondolkodásmódokkal és szokásokkal való találkozás hasznos, egyszersmind szórakoztató is lehet. E gondolatot a gyermeknézőkre hangoltan, ám egyben a szüleikre is gondolva adják elő.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek