
Messi és Ronaldo sehol: ő a világ legjobban fizetett sportolója
metropol.hu

Wittelsbach Erzsébet, később Ferenc József hitvese, közismert nevén Sisi kétségkívül a XIX. századi európai történelem egyik legérdekesebb személyisége. Életét most az ő és a családja használatából megmaradt különleges tárgyakon keresztül ismerhetjük meg a Schönbrunn kincsei Gödöllőn című tárlaton, amely január végéig látogatható.
Kép: Erzsébet császárné hermelinegyüttese, Fotó: Németh András Péter
A bécsi schönbrunni kastély nagy sikerű, Erzsébet császárné nevet viselő, egyre gyarapodó kollekciója a világ legnagyobb Sisi-gyűjteménye, mára több mint ezer darabot számlál. A legérdekesebb relikviákból a szakemberek egy utazó kiállítást állítottak össze, Sisi on Tour címmel, és azt Ausztrián kívül elsőként az uralkodó legkedvesebb magyar kastélyában, a Gödöllői Királyi Kastélyban mutatják be.
A halála 125. évfordulójának méltó emléket állító kiállítás több szempontból kivételes. A kétszáz darabos, értékében is egyedülálló műtárgyállományban olyan személyes használati tárgyak is helyet kaptak, amelyek testközelből nem (többségük még a schönbrunni múzeumban sincs kiállítva) vagy csak nagyon ritkán láthatóak. A kiállítás öt tematikus egységen át kalauzol bennünket Sisi életében, gyermekkorától egészen a halála után körülötte kialakult mítoszig, hogy megsejthessük a személye köré épült kultusz titkát.
A királyné stílusos, egyedi ruhakollekciójának darabjai már az első helyiségben megragadják és végigvezetik a figyelmet a tárlaton. Megtekinthetjük a selyemruháját, a főkötőjét és a gyermekkori cipőt, amelyet a keresztelőjén viselt. Olaj vászonképen a Ferenc Józseffel 1854-ben kötött házassága után új méltóságának jelképeként hermelinköpenyben tündököl Erzsébet császárné, de láthatjuk a királynét magyar viseletben is. Pompás öltözékei – akárcsak a korfui ruhatárából származó krémszínű, csipkebetéttel gazdagon hímzett, rózsaszínű selyemszegélyekkel díszített nyári ruha – mesélnek, milyen is lehetett valójában a filmekből, regényekből, legendákból ismert Sisi.
Ő maga akaratlanul is diktálta a divatot. Zsófia főhercegnő is csodálta menye ízlését, amely egyszerű, ugyanakkor elegáns volt. Egyre tökéletesedő szépsége idővel teherré vált számára, hiszen a kíváncsi tekintetek minden apróbb szépséghibát észrevettek, sőt a sajtó is írt róla. Az 1879-es ezüstlakodalmán például azt kifogásolták, hogy a császárné a csipkemantilláját már az előző években viselte.
Szépsége: a pompás hajviselete, bőre és karcsú alakja a védjegyévé vált. Persze, ez nem csupán a természet adománya volt, hanem gondos ápolás eredménye. Napi rutinja rendszeres kellékeit, az asztali tükrét, fésülködőköpenyét, ágykabátját testközelről megcsodálhatjuk. Ugyanebben a kiállítótérben kaptak helyet egyebek mellett a szépségreceptjei, a tornanadrágja és a lovaglós viselete is. A sportot már fiatal lányként megtanulta, egyfajta menekülést jelentett számára az udvari élet elől.
Kiállították a császár uralkodói jelmondatával és a magyar Szent Koronával díszített, kis aranyozott tartályt, benne az 1867. június 8-i koronázás dombjának földjével. Szintén aranyból készült, apró, különleges ereklye az a medalion, amelyben Gizella, illetve Rudolf egy-egy fényképe található. A tárgyat a gyerekek ajándékozták az édesanyjuknak a születésnapjára, karácsonyra.
Erzsébet császárné az idő előrehaladtával egyre visszahúzódóbb lett. Társaságban az arcát rendszerint eltakarta a bámészkodók és a fényképészek elől. A tárlaton látható vörös színű legyező, a selyemből készült, csipkével díszített, 25 centiméteresre összecsukható fekete napernyő vagy a csipkefátyol igazán különleges öltözékkiegészítői voltak.
Látjuk a császári család tagjait portréfestményeken, illetve mindannyiukat együtt egy közös képen, háttérben a schönbrunni kastéllyal. Emellett dokumentumok (Erzsébet táviratai), textilek (Rudolf trónörökös vadászmellénye), porcelánok (például az ischli villában használt egykori étkészlet), személyes tárgyak (Ferenc József cigarettatárcája, rózsakvarc pecsétnyomó) regélnek Sisi életéről.
Erzsébet és Ferenc József abban a szerencsés helyzetben volt, hogy szerelmi házasságot kötöttek. A közösen viselt sorscsapások (Rudolf fiuk elvesztése), a jövőről alkotott elképzelések is összekapcsolták őket. Az utolsó esztendőkben (1890-es évek körül) rendszeresen voltak a francia Riviérán eltöltött nyaralások. Ezeknek az alkalmaknak a relikviáit (például menükártyát) őrzi a kiállítás záróhelyisége. Ugyanitt kapott helyet a királyné egy posztumusz festménye, amelyet Horovitz Lipót híres magyar festő készített Ferenc József megrendelésére.
A császárt súlyosan érintette felesége erőszakos halála. A merénylet megerősítette azt a mítoszt, amelyet Erzsébet életében felépített: a története, a személyisége, az extravagáns jelleme máig lenyűgöz bennünket.
A kiállításmegnyitón Ujváry Tamás, a Gödöllői Királyi Kastély igazgatója elárulta, hogy a műtárgyak kicsomagolása során meglelték az uralkodó alsóneműjét. Annak a derékmérete csaknem megegyezett a királyné bokaméretével. Mint kiderült, a szóbeszédek sem túloztak: Sisi valóban olyan karcsú volt, mintha kétbokányi lenne a dereka.
Czédly Mónika divattervező Sissi királyné ruháinak hiteles másolatait készítette el az utóbbi években. Ükapja, D’Elia Ferenc 1886 májusában nyitotta meg üzletét Budapesten, a Dorottya utca 8. szám alatt. Azóta is a varrás a család igazi hivatása. Mónika kislány kora óta rajzolja Erzsébet királyné koronázási ruháját, az általa készített menyasszonyi ruhákban rendszeresen jelennek meg elemek ebből a darabból. Lassan húsz éve kutatja a magyarok kedvenc királynéjának életét és főleg ruháinak történetét. Mára 14 Erzsébet-ruha-rekonstrukciót csodálhatnak meg az érdeklődők, amelyek vándorkiállításokon szerepelnek itthon és Európa-szerte.
metropol.hu
mindmegette.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
duol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
origo.hu
astronet.hu
origo.hu
origo.hu