Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Elsöprő sikert arat a hazai közönség körében (is) Koltai Lajos új filmje, a Semmelweis. A Nemzeti Filmintézet támogatásával, a Szupermodern Filmstúdió gyártásában készült magyar életrajzi dráma vetítése óta több mint kétszázezer nézőt vonzott a mozikba. Ezzel az eredménnyel 2023 legnézettebb magyar filmje lett, de az elmúlt öt évé is. Emellett elnyerte a legjobb alkotásnak járó díjat a Torontói EU Filmfesztiválon.
Már az első képkockák felborzolják a néző kedélyét. Két rendőr egy utcán vajúdó asszonyt az akarata ellenére bevisz a bécsi Allgemeines Krankenhaus közkórházba, miközben ő kétségbeesve kiabálja, hogy nem akar a halálsorra kerülni. A félelme nem alaptalan, mert a gyermeküknek életet adó anyák java része koporsóban hagyja el az egészségügyi intézményt. Mígnem egy fiatal magyar orvos felismerésével anyák és csecsemők ezreinek életét menti meg.
Semmelweis Ignácot, a XIX. századi Európa legforgalmasabb szülészeti osztályán praktizáló huszonkilenc éves orvost az osztrák és magyar kollégái egy erőszakos, önfejű, rideg embernek tartják, akit kizárólag a gondjaira bízott anyák egészsége érdekel.
A nemes célért áthág minden akadályt, megszegi a klinika szabályait. De a szaktudás mellett éppen ez az állhatatosság az, ami végigvezeti őt az osztrák orvosokkal szemben is az úton, a klórmészoldatos kézmosás felfedezéséig.
Koltai Lajos rendezőként jegyzett harmadik nagyjátékfilmje nem az egyedüli Semmelweis-életművet feldolgozó alkotás. A világhírűvé lett magyar orvosról először Tóth Endre magyar rendező készített életrajzi filmet 1940-ben, amelyet további kettő követett. Ideje volt leporolni a történetet.
A gondosan kivitelezett, minden részletében igényes alkotás igyekszik minél teljesebb, szakmailag hiteles képet adni Semmelweisről. De mindenekelőtt emberinek érezzük a karakterét: látjuk a munkája során megtapasztalt örömeit, amikor kezeiben megnyugszik a sírástól remegő újszülött teste, valamint a kudarcait is. Például azt az elborzasztó felismerést, amikor rádöbben, hogy a tömeges elhalálozás oka legfőképp ő maga.
A fordulatokkal teli, izgalmas film hűen visszaadja a korabeli Bécs hangulatát és a kórház működését, mellette romantikában sem szűkölködik. A magyar orvost alakító Vecsei H. Miklós (akit leginkább színházi szerepeiről ismerhetünk) átélt karakterformálása mellett jól érvényesül Nagy Katica érzékenyen tudatos színészi munkája a főhősünkkel szerelembe bonyolódó Emma nővér szerepében. Élmény látni Kovács Lajost a hullaszállító vállalkozó morbid karakterében, továbbá Gálffi László a klinikát vezető konzervatív professzor bőrébe bújva szintén remek alakítást nyújt.
Bár az alkotók boldog, beteljesült szerelem képével zárják a történetet, a valóságban Semmelweis Ignác sorsa nem alakult mesébe illően. A kézfertőtlenítés jelentőségének felismerője, a kísérleti kóroktan megalapításának úttörője, akinek nevéhez fűződik a hazánkban végzett első petefészekműtét, valamint a második császármetszés is, életének utolsó éveit elmegyógyintézetben, méltatlan körülmények között töltötte. De az utókor hősként emlékszik vissza az „anyák megmentőjére”.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu