Mutatjuk a férfit, aki VV Fanni meggyilkolásáért ül börtönben – hét év után adott exkluzív videóinterjút
magyarnemzet.hu
A Várkert Bazárban immár hagyomány, hogy nyaranta vízparti témájú kiállítással kedveskednek a látogatóknak. Idén a Magyar Nemzeti Galéria gazdag festészeti gyűjteményéből láthatnak szabadtéri válogatást az érdeklődők Nyár a parton – folyók, tavak, tengerek magyar ecsettel címmel.
Kép: Nyár a parton című kiállítás a Várkert Bazárban, Fotó: Szabad Föld/Kállai Márton
Idén ünneplik a Várkert Bazár megújulásának tizedik évfordulóját, a jubileum alkalmából a szokásosnál is színesebb programokkal várják a látogatókat. Ezúttal festészeti remekművek segítségével mutatják be a „nyár a parton” életérzést a Várkapitányság és a Magyar Nemzeti Galéria közös szabadtéri kiállításán. A tíz kivilágított installációban összesen 19 tablófelületen keresztül minden alkotás a nyáridő hangulatát és a vízpartok harmóniáját varázsolja elénk, a XX. századi magyar festészet meghatározó festőinek tolmácsolásában.
Megelevenednek hazánk legismertebb vizei, a Duna és a Balaton, emellett a magyar művészek kedvenc tengerparti helyszínei. A Balatonon békésen csónakázók nyugalma, a tengerparton labdázók vidámsága, a kikötők és strandok harsány színei.
Aba-Novák Vilmos festészetében a tenger mellett a mindennapi élet színterei, a festői olasz városok is megjelennek. Csontváry Kosztka Tivadar hosszú európai utazásai során a „nagy motívumot” kereste; éppen Szicíliába tartva fedezte fel a Messinai-szoros partján fekvő festői várost, Scillát. Mikola András haláláig Nagybányán (a XX. századi modern magyar festészet „szülőföldjén”) élt, ő a városka patakját, a Zazart örökítette meg a fürdőző emberekkel. Méhes László fotószerű realizmussal megfestett képe egy magyar gyógyfürdő vendégeit ábrázolja: a véletlen pillanatfelvételként ható kép pontosan fejezi ki a medencében összeverődött csoport alkalmi jellegét.
És itt van természetesen a Balaton-rajongók köre! Molnár C. Pál mindig friss szemmel tekintett a tájra és a természetben nyüzsgő emberekre – ahogy Bernáth Aurélt is mindkettő érdekelte. Ám a nagy víz igazi szerelmese Csók István, aki az 1910-es évektől rendszeresen Balatonaligán töltötte idejét, itt inspirálódott és alkotott. Imádta a tavat: több száz képet festett a Balatonról, a tó színes vízfelülete ugyanúgy megragadta, mint a viharok; a Balatoni Társaság képzőművészeti szakosztályának elnökségi tisztét is betöltötte.
Vaszary János kaposvári születésű festőművészt joggal tartják a francia és az olasz Riviéra hű megörökítőjének; festői életművének azonban ugyanúgy részét képezi a magyar tenger is – bár kétségtelen, hogy tavi képein sokszor visszaköszönnek tengerparti inspirációi. A Münchent, Párizst, Rómát megjárt, korában ismert és elismert alkotó az 1920–30-as években készített képein központi szerepet kapott a felvirágzó Balaton, a fürdőélet és a táj. Képein tetten érhető a festő jellegzetes kék színe: üvegből készült palettáról kente fel a fehérre alapozott vászonra a tiszta színeket, amelyek így másképp mutatnak.
A tárlat kurátora Bellák Gábor művészettörténész. A válogatás szeptember közepéig tekinthető meg ingyenesen a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján.
Mindhalálig Balaton! Egry József első világháborús sebesültként került a badacsonyi kórházba, s attól fogva a Balaton vált festészete fő témájává. Senki olyan érzékenyen és átszellemülten nem örökítette meg a tavat, mint ő. Mindent tudni akart a Balatonról, de leginkább a nap és fény változásairól, árnyalatairól. Alapszínei: az aranysárga, az indiai sárga, az okker, a szalmasárga, a rőtbarna, a fehéres világoskék, a smaragdzöld. Egyedi balatoni festészetet teremtett, amihez idővel bibliai témák társultak: Keresztelő Szent János, Szent Kristóf alakja tűnt fel a képeken. Ebben az időszakban megsokasodtak napba és vízre néző önarcképei. Alkotásain a Balaton egy megszentelt természeti látomásként tűnik fel, és az ég, a víz, a napfény egyetlen aranykompozícióban olvad össze.
magyarnemzet.hu
metropol.hu
origo.hu
mandiner.hu
boon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
origo.hu
metropol.hu
origo.hu
origo.hu