Nagy Imre nem kért kegyelmet

A Nagy Imre Emlékház az '56-os forradalom és szabadságharc mártír miniszterelnökének emlékét őrzi, életútját és munkáját ismerteti meg a látogatókkal. A kiállítás éppen abban a házban látható, ahol a család az utolsó hét évet töltötte együtt – a megtorlás kezdetéig.

KultúraSzijjártó Gabriella2024. 10. 25. péntek2024. 10. 25.

Fotó: Kállai Márton

Fotó: Kállai Márton

Az 1930-as évek legelején Kozma Lajos, a kor neves építésze tervezte azt a Bauhaus stílusban épült, kétszintes kis villát a budai Orsó utcában, amelybe 1949. november 2-án költözött be Nagy Imre (akkor az Országgyűlés elnöke) és felesége, Égető Mária. A kerti kis házban a politikus özvegy édesanyja kapott helyet. Szinte napra pontosan hét évig volt ez az otthonuk, mindvégig lakbért fizettek a számukra kiutalt, állami tulajdonú épület használatáért. Nagy Imre vidéki emberként pont egy ilyen csöndes, nyugalmas helyre vágyott a korábbi, Parlamenthez közeli, Kossuth téri lakásból.

Erich Lessing neves osztrák fotóművésznek Nagy Imréről 1956 augusztusában készített felvétele fogadja a látogatót. Fotó: Kállai Márton

E házban írta jelentős tanulmányait és nevezetes 1953-as reform kormányprogramját, 1955-ös politikai és közéleti eltávolíttatása után pedig a rendszerkritikáit. Akaratán kívül tekintélyes alakja lett az ellenzéknek, titokban terjesztett írásaiban erőteljesen bírálta a sztálinista rendszert, a személyi kultuszt és diktatúrát, síkra szállt a nemzeti függetlenségért, az ország katonai tömbökön kívüli státuszáért.

ELÍTÉLT SZÜLETÉSNAP. A korszak politikai, közéleti és művészeti életének jelentős személyiségei mind megfordultak Nagy Imre budai otthonában. Például 1956. június 7-én, a házigazda 60. születésnapján, amely rendezvényt a diktatúra szervei „ellenzéki flottatüntetésként” külön határozatban ítéltek el.

Közismert Nagy Imre szerepvállalása a forradalomban, amelyet koncepciós perrel, majd halálos ítélettel (1958. június 16.) és teljes vagyonelkobzással torolt meg a hatalom. Romániai deportálásából hazatérő felesége nem költözhetett vissza otthonába, és édesanyjának is el kellett hagynia a kerti lakot. Ezután az állami kezelésű ingatlan a diplomáciai testület tagjainak rendelkezésére állt egészen az 1990-es évek elejéig.

Fotó: Kállai Márton

„Innen, ebből a házból indult el október 23-án este a Parlamentbe Nagy Imre, hogy az őt váró százezres tömeghez szóljon, majd miniszterelnökként megpróbálja sikerre vinni a forradalom ügyét. A november 4-i szovjet intervenciót megelőzően itt töltötte szabad emberként utolsó éjszakáját Magyarországon. Ez a ház – a magyar történelem része. A haladás, a függetlenség, a megpróbáltatások, az igaz eszmék és az eszmékhez hű emberek legyőzhetetlenségének szimbóluma. Nagy Imrének és a forradalom valamennyi mártírjának június 16-i, ünnepélyes és felejthetetlen temetése után javasolnám: legyen az Orsó utca 43.-ból Nagy Imre Emlékház – a magyar forradalom miniszterelnökének és 1956 ügyének zarándokhelye.”

Az idézett sorok 1989 júniusában jelentek meg a párizsi Irodalmi Újságban az ott élő '56-os emigráns újságíró, Méray Tibor tollából. Az emlékház létrejöttének ügyét segítendő 1989 nyarán Nagy Imre leánya, Nagy Erzsébet és barátai létrehozták a Nagy Imre Alapítványt. A Magyar Köztársaság valamennyi kormánya anyagilag támogatta a kezdeményezést, így az emlékház 2002-ben megnyílhatott a nagyközönség számára. Éppen ötven évvel Nagy Imre miniszterelnök kivégzése után, 2008-ban pedig unokája, Jánosi Katalin kezdeményezésére és szervezésében az emlékházat közpénzből teljesen felújították Rajk László építész tervei és Mink András forgatókönyve alapján.

Fotó: Kállai Márton

Különösen nehéz feladat hárult anno az alkotókra, merthogy Nagy Imréék otthonából a vagyonelkobzást követően mindent széthordtak. Sajnos máig nem ismert, hogy hová került a ház szinte teljes berendezése, az egykori lakók értékes hanglemezgyűjteménye vagy a pályakezdő fiatal képzőművészektől vásárolt képek. Valamikor 1959 kora tavaszán Nagy Imre özvegye és lánya lehetőséget kapott arra, hogy bemehessenek a lepecsételt házba és rendőri jelenlét mellett összeszedjenek ruhákat, apró személyes tárgyakat és családi fényképeket. A házban készült színes képeket Nagy Imre saját fényképezőgépével rögzítette, ugyanis kedvelt hobbija volt a fényképezés, hagyatékában több tárgy is emlékeztet erre a szenvedélyére.

A földszinti kiállítóterem előterében Erich Lessing neves osztrák fotóművésznek Nagy Imréről 1956 augusztusában, a ház ajtajában készült életnagyságúra nagyított felvétele fogadja a látogatót. Az alagsori vetítőteremben a látogatók az 1956-os forradalomról szóló, Forró ősz című díjnyertes dokumentumfilmet (Kóthy Judit és Topits Judit alkotását) tekinthetik meg. A felvezető lépcső falain '56-os fényképek és újságok címoldalai láthatóak, valamint egy eredeti zászló.

A kiállítótér falain az egykori családi otthont idéző reliefek közt Nagy Imre magyar, német, orosz nyelvű kézírásainak rekonstrukciói szerepelnek, a vitrinekben a házigazda tulajdonát képező és egyéb korabeli tárgyak. Az interaktív vetítőasztalokon, tablókon és kivetítőkön követhető többek között a mártír élete és utóélete, az 1956-os forradalom és szabadságharc világpolitikai előzményei, magyarországi történései (napra lebontva, Budapesten és vidéken), a megtorlás drámai eseményei (itthon és a környező államokban), valamint az események hatása. Fényképek, korabeli filmrészletek, dokumentumok, választhatóan magyar és angol szöveggel. A télikert falán az 1989-es események: az exhumálás és a nagy temetés fényképei szerepelnek.

Fotó: Kállai Márton

Az emeleten a mártír miniszterelnök egykori dolgozószobájának rekonstrukciója látható. Jelentős házi könyvtára a letartóztatását követően elkallódott, leszámítva néhány szép darabot, amelyeket özvegye és lánya mentett meg az enyészettől – ilyenek a díszes kötésű Arany-, Mikszáth- és Petőfi-kötetek és néhány saját maga által írott könyve (Agrárproblémák, A magyar parasztság helyzete). A korabeli rádióból Nagy Imrének a perben, az utolsó szó jogán elmondott, megrázó erejű szavai hallgathatók meg:

„Egyetlen vigaszom ebben a helyzetben az a meggyőződésem, hogy előbb vagy utóbb a magyar nép és a nemzetközi munkásosztály majd felment azok alól a súlyos vádak alól, amelyeknek súlyát most nekem kell viselnem, amelynek következményeként nekem életemet kell áldoznom, de amelyet nekem vállalnom kell. Úgy érzem, eljön az idő, amikor ezekben a kérdésekben nyugodtabb légkörben, világosabb látókörrel, a tények jobb ismerete alapján igazságot lehet szolgáltatni az én ügyemben is. Úgy érzem, súlyos tévedés, bírósági tévedés áldozata vagyok. Kegyelmet nem kérek.”

A miniszterelnök szobra körül üveglapokon az 56-os mártírok névsora olvasható. Fotó: Kállai Márton

TUDTA? Különös, jelképes egybeesést produkált a sors: ugyanazon a napon, 1989. július 6-án halt meg a korszak emblematikus vezetője, Kádár János, amelyen rehabilitálták az 56-os hősöket, Nagy Imréék ítéleteit megsemmisítették.

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek