Kultúra
Világhírű magyar tudósok munkásságát gyűjti egybe a Várkert Bazár Heuréka! A magyar géniusz nyomában elnevezésű, kedden megnyílt szabadtéri tárlata – írja az MTI.
Forrás: MTI
A különleges válogatás a két magyar Nobel-díjas tudós, Karikó Katalin és Krausz Ferenc sikerének apropóján mutatja be azokat a kimagasló tudományos eredményeket, melyek hozzájárultak jelen világunk alakulásához és amelyekre mindannyian büszkék lehetünk, hiszen a különböző területeken ma is visszaköszönnek a járványkezeléstől kezdve az űrkutatáson át a mindennapi szórakozásig – hangzott el a Várkapitányság által szervezett keddi, budapesti kiállításmegnyitón.
A magyar tudományos eredmények időről-időre történő felmutatása, feltalálóink és újításaink megismertetése a felnövekvő generációkkal olyan ügy, amelyért közös felelősséggel tartozunk, mert ha mi nem tesszük meg, senki nem fogja megtenni helyettünk
– fogalmazott Fodor Gergely, a Budavári Palotanegyed megújításáért felelős kormánybiztos a fővárosi eseményen.
Kultúra
Kiemelte, hogy a magyar tudományos eredményeket bemutató kiállítás újszerű látásmóddal, nem a szigorú időrendi bemutatást követve, hanem a tér, a távolság, az információ és az ember fogalmai köré csoportosított, tematikus egységekre tagolva állítja az érdeklődők elé a népszerű találmányokat és azok létrehozóit, kiragadva a köztük lévő személyes és tudományos kapcsolódásokat is.
„Nagyon örömteli és időszerű, hogy a magyar tudósok és a magyar tudomány népszerűsítése olyan jelentős helyet kapott a Várkapitányság igen gazdag programjában, hogy kiállítást is szentel neki” – hangsúlyozta Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke.
Úgy vélte, ez különösen időszerű, mert közeledik a Magyar Tudományos Akadémia megalapításának kétszázadik évfordulója, mely felhívja a figyelmet arra, hogy a nemzeti önállóság, a népesség jóléte, az ország fejlődése elválaszthatatlanul összefonódik a magyar nyelv művelésével s a magyar tudományossággal.
Kiemelte: a magyar társadalomban, a nemzetben fel kell éleszteni a megbecsülést és a felelősségérzetet a magyar tehetségek, tudósok és tudományművelés iránt, valamint a tettvágyat is elismerésükre és támogatásukra.
„A magyar géniuszok nagysága abban is megmutatkozik, hogy eredményeik a magyar nemzetet és az egész emberiséget egyaránt gazdagították” – fogalmazott az MTA elnöke.
Kultúra
A Várkapitányság által küldött írásos összegzés szerint a Várkert Bazár Glorietthez vezető rámpáján megtekinthető 16 darab szabadon álló, kivilágított installációban összesen 32 tablófelület hozza közelebb a látogatókhoz 52 magyar feltaláló jelentős felfedezéseit.
A tárlat közönsége többek között elmerülhet a térben rejlő kreatív lehetőségekben, megismerheti a testi és lelki egészségünket támogató felfedezéseket, valamint rácsodálkozhat arra a lendületre, amellyel az emberiség meghódította a világűrt.
A népszerű találmányokat, tudományos eredményeket, létrehozóikat és a köztük lévő kapcsolódásokat négy tematikus blokk mutatja be. A Dimenziók a térben rész többek között Eötvös Loránd torziós ingáját és Barabási Albert László komplex hálózatok elméletének kutatását ismerteti. A távolság leküzdése blokkban szerepel Pavlics Ferenc első holdjárója – amely részt vett az Apollo programban – vagy Puskás Tivadar telefonhírmondója. Az infókorszak kapujában részben például Jedlik Ányos dinamója, Neumann János számítógépekhez vezető elméletei és Charles Simonyi mai szoftvereket meghatározó munkássága kerül középpontba. A Fókuszban az ember blokkban pedig friss Nobel-díjasaink mellett Semmelweis Ignác és Szent-Györgyi Albert világraszóló eredményeiről mesélnek a tablók.
A kiállítás – melynek kurátora Gál Vilmos történész-muzeológus – november végéig tekinthető meg ingyenesen a Várkert Bazár sétahelyszínén. A kiállításhoz különleges kísérőprogramok is kapcsolódnak: október 26-án Gál Vilmos kurátor és Domokos Gábor, a Gömböc egyik megalkotója tart tárlatvezetést.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
haon.hu
koponyeg.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
origo.hu
mandiner.hu
origo.hu
origo.hu