Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tragikus, egyben felemelő családtörténet bontakozik ki a Mézes élet – A Beliczay mézeskalácsos és viaszgyertyaöntő műhely története című kiállításon. A famíliát rengeteg csapás érte, ám a méz és mézeskalács iránti szeretet hajtotta őket generációról generációra a történelem viharain keresztül. A budapesti Kiscelli Múzeum tárlatán a Beliczay mézeskalács sokáig titkos receptjére is fény derül.
Fotó: Németh András Péter
1. szín: Belép a piacra az alapító Imre
A sikertörténet az 1820-as évekből indult, amikor az ifjú Beliczay Imre a nyarat Keszthelyen, a mézeskalács-készítő sógoráéknál töltötte. Besegített a munkába, amit annyira megszeretett, hogy lelkész édesapja kívánsága ellenére nem tért vissza gimnáziumi tanulmányaihoz, helyette inasnak állt, hogy kitanulja a mézeskalács és a viaszgyertya készítésének mesterségét. Hogy miért pont ezt a kettőt? Annak idején szinte elválaszthatatlan volt egymástól a két szakma, mivel maguk pergették a mézeskalácstésztához szükséges mézet, közben nagy mennyiségű viasz keletkezett, ami gyertyaként született újjá.
Imre a vándorévek alatt a legjobb szakemberektől tanult, majd mesterként az 1830-as évek elején Pesten saját műhelyt nyitott a Király utcában. Csakhogy ezt az 1838-as nagy pesti árvíz elvitte, a sütöde ezt követően a Kismező (ma Csányi) utcába költözött át. Maga faragta ütőfái Imre különös művészi tehetségéről árulkodnak (az ütőfa az a faforma, amivel annak idején a mézeskalácsok mintáját adták).
Üzletét újból felvirágoztatta, emellett nemesként aktív közéleti szerepet is vállalt. Létrehozta az első önálló pesti mézeskalácsos céhet, ahol hamarosan főcéhmester lett. A családi történetek szerint Kossuthhoz és Deákhoz személyes barátság is fűzte, részt vett az 1848-as szabadságharcban, ami miatt évekig tartó bujdosásra kényszerült.
Hiába ért el a piac csúcsára a Beliczay márka, a XIX. század közepétől új kihívások edzették a családot. Kezdett elterjedni a cukorrépából készült cukor, ami lassan felváltotta a mézet. Továbbá a különféle új világítási módok mellett a viasz is egyre kevésbé bizonyult kelendő árucikknek. Imrét a magánéletében is számos tragédia sújtotta: háromszor nősült, és a feleségeit mind eltemette. Épp abban az évben halt meg (1872), amikor eltörölték a céhes rendszert.
2. szín: Béla találmánya a bevételek élére tör
Maga az alapító vonta be, majd avatta mesterré a fiát. Béla vezetése alatt a kisüzem fénykorát élte. A szalalkáli és a sütőpor elterjedésével új tésztatípus jelent meg a mézes iparágban, ezenkívül az ütőfák egyre inkább kimentek a divatból, és a formára kiszúrt, írókázott, mázazott szívek, huszárok, babák váltak menővé.
A gyertyagyártás is változott, a sztearin megjelenése kiszorította a viaszból készült darabokat. Béla nem esett kétségbe: feltalált egy speciális viaszos padlóápoló szert, ami olyan remek bevételi forrásnak bizonyult, hogy 1886-ban jórészt ebből a pénzből épült szintén a Csányi utcában a család kétemeletes bérháza, ahol Beliczayék otthona és műhelye is helyet kapott. A 10-15 főt foglalkoztató üzemben a dolgozók együtt ettek a tulajdonosokkal, többükkel ráadásul együtt is laktak.
Az I. világháborút követő gazdasági válságot a Beliczay család is megérezte. A Tanácsköztársaság idején elszenvedtek egy rövid államosítást, majd Trianon után a felvidéki, erdélyi területek elcsatolásával odavesztek a jól kiépített méhészkapcsolatok, nehézkessé vált a beszerzés. A helyzetet tovább nehezítette, hogy a cégvezető 1920-ban váratlanul meghalt.
3. szín: Mélység után magasságba
Béla a vállalkozást fiára akarta hagyni, de Endre jobban szeretett volna mérnöki végzettségével kezdeni valamit, mintsem a kézművesmesterséget kitanulni. A fiúnak a családi feljegyzések szerint mentális zavarai is voltak, így leginkább lánytestvérei, Etelka és Mária vezették a céget. A nehéz gazdasági helyzetben és a magas infláció miatt a vállalkozás eladósodott, végül Endre öngyilkos lett. A cég teljes átalakításának és a családi összefogásnak köszönhetően azonban újra felvirágzott a Beliczay-műhely, a harmincas évekre Budapest egyedüli méz- és viaszkereskedőivé nőtték ki magukat.
4. szín: Az állam bekebelezte a családi üzemet
A negyedik generáció tagját, Lászlót 1936-ban jegyezték be a cégbe, akivel az utolsó fénykor szökkent szárba a Beliczay-legendáriumban. A sokféle töltött, mártott, írókázott és ütött mézeskalács, teakenyér, édes perec, gyümölcskenyér, nugátszelet mellett továbbra is forgalmaztak gyertyákat és padlóbeeresztőt is.
Bár a cég és a család szerencsésen átvészelte a II. világháborút, a műhely az államosítást nem kerülhette el: 1949-ben a több mint százéves múlttal bíró családi üzem betagozódott az állami cukrászati gyárak rendszerébe. László komoly szaktudására viszont a szocializmus idején is szükség volt, méhészeti szervezeteknek és mézes tésztát gyártó vállalatoknak lett a tanácsadója. 1960-ban a Műszaki Könyvkiadónál megjelent, A méz ipari feldolgozása – Mézes sütemények című könyvében családja évszázados tudását tette közzé.
5. szín: Közszemlére került a híres hagyaték
A Beliczay-hagyaték egy része páratlan módon maradt fenn. A művészi ütőfák egy részét és a céhes emlékek egyes darabjait maguk a családtagok adták a Magyar Néprajzi Múzeumnak, az Iparművészeti Múzeumba is kerültek a míves darabokból, de legnagyobb számban (74 ütőfa és 20 viaszforma) a Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeuma őrzi őket – ez utóbbi most először mutatja be az érdeklődőknek.
A kiállítás végigvezet a mézeskalács történetén is. A tárlat legszebb darabjai a régi, díszesen faragott mintázóeszközök; közöttük látható néhány feketére perzselt darab, amit szó szerint a lángok közül mentettek ki a korabeli muzeológusok, amikor az államosítás alatt megpróbálták eltüzelni ezeket. Beliczay Erzsébet a család ötödik generációjának tagja; a családi mézeskalácsreceptről a látogatók az ő kézírásával készült másolatot vihetnek haza.
A február 23-ig megtekinthető kiállítás kurátora Maczó Balázs etnográfus, történész. Több mézeskalács-készítő szakember is segédkezett, így Seregély Mirtill, Milner Angéla és Szmelo Judit mézeskalácsait is láthatjuk a tárlaton, továbbá a Beliczay család két leszármazottja, Beliczay Erzsébet és Beliczay Zsófia is közreműködött. A család személyes dokumentumait szintén a leszármazottak adták kölcsön a kiállításra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu