Kultikus brit zenekar koncertezik a Magyar Zene Házában

Az alternatív rock, a dzsessz és a soul elemeit ötvöző Tindersticks több mint harminc éve van a pályán. A kultikus brit zenekar eddig egyszer mindössze egyszer járt Magyarországon.

KultúraMW 2024. 12. 08. vasárnap2024. 12. 08.

Kép: Az alternatív rock, a dzsessz és a soul elemeit ötvöző nottinghami Tindersticks több mint harminc éve van a pályán, 1991-ben alakult, Fotó: Loic Venance, Forrás: AFP

-
Az alternatív rock, a dzsessz és a soul elemeit ötvöző nottinghami Tindersticks több mint harminc éve van a pályán, 1991-ben alakult
Fotó: Loic Venance Forrás: AFP

A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-án a Magyar Zene Házában lép fel – olvasható az intézmény honlapján.

kultikus brit zenekar
A kultikus brit zenekar 12 évvel ezelőtt járt először Magyarországon Fotó: Henrik Josef Boerger  / dpa Picture-Alliance via AFP

Az alternatív rock, a dzsessz és a soul elemeit ötvöző nottinghami Tindersticks több mint harminc éve van a pályán, 1991-ben alakult. Az ősszel megjelent Soft Tissue a zenekar tizennegyedik stúdióalbuma, az anyagot bemutató turné szeptember végén Franciaországban indult és jövő áprilisban az Egyesült Államokban zárul.

A Tindersticks a kilencvenes évek egyik legjellegzetesebb hangú brit csapata volt, amely akusztikus zenéjével és Stuart Staples énekes meleg orgánumával a legmélyebb érzelmeket volt képes visszatükrözni, elsősorban a szerelmet és a fájdalmat - a Curtains nyitódalán, az Another Night In-en szerelmesek tízezrei sírtak. Az akkori zenei hangzásoktól eltérő melankolikus és elegáns produkció az első három lemezen (Tindersticks 1993, Tindersticks 1995, Curtains 1997) csúcsosodott ki, ezeket az albumokat a mai napig kritikai és közönségkultusz övezi.

Staplest - aki Isabella Rossellinivel is énekelt duettet - hasonlították már Nick Cave-hez (a Tindersticks volt is Cave és a Bad Seeds előzenekara), az együttes ugyanakkor mindig visszafogott tudott maradni. Felléptek Észak-Amerikában, Oroszországban, a montreux-i dzsesszfesztiválon, Claire Denis francia filmrendező több filmjéhez (Nénette és Boni, Kínzó mindennapok) készítettek zenét.

A 2003-ban kiadott Waiting for the Moon című stúdióalbum után megbomlott az addig együtt dolgozó hat zenész együttműködése: Staples a szólókarrier felé fordult (két saját lemezt készített), az addig meghatározó Dickon Hinchliffe távozott a zenekarból, és úgy tűnt, a Tindersticksnek vége. Egyetlen koncertre állt össze az együttes, 2006 szeptemberében a londoni Barbican Centerben, amikor második albumuk anyagát adták elő teljes egészében, ironikus Don't Look Back (Ne nézz vissza) címmel.

Staples aztán 2007-ben két másik alapítótaggal, David Boulterrel (billentyűs hangszerek, tangóharmonika) és Neil Fraserrel (gitár) újjáalapította a zenekart. A Tindersticks azóta elkészült munkái a jól bevált dalfelépítések mellett valamivel optimistább, vidámabb hangvételűek. A triót jelenleg Dan McKinna (basszusgitár, billentyűsök) és Earl Harvin (dob, ütősök) egészíti ki a stúdióban és a színpadon.

A Tindersticks eddig egyszer járt Magyarországon: 2012-ben az A38 hajón adott emlékezetes koncertet.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek