Magyar betlehemek is láthatók a Szent Péter téri karácsonyi kiállításon

Daru Péterné, Tamaskovics Gáborné és Tremmel Hudik Katalin kézműves alkotása képviseli az idén Magyarországot a Szent Péter téri nemzetközi betlehemkiállításon – közölte a szentszéki magyar követség az MTI-vel pénteken. A Szent Péter tér barokk oszlopcsarnokában rendezett „Száz betlehem a Vatikánban” című kiállításon három magyar művész alkotása látható.

KultúraMW 2024. 12. 06. péntek2024. 12. 06.

Kép: Az idei betlehem-kiállítás különlegességét az adja, hogy egybeesik a jubileumi szent év kezdetével, Fotó: Fabio Frustaci, Forrás: MTI/EPA/ANSA

magyar betlehem, kézműves alkotás, Vatikán
Az idei betlehem-kiállítás különlegességét az adja, hogy egybeesik a jubileumi szent év kezdetével
Fotó: Fabio Frustaci Forrás: MTI/EPA/ANSA

Daru Péterné bodajki hímestojás-készítő iparművész egy strucctojásra festette Jézus születésének jelenetét. A strucctojáson az ábrázolás maratott, karcolt és festett tojásfestő technikával készült. A művész nem először vesz részt a vatikáni betlehemkiállításon.

Vatikán, magyar betlehem, kézműves alkotás
Ferenc pápa kerekesszékben ül egy betlehemi jászol előtt a Vatikán VI. Pál pápa termében 2022. december 3-án
Fotó: Massimo Percossi / MTI/EPA/ANSA

Szintén visszatérőnek számít Tamaskovics Gáborné nyíregyházi amatőr csuhéfonó, aki a Karácsonynak éjszakáján című alkotásával vesz részt a bemutatón. A kiállított betlehem karácsonyfa formájú és négyszintes.

Ez is érdekelhet

Tremmel Hudik Katalin budapesti festőművész, festőrestaurátor és képzőművész tanár Magyar Betlehem című giclée nyomata annak a vászonra festett olajfestménynek a másolata, amelyet a művész nyújtott át Ferenc pápának 2024 márciusában az egyik Szent Péter téri általános audiencián. A festmény a szent családot ábrázolj, szereplőket övező növényi motívumokkal átszőtt tér a magyar népművészet motívumait idézi.

A magyar betlehem mellett számos nemzet alkotása lesz látható

Az egyházi kiállítás valójában százhuszonöt olasz és külföldi betlehemet sorakoztat fel, amelyeknek közös nevezője a kézműves technikák alkalmazása. Érkeztek kiállítók Venezuelából, Japánból, az afrikai Maliból és számos európai országból. A Rio de Janeiróból érkezett betlehemhez banán- és kókuszrostot használtak alkotóik, a japán betlehem pedig a 2025-ös világkiállítás helyszínéről, Osaka bazilikájából érkezik.

Az idei betlehem-kiállítás különlegességét az adja, hogy egybeesik a jubileumi szent év kezdetével.

A magyar művészek a Magyar Kézművességért Alapítvány (AMKA) és a szentszéki magyar nagykövetség közreműködésével vesznek részt a kiállításon, amelynek hivatalos megnyitója vasárnap lesz a Szeplőtelen Fogantatás ünnepén.

Az ingyenes kiállítás január 6-ig látogatható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek