Kaláka koncertek a magyar kultúra napja alkalmából

Az együttes három koncertet ad a magyar kultúra napja alkalmából. Január 19-én a fővárosi Rózsa Művelődési Házban, 21-én a szintén budapesti Eötvös10 Művelődési Házban, 22-én pedig a paksi Csengey Dénes Kulturális Központban lép fel a Kaláka.

KultúraMW 2025. 01. 18. szombat2025. 01. 18.

Kép: A megosztott Kossuth-díjjal másodszor kitüntetett Kaláka együttes tagjai, Gryllus Dániel, Radványi Balázs, Gryllus Vilmos és Becze Gábor előadóművészek Kapolcson, a Kaláka udvarban 2020. október 2-án, Fotó: Cseke Csilla, Forrás: MTI

GRYLLUS Dániel; GRYLLUS Vilmos; BECZE Gábor; RADVÁNYI Balázs
A megosztott Kossuth-díjjal másodszor kitüntetett Kaláka együttes tagjai, Gryllus Dániel, Radványi Balázs, Gryllus Vilmos és Becze Gábor előadóművészek Kapolcson, a Kaláka udvarban 2020. október 2-án
Fotó: Cseke Csilla Forrás: MTI

A zenekar január 19-én és 22-én Hozz rá víg esztendőt! című műsorát adja elő. A repertoárban klasszikus és mai magyar költők énekelt versei szerepelnek, elhangzik a Himnusz, Kölcsey Ferenc verse, de ezt nemcsak a Kaláka együttes tagjai énekelik, hanem az egész közönség, és mind a nyolc strófát egy magyar népdal dallamára – közölték a szervezők az MTI-vel.

Kaláka
A Kaláka 1969-es megalakulása óta egyet jelent a magyar és az egyetemes költészet kimagasló alkotásainak megzenésítésével Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

Mint írták, január 21-én Akarsz-e játszani? címmel Máté Gábor és a Kaláka együttes Kosztolányi-estje lesz látható az Eötvös10 Művelődési Házban. A koncertanyag összeállítás Kosztolányi-versekre írott (a Hangzó Helikon sorozatban megjelent) dalokból és Kosztolányi Dezső publicisztikájából, a Nyelv és lélek című kötet írásaiból. Kosztolányi Dezső versei dalokban szólalnak meg, Máté Gábor pedig prózai írásaiból válogat, megmutatva Kosztolányi írásművészetének másik aspektusát. Az ingyenes program a VI. kerületi önkormányzat és az Eötvös10 ajándéka a terézvárosiak számára a magyar kultúra napja alkalmából.

A Kaláka 1969-es megalakulása óta egyet jelent a magyar és az egyetemes költészet kimagasló alkotásainak megzenésítésével. Írtak zenét mások mellett József Attila, Ady Endre és Kosztolányi Dezső verseire is.

A kétszeres Kossuth-díjas együttesben, amely eddig több mint harminc lemezt készített, Gryllus Dániel (fúvós hangszerek, citera, ének), Gryllus Vilmos (cselló, gitár, ének), Radványi Balázs (mandolin, gitár, ukulele, brácsa, ének) és Becze Gábor (bőgő, ének) szerepel.

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le egy nagyobb kéziratcsomag részeként és jelölte meg dátummal Csekén a Himnusz kéziratát.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek