Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jótékonysági koncerttel és aukcióval ünnepelte megnyitásának harmadik évfordulóját a Magyar Zene Háza. A magyar kultúra napján tartott eseményen hazai művészek egyedi, dedikált tárgyaira, személyes ereklyéire lehetett licitálni. A jegyvásárlásból és az árverésen mintegy 11 millió forint gyűlt össze, amit három, hátrányos helyzetű gyermekeket és családokat segítő szervezetnek ajánlottak fel.
Kép: Színpadon a Magyar Zene Háza fáradhatatlan és kreatív gárdája.
Szinte hihetetlen: a mindössze hároméves Magyar Zene Házának már a 2790.(!) programját jelentette ez a különleges születésnapi rendezvény. Kiderült az is, hogy eddig mintegy 2,6 millió látogatót fogadott az intézmény. Egy boldogabb, egészségesebb társadalom létrejöttét szeretnék segíteni a zene eszközeinek felhasználásával – fogalmazta meg küldetésük alappillérét a két házigazda, dr. Batta András ügyvezető és Horn Márton intézményigazgató. E cél érdekében minden évben más-más csoportot támogatnak, idén a gyerekeket helyezik középpontba. Ezért is határozták el, hogy az intézmény megnyitásának harmadik évfordulóját a társadalmi felelősségvállalás jegyében ünneplik, így jótékonysági estet és adománygyűjtést szerveztek.
A megváltott belépőjegyek teljes összegét és az árverés bevételét három szervezet között osztják szét egyenlő arányban. A Szociális és Rehabilitációs Alapítvány átmeneti életvezetési nehézségekkel küzdő gyermekes családokat és hajléktalan embereket segít, főként a XIV. és XV. kerületben. A Gézengúz Alapítvány a Születési Károsultakért küldetése segítséget nyújtani azoknak a gyerekeknek, akik koraszülés vagy születéskori komplikáció következtében speciális terápiára szorulnak. A Világítani Fogok Egyesület Magyarország egyik legszegényebb településén, Kerecsenden foglalkozik hátrányos helyzetű gyerekek és családjaik segítésével.
Igazán színes élménypalettát kaptak a résztvevők! A fellépők között volt a Kossuth-díjas operaénekes Miklósa Erika; a szintén Kossuth-díjas Balázs János zongoraművész; a Liszt-díjas zenész-énekes Horváth Charlie; az énekes-dalszerző Karácsony János, a legendás LGT zseniális gitárosa; dr. Tóth Árpád karnagy, egyetemi és középiskolai tanár; a zenész Suha László és barátai, valamint az MZH All Stars, a Zene Háza együttese. Az intézmény utazó zenepedagógiai foglalkozásában részt vevő tiszavasvári 4. osztályos gyerekek a Ringasd el magad című LGT-sláger saját maguk által átköltött parafrázisát adták elő Karácsony Jánossal.
Ezúttal is ékes tanúbizonyságát tette az intézmény annak, hogy a Magyar Zene Háza az egyik legkreatívabb befogadóhely. Ahogy annak is, hogy a „Játsszunk zenét!” szlogenjük mennyire élő vezérfonal, a zene igenis élvezetes, társas, kooperatív játék.
Az est folyamán hazai művészek egyedi, dedikált tárgyaira, személyes ereklyéire lehetett licitálni, az aukciót Winkler Nóra művészeti újságíró vezette. Sok minden más mellett kalapács alá kerültek a Vecsei H. Miklós színművész által alakított Nemecsek három üveggolyója a Pál utcai fiúk című előadás premierjéről (15 ezerről indult a licit, és 110 ezernél ütötték le); Sena Dagadu, ghánai származású énekesnő nyaklánca, amelyet édesanyja fűzött neki (a 30 ezres kikiáltási ár után 140 ezerért ment el); a Neoton egykori énekesnője, Csepregi Éva kedvenc kék kalapja és egy dedikált plakátja (34 ezerről 420 ezerre emelkedett az ára); Sönfeld Mátyás saját fejlesztésű zenés társasjátéka, a Xilofun dedikált prototípusa (24 ezerről indulva 360 ezret is megért a győztesnek). Kovách Gergely Fülfalka című installációja a Zene Háza külső oszlopain tavaly jelent meg: az értő fülek önálló életre kelnek, fölmásznak az oszlopokra, kényelmesen elhelyezkednek, kíváncsian belehallgatnak a ház dallamába, és arra buzdítják a látogatót, hogy csatlakozzanak hozzájuk – az egyik „értő fül” ára 40 ezerről félmillióig kúszott fel!
Rendkívül izgalmas volt a kínálat, amit egyébként az árverés előtt kiállítás keretében végigbogarászhatott a nagyérdemű. Helyet kapott például a Zene Háza aranyszínű csillaglevél burkolatának egy darabja, Pásztor Anna combcsizmája, Palya Bea egyedileg elkészített, exkluzivitásokkal teli pendrive-ja, Bognár Szilvia egyik elegáns ruhája, amit Túri Erzsébet színházi jelmeztervező tervezett, Harcsa Veronika dedikált, festett portréja, Azariah nagyított fotója, Miklósa Erika saját bora, számos lemez, CD, könyv, kotta és plakát többek között Presser Gábortól, Zorántól, Dés Lászlótól, Cseh Tamástól (a fia közreműködésével). Hosszú lenne a sor, hiszen 70 tétel került kalapács alá, és ott volt még az úgynevezett csendes árverés. A rendezvény végén kiderült: mintegy 11 millió forint gyűlt össze az est folyamán.
A Magyar Zene Háza társadalmi felelősségvállalásának középpontjában ez a gondolat áll: a peremhelyzetben élőkkel, az őket támogató szervezetekkel is meg kell keresni a kapcsolódás lehetőségét, hogy megtapasztalhassák a zene gyógyító és kreatív erejét. A hangsúly nem a különálláson, hanem az egymásra hatáson van.
Sou Fujimoto a kortárs japán építésznemzedék egyik legkiemelkedőbb egyénisége – ő tervezte a Magyar Zene Házát, amely az elmúlt években számtalan nívós nemzetközi díjat besöpört már. Annak idején így beszélt a koncepciójáról: „A Magyar Zene Háza egy parkban épül. Az első, ami erről eszembe jutott, hogy a természetben zenélek. A két földszinti előadótermet ezért úgy akartam elhelyezni, hogy kapcsolatban legyenek a parkkal. Míg a legtöbb koncertterem zárt doboz, én nyílt tereket álmodtam, ahová beszűrődik a természetes fény, ahonnan ki lehet látni a természetbe, és ahová a Ligetből is be lehet látni. Azt akartam, hogy ez egy felszabadító hatású tér legyen, a gyakorlatban pedig lehetőséget kínáljon a minőségi zenehallgatásra a gyönyörű környezetet tiszteletben tartva.”
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu