Március 15.: ingyenes tárlatvezetések és palotaséták a PIM-ben

Ingyenes tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások, palotaséták és városépítő társasjáték is várja az érdeklődőket.

KultúraMW 2025. 03. 08. szombat2025. 03. 08.

Kép: Az Átröpűlök hosszában hazámon című utazókiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum előtt felállított múzeum-buszban 2022. augusztus 30-án, Fotó: Balogh Zoltán, Forrás: MTI

Az Átröpűlök hosszában hazámon című utazókiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum előtt felállított múzeum-buszban 2022. augusztus 30-án
Fotó: Balogh Zoltán Forrás: MTI

Március 15. – Ingyenes tárlatvezetések, múzeumpedagógiai foglalkozások, palotaséták és városépítő társasjáték is várja az érdeklődőket a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Petőfi Irodalmi Múzeumban (MNMKK PIM).

március 15.
A múzeum március 15.-i programsorozata 10 órától forradalmi tematikájú sétával kezdődik Fotó: Róka László /  MTI/MTVA

A múzeum programsorozata 10 órától forradalmi tematikájú sétával kezdődik, amelyen a PIM és az Evangélikus Országos Múzeum gyűjteményi darabjait megismerve, Petőfi versein, prózáján, levelein keresztül fedezhetik fel a résztvevők a 19. századi Pestet

 – közölte az intézmény szerdán az MTI-vel.

A PIM kertjében álló Petőfi-szobornál 12 órától megemlékezést és koszorúzást tartanak, ahol ünnepi beszédet mond Lövétei Lázár László József Attila-díjas költő, műfordító.

Novokrescsenszkov Tamás vándornyomdász, betűszedő segítségével 10-18 óra között újra életre kel Landerer és Heckenast nyomdagépe, amelyen a látogatók akár a 12 pontot is kinyomtathatják.

Folyamatosan várja az érdeklődőket az interaktív városépítő társasjáték, ahol a résztvevők egy forradalmi várost tervezhetnek, belehelyezkedve a forradalmárok bőrébe.

A PIM-nek otthont adó Károlyi-palota titkos zegzugaiba vezetnek a 10 és 13 órakor kezdődő palotaséták, 11-16 óra között pedig egy-egy kulcsszóra épülő, tematikus tárlatvezetéseket tartanak.

Az időszaki és az állandó Petőfi-kiállítást bejárva szó lesz a magánélet és a nyilvánosság érzékeny viszonyáról, az utazások és külföldi hatások jelentőségéről, titkokról és rejtett történetekről, Petőfi kevésbé ismert oldalairól, valamint a gyűjtés szenvedélyéről is.

Délután a múzeum gyűjteménye kerül a középpontba: 16 órától a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ muzeológusai mutatják be a legizgalmasabb műtárgyakat, amelyek a közelmúltban kerültek a tagintézmények gyűjteményeibe, 18 órától a márciusi ifjak történetét és a forradalom eseményeit elevenítik fel a PIM gyűjteményében található műtárgyakon keresztül. Ez alkalommal nemcsak a Petőfi és Jókai szerepével, hanem a velük együtt fellépő többi forradalmár alakjával is megismerkedhetnek az érdeklődők. Többek között szó lesz Irányi Dániel, Degré Alajos és Oroszhelyi Józsa március 15-i szerepéről és utóéletéről.

Március 15-én a PIM kiállításai és a programok ingyenesen látogathatók, a programokra előzetes online regisztráció szükséges.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek