
Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu

Budapesten az Újszínház április 6. és 11. között szélesre tárta kapuit saját szervezésű fesztiválja, a VIII. Keresztény Színházi Fesztivál keretében.
Kép: Bakócz Tamás esztergomi érsek a haldokló II. Gyula pápa utódja szeretne lenni, így védelmezve a törököktől a keresztény Magyarországot
Budapesten az Újszínház április 6. és 11. között szélesre tárta kapuit saját szervezésű fesztiválja, a VIII. Keresztény Színházi Fesztivál keretében. A teátrum – vendégszerepléseknek is helyet adva – a megszokott műfaji változatossággal, két színpadon és galériájában várta a közönséget.
A sokszínű palettáról (idén volt többek között Mária-dicsőítő koncert, szicíliai marionett-bábszínház, lengyel misztériummusical és passiójáték) ezúttal a házigazdák évek óta műsoron lévő előadását ajánlom olvasóink figyelmébe: Herczeg Ferenc Az élet kapuja című drámáját. A színdarab alapjául szolgáló regényt az Akadémia ajánlásával háromszor terjesztették fel irodalmi Nobel-díjra! Fazekas István költő, Jókai-díjas drámaíró veretes nyelvű, mégis a ma emberének is könnyen érthető dialógusokból álló színművet készített a prózából.
A történet 1512-ben játszódik, II. Gyula pápa uralkodásának végnapjaiban – és abban a kivételes pillanatban, amikor először volt a pápai trónnak magyar esélyese Bakócz Tamás hercegprímás, esztergomi érsek személyében. Miközben Magyarország élet-halál harcot vívott a török ellen, a reneszánsz Róma bujasága nem kerülte el az egyházat sem. A féktelen tivornyák világába érkezett meg Bakócz, hogy a haldokló II. Gyula pápa utódja lehessen.
Bakócz a Balkánt már leigázó és folyamatosan Európa közepe felé nyomuló török térhódításnak a megállítását olyan összefogásban látja, amiben a magyarok a nyugati keresztény államokkal együtt vállvetve küzdenek. Azért akar a nagy építkező és művészetpártoló katonapápa utódja lenni, hogy összehozza ezt a szövetséget. A nyugati kereszténység vezető rétege meg a főpapság azonban zsíros üzleteket köt a török portával, korrupt és önző, vak és süket, inkább félrenéz, nem akarja látni a bajt. Bakócz a saját fegyverükkel: a megvesztegetéssel, szavazatok megvásárlásával próbálja maga mellé állítani a konklávé tagjait.
A siker már közel van, ám a város ünnepelt kurtizánja keresztülhúzza számításait. Végül a többet ígérő Giovanni Medicit, a dúsgazdag firenzei bankárcsalád tagját választják meg, aki X. Leó névvel foglalja el Szent Péter trónját.
Az Újszínház társulatának tagjairól és teljesítményükről csak a legnagyobb elismerés hangján lehet szólni, elsősorban a Bakócz Tamást tökéletesen alakító Dörner Györgyöt dicsérem (aki az Újszínház igazgatója, Kossuth-díjas színművész, rendező). Nagy Viktor rendezésében felfedezhetők az 500 évvel ezelőtti és napjaink történései közötti párhuzamok, úgyhogy Az élet kapuja bővelkedik mondanivalóban a ma emberének is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu